Logo
Logo

Czy róże powinno się przycinać na zimę? Wyjaśniamy wątpliwości!

Przycinanie róż to jeden z najważniejszych zabiegów pielęgnacyjnych, który pozwala utrzymać rośliny w dobrej kondycji. Poprawia się ich wzrost, wygląd i kwitnienie, dlatego nie należy zaniedbywać tego obowiązku. Jednocześnie trzeba pamiętać o prawidłowym terminie przycinania i jego właściwym wykonaniu. Inaczej zabieg ten, zamiast wesprzeć rośliny, zaszkodzi im. Kiedy przycinać róże? Czy można przycinać róże przed zimą?

Spis treści
Czy można przycinać róże jesienią? W jakim terminie przycinać róże? W jaki sposób przycinać róże?

Przycinanie róż przed zimą | Czy to dobry pomysł?

Róż (Rosa), tak jak wielu innych roślin, nie należy przycinać pod koniec sezonu, czyli przed zimą. To jeden z najpopularniejszych błędów początkujących ogrodników, który może doprowadzić do zniszczenia tych pięknych roślin.

Przede wszystkim obcięte gałązki są dużo bardziej narażone na mróz i mogą nie przetrwać zimy. Dodatkowo rośliny są bardziej podatne na ataki chorób. Róże przed zimą można przyciąć tylko wtedy, gdy wymaga tego ich stan i np. konieczne jest usunięcie chorych pędów. Warto przy tym pamiętać, że zaleczenie ran u róży może potrwać nawet 4 tygodnie. 

Kiedy przycinać róże? 

Róże należy przycinać wiosną, kiedy rany po cięciu mogą się spokojnie goić, a sam zabieg powoduje wzmożony wzrost i ładny rozrost rośliny. To pozwoli również ocenić, które pędy należy usunąć, gdyż zostały zniszczone przez choroby lub mróz.

Z zabiegiem przycinania róż należy zaczekać aż miną największe mrozy, a więc zazwyczaj przycinanie róż wykonuje się w marcu lub kwietniu (mniej więcej w tym samym czasie, gdy kwitną forsycje).

Wyjątek stanowią odmiany, które kwitną tylko raz w roku – takie róże najlepiej przycinać latem tuż o przekwitnięciu. W ich przypadku wiosenne cięcie może sprawić, że kwiatów będzie mniej i będą one mniej okazałe.

Dodatkowo w ciągu całego roku, należy na bieżąco usuwać przekwitnięte kwiaty, dzięki czemu kwitnienie będzie obfitsze, a rośliny będą się lepiej prezentowały. Od wiosny do jesieni można również usuwać zarażone pędy, co pozwoli ograniczyć rozprzestrzenianie się chorób i poprawi wygląd róż.

Jak prawidłowo przycinać róże?  

Róże przycina się podobnie jak inne krzewy. Należy usunąć wszystkie porażone chorobą lub mrozem pędy, obumarłe, uszkodzone i zdeformowane gałązki oraz stare pędy, na których nie pojawiają się już kwiaty. Dzięki temu roślina zostanie odmłodzona i po odpowiednim nawożeniu odwdzięczy się swym pięknym wyglądem i okazałymi kwiatami.

Niezależnie od rodzaju cięcia, należy je zawsze wykonywać ostrymi i czystymi narzędziami, co zmniejszy ryzyko rozwinięcia się patogenów. Do róż wystarczy dobry sekator ręczny, który pozwoli usunąć chore