Ogrody angielskie, z założenia mają być naturalne, dzikie, dobrze wkomponowane w otaczający krajobraz i wykorzystujące rzeźbę terenu. Nie brak w nich romantycznych zakątków i naturalnych, barwnych rabat.i. Dobór gatunków jest bardzo ważny – powinno się wybierać te, które podkreślają styl. Poniżej przedstawiamy najważniejsze z nich.
Angielski styl urządzania ogrodów zdobył popularność już w XVIII wieku. Był odpowiedzią na „sztywne” i geometryczne ogrody klasyczne. Postanowiono odejść od formy „od linijki” i przywrócić naturalny charakter ogrodu, wzbogacony obiektami stałymi.
Ogród angielski charakteryzują zakątki pełne róż, liczne pnącza (pokrywające konstrukcje, ściany a nawet pnie drzew), barwne rabaty z ogromną ilością roślin jednorocznych oraz bylin, nasadzenia piętrowe (niskie z przodu, wysokie z tyłu), dzikie miejsca z pozornie nieuporządkowaną zielenią a także łąki kwietnie.
Z elementów stałych najlepiej wprowadzać ceglane murki i nawierzchnie, suche murki z kamieni oraz zmurszałe rzeźby. Dobór roślin jest dość elastyczny i nie ogranicza się do rodzimych angielskich gatunków. Istnieje jednak pewna grupa roślin, których nie powinno zabraknąć.
To zdecydowany numer jeden w ogrodach angielskich. Romantyczne, różane zakątki to charakterystyczny element określający powyższy styl. Krzewy w zależności od gatunku, formy i odmiany mogą osiągać różną wysokość i cechuje je zmienny wygląd.
Zastosowanie: Róże mogą posłużyć do zakładania rabat, okrywania niezagospodarowanego terenu lub ozdoby stałych konstrukcji (furtki, łuki, drzwi wejściowe). Różane bramy osadzone na pergolach kojarzą się właśnie z ogrodami angielskimi.
Krzew osiąga zwykle ok. 2,5 m wysokości. Może kwitnąć od czerwca aż do października. Kwiaty są zebrane w dorodne „wiechowate” kwiatostany o barwie białej, fioletowej lub różowej. Roślina jest znana z tego, że przyciąga chmary motyli, w tym rzadkie gatunki.
Zastosowanie: Standardowo budleje sadzi się w osłoniętych i jednocześnie wyeksponowanych miejscach. W ogrodzie angielskim można odejść od tej zasady i uprawiać krzew w dzikich, romantycznych zakątkach. Jest to również dobra dekoracja zbiorników wodnych
fot. frankenbille - Pixabay.com
Jaśminowiec wonny (Philadelphus coronarius)
Krzew dorasta do 3 m wysokości. Jego ozdobą są intensywnie pachnące, białe kwiaty. Kwitnie od maja do czerwca. To tradycyjna ozdobna nie tylko ogródków angielskich, ale także wiejskich.
Zastosowanie: Jaśminowiec uprawia się zarówno pojedynczo jak i w grupach. Służy do tworzenia luźnych lub formowanych żywopłotów. Dobrze komponuje się z innymi krzewami, tworząc dzikie zakątki. Warto go uprawiać w pobliżu obiektów „wypoczynkowych” – altany, tarasu lub ławki.
fot. sipa - Pixabay.com
Różanecznik (Rhododendron)
Krzew osiąga kilka metrów wysokości. W zależności od odmiany może kwitnąć na biało, żółto, pomarańczowo, różowo lub fioletowo. To gatunek, który wkomponował się w naturalny krajobraz w wielu hrabstwach w Anglii.
Zastosowanie: Różanecznik warto sadzić w często odwiedzanych miejscach. Właściwie pielęgnowany może być główną zieloną ozdobą ogrodu. Nadaje się także do sadzenia w grupie – można z niego tworzyć żywopłoty i szpalery.
