Logo
Patron serwisu
Twój partner w ogrodzie
zwiń rozwiń 🡱
Logo

Co posadzić obok róż? | Lista roślin

Tak jak większość roślin ozdobnych, również róże (Rosa) wymagają odpowiedniego towarzystwa. Zależnie od siły wzrostu, pokroju, wielkości i koloru kwiatów sadzimy je w sąsiedztwie krzewów, pnączy lub bylin. Dowiedz się, co posadzić obok róż, by wyglądały najpiękniej.

Spis treści
Jakie rośliny dobrze wyglądają w towarzystwie róż? Jakie byliny i rośliny sezonowe posadzić obok róż? Jakie krzewy posadzić obok róż? Jakie pnącza posadzić obok róż?

Jakie rośliny dobrze wyglądają w towarzystwie róż?

W ogrodach przydomowych i na działkach rzadko sadzi się róże w tradycyjnych różankach (łac. rosarium). Zwykle są jednym z elementów roślinnej kompozycji. Aby wszystkie rośliny dobrze się obok siebie czuły, muszą mieć podobne wymagania w stosunku do stanowiska i podłoża. Pamiętajmy więc, że róże najlepiej rozwijają się w miejscach słonecznych i przewiewnych (ale nie narażonych na silne wiatry). Należy je sadzić w żyznym, lekkim i przepuszczalnym podłożu o odczynie obojętnym lub lekko kwaśnym (pH 6,0-6,5).

Róże (Rosa) najbardziej dekoracyjne są w okresie od czerwca do października, gdy kwitną. Dolna partia roślin nie jest specjalnie efektowna, dlatego warto sadzić je w środkowej części rabaty i otoczyć bylinami lub niskimi krzewami. Ze względu na podobne wymagania i zimozielone liście najczęściej towarzyszy różom lawenda wąskolistna (Lavandula angustifolia). Fioletowe lub białe kwiaty tej rośliny są drobne i stanowią doskonałe tło dla dużych, kolorowych kwiatów róż.


Fot. MAK MEDIA/GAP GARDENS

Spokojna, dwukolorowa kompozycja kolorystyczna. Biała róża 'Nina' wyeksponowana została na tle ciemnofioletowego czyśćca gęstokwiatowego (Stachys monieri) 'Hummelo' i jasnofioletowego floksa plamistego (Phlox maculata) 'Natascha'. Na brzegu rabaty posadzony został pas głowienki (Prunella) 'Rosenkugel'.

Róże wśród bylin i roślin sezonowych

Na rabatach z różami najlepiej sadzić rośliny tworzące szerokie kępy i posiadające drobne kwiaty – lawenda (Lavandula), kocimiętka (Nepeta), szałwia (Salvia), przywrotnik (Alchemilla), goździk siny (Dianthus gratiapolitanus), gipsówka wiechowata (Gypsophila paniculata), bodziszek (Geranium), przetacznik (Veronica), aby nie konkurowały z dużymi, okazałymi kwiatami róż. Kolor bylin oraz roślin jednorocznych i dwuletnich należy dopasować do odmiany róży według własnych upodobań – tworząc spokojne, dwubarwne kompozycje lub mocne, kontrastowe zestawienia.

Róże rabatowe powinny rosnąć w środkowej lub tylnej części rabaty. Sadźmy rośliny piętrowo, aby wszystkie były dobrze widoczne. Natomiast odmiany szczepione na pniu warto wyeksponować na tle niskich roślin, aby wyraźnie widać było ich odmienny pokrój. Na obrzeżach różanych rabat sprawdzają się też niskie gatunki ozdobne nie tylko z kwiatów, ale i z liści, takie jak żurawka (Heuchera), czyściec wełnisty (Stachys byzantina), rozchodniki (Sedum) i dąbrówka rozłogowa (Ajuga reptans).


Fot. MAK MEDIA/GAP GARDENS

Jasnoróżowa róża szczepiona na pniu wyraźnie wyeksponowana została na tle fioletowej lawendy 'Hidcote' i łanu różnokolorowego kosmosu podwójnie pierzastego. Pomiędzy nimi znalazło się miejsce dla jasnofioletowej werbeny.

Oryginalne zestawienie na rabatach w angielskim lub rustykalnym stylu stworzymy sadząc obok róż łubiny (Lupinus) o strzelistych kwiatostanach, kępy kwitnącego na żółto żeleźniaka (Phlomis), wysokich ostróżek (Delphinium),wonnych piwonii (Paeonia) i wdzięcznych kosmosów (Cosmos).

Róże w kompozycjach fot. iVerde
Fot. iVerde

Róże obok krzewów

Geometryczne rabaty z różami, które zakłada się w miejscach reprezentacyjnych ogrodu doskonale wyglądają obwiedzione niskim żywopłotem z bukszpanu (Buxus). Obwódka może być prosta lub fantazyjnie przycięta. Wtedy kompozycja będzie przyciągać uwagę o każdej porze roku. Obok róż możemy również sadzić inne gatunki krzewów, np. świerk biały (Picea alba) 'Conica' lub kolumnowe odmiany jałowców (Juniperus). Na lekko zacienionych rabatach krzewy różane można zestawiać z hortensją ogrodową (Hydrangea macrophylla).

Róże szczepione na pniu fot. yolfran Fotolia
Fot. yolfran/Fotolia

Jasnożółte i białe kwiaty róż posadzone wzdłuż ścieżki w pełnym słońcu podsadzone czyśćcem wełnistym o srebrzystych liściach i kwitnącą na niebiesko kocimiętką.

Róże w sąsiedztwie pnączy

Pnące odmiany róż rozpięte na trejażach, łukach i niewielkich pergolach świetnie prezentują się obok powojników (Clematis). Choć jedne i drugie mają pokaźnych rozmiarów kwiaty, doskonale się uzupełniają. Przy takim zestawieniu trzeba jednak pamiętać o odpowiednim zabezpieczeniu dolnych partii powojników (Clematis) przed słońcem.


Fot. MAK MEDIA/GAP GARDENS

Tekst: Małgorzata Wójcik, zdjęcie tytułowe: MAK MEDIA/GAP GARDENS

Autor
Co posadzić obok róż? | Lista roślin
Co posadzić obok róż? | Lista roślin
Małgorzata Wójcik

Uwielbia przebywać wśród roślin, podglądać je i cieszyć się ich urodą na każdym etapie życia. Nierzadko zdarza się, że z nimi rozmawia... Redaktorka naczelna magazynu Gardeners' World. Edycja Polska, autorka tekstów, pasjonatka roślinnej fotografii. Z wykształcenia architekt krajobrazu.

Tagi
 
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (5)
Powiązane rośliny

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl

Gość Pozdrawiam

28-04-2021 18:44

Dziękuję serdecznie za odpowiedź! Żurawki kojarzyłam jedynie z liści, nie miałam pojęcia, że tak pięknie kwitną :)

28-04-2021 04:49

Ja nie sadziłem niczego wokół swoich róż i wyglądają pięknie! Mam teraz ogród pełny róż! :)

Gość Renia

27-04-2021 06:00

Chodzi Ci zapewne o żurawkę.

Gość Pozdrawiam

11-04-2021 13:44

Witam, chciałabym się dowiedzieć, co to za roślinka na zdjęciu z niebieską furtką o gęstych różowych kwiatostanach i purpurowych liściach?

Pokaż wszystkie komentarze