Logo
Logo

Czy róże powinno się przycinać na zimę? Wyjaśniamy wątpliwości!

Przycinanie róż to jeden z najważniejszych zabiegów pielęgnacyjnych, który pozwala utrzymać rośliny w dobrej kondycji. Poprawia się ich wzrost, wygląd i kwitnienie, dlatego nie należy zaniedbywać tego obowiązku. Jednocześnie trzeba pamiętać o prawidłowym terminie przycinania i jego właściwym wykonaniu. Inaczej zabieg ten, zamiast wesprzeć rośliny, to im zaszkodzi. Kiedy przycinać róże? Czy można przycinać róże przed zimą?

Przycinanie róż przed zimą | Czy to dobry pomysł?

Róż, tak jak wielu innych roślin, nie należy przycinać na koniec sezonu, czyli przed zimą. To jeden z najpopularniejszych błędów początkujących ogrodników, który może doprowadzić do zniszczenia tych pięknych roślin.

Przede wszystkim obcięte gałązki są dużo bardziej narażone na mróz i mogą nie przetrwać zimy. Dodatkowo są bardziej podatne na rozwój różnych chorób. Róże przed zimą można przyciąć tylko wtedy, gdy wymaga tego ich stan i np. konieczne jest usunięcie chorych pędów. Warto przy tym pamiętać, że zaleczenie ran u róży może potrwać nawet 4 tygodnie. 

Kiedy zatem przycinać róże w odpowiednim terminie? 

Róże należy przycinać wiosną, kiedy rany po cięciu mogą się spokojnie goić, a sam zabieg powoduje wzmożony wzrost i ładny rozrost rośliny. To pozwoli również ocenić, które pędy należy usunąć, gdyż zostały zniszczone przez choroby lub mróz.

Z zabiegiem należy zaczekać aż miną największe mrozy, a więc zazwyczaj przycinanie róż wykonuje się w marcu lub kwietniu. Wyjątek stanowią odmiany, które kwitną tylko raz w roku – takie róże najlepiej przycinać latem tuż o przekwitnięciu. W ich przypadku wiosenne cięcie może sprawić, że kwiatów będzie mniej i będą one mniej okazałe.

Dodatkowo w ciągu całego roku, należy na bieżąco usuwać przekwitnięte kwiaty, dzięki czemu kwitnienie będzie obfitsze, a rośliny będą się lepiej prezentowały. Od wiosny do jesieni można również usuwać zarażone pędy, co pozwoli ograniczyć rozprzestrzenianie się chorób i poprawi wygląd róż.

Jak prawidłowo przycinać róże?  

Przycinanie róży wygląda podobnie do przeprowadzania cięcia u innych roślin. Należy usunąć wszystkie porażone chorobą lub mrozem pędy, obumarłe, uszkodzone i zdeformowane gałązki oraz stare pędy, na których nie pojawiają się już kwiaty. Dzięki temu roślina zostanie odmłodzona i po odpowiednim nawożeniu odwdzięczy się swym pięknym wyglądem i okazałymi kwiatami.

Niezależnie od rodzaju cięcia, należy je zawsze wykonywać ostrymi i czystymi narzędziami, co zmniejszy ryzyko rozwinięcia się patogenów. Do róż wystarczy dobry sekator ręczny, który pozwoli usunąć chore i niepotrzebne pędy.

Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, G.T., zdjęcie tytułowe: Oleksandr Rado / Dreamstime

Komentarze

Dodaj komentarz

 

 
To Cię zainteresuje
Pokaż więcej (6)
Twoja strona ogrodu