Roślina dwuletnia osiągająca do 1,2m wysokości. Jej ozdobą są dzwonkowate, purpurowe kwiaty zebrane w długie grona. Kwitnie od czerwca do września. To jedna z najważniejszych roślin rabatowych w ogrodach angielskich.
Zastosowanie: Naparstnicę warto sadzić jako urozmaicenie oraz tło dla mniejszych roślin na rabatach. Oprócz tego dobrze wygląda uprawiana przy murkach oraz ścianach. Nadaje ogrodowi naturalnego charakteru. To dobry gatunek na kwiat cięty.
fot. Alfred Borchard - Pixabay.com
Nagietek lekarski (Calendula officinalis)
Roślina jednoroczna może osiągać 25-75cm wysokości. Kwitnie długo i obficie – od czerwca do września. Kwiaty są zebrane w koszyczki o barwie żółtej lub pomarańczowej. Nagietek często rozmnaża się z samosiewu.
Zastosowanie: To ceniony gatunek na rabaty. Niskie odmiany można także sadzić na obrzeżach chodników i ścieżek. Roślina jest szeroko wykorzystywana w ziołolecznictwie oraz przemyśle kosmetycznym.
fot. Normathalie - Pixabay.com
Czarnuszka damasceńska (Nigella damascena)
Roślina jednoroczna osiąga do 50cm wysokości. Posiada delikatne pierzaste liście oraz promieniste kwiaty (o barwie niebieskiej lub białej). Kwitnie od maja do września. Po przekwitnięciu nie traci walorów ozdobnych – wytwarza atrakcyjne, suche torebki.
Zastosowanie: To tradycyjna roślina rabatowa, która może dekorować także nasze wnętrze. Nadaje się na kwiat cięty (długo zachowuje świeżość) oraz do tworzenia suchych kompozycji.
fot. hellenmoreirat0 - Pixabay.com
Nachyłek barwierski (Coreopsis tinctoria)
To roślina jednoroczna osiągająca do 40cm wysokości. Jej ozdobą są dwubarwne – żółtoczerwone lub żółtobrązowe – kwiaty. Kwitnie późnym latem.
Zastosowanie: Nachyłek barwierski warto wykorzystać to tworzenia delikatnych i barwnych rabat. Roślina jest ceniona na kwiat cięty. Do urządzania ogrodów angielskich nadają się także inne gatunki nachyłków, np.: wielkokwiatowy.
fot. lilli1276 - Pixabay.com
Bluszcz pospolity (Hedera helix)
Pnącze może osiągać nawet kilkanaście metrów długości. Poszczególne odmiany różnią się siłą wzrostu i wyglądem liści. Roślina znakomicie sprawdza się nawet w miejscach zacienionych. W ogrodzie angielskim to pozycja obowiązkowa.
Zastosowanie: Bluszcz pospolity warto wykorzystać do ozdoby murków z cegły (i innych), ścian oraz ruin. Często uprawia się go także w pobliżu dużych drzew – wtedy porasta ich pnie. Ponadto może posłużyć jako alternatywa trawnika w miejscach mało nasłonecznionych.
fot. Hans Braxmeier - Pixabay.com
Dąb szypułkowy (Quercus robur)
To okazałe drzewo osiągające nawet do 40m wysokości. Wytwarza szeroką, kopułowatą koronę. Ozdobą dębu są skórzaste liście oraz wydłużone owoce osadzone na długich szypułkach. Dąb jest rodzimym gatunkiem w Anglii. Przez wieki był wkomponowywany w ogrodach i parkach.
Zastosowanie: Ze względu na rozmiary dąb powinno się uprawiać w średnich i dużych ogrodach. To dobry gatunek na soliter. Na większych powierzchniach można wykorzystać go także do tworzenia alei (np.: wzdłuż drogi do domu).
Tekst: Michał Mazik, zdjęcie tytułowe: Martin Stickley - Freeimages.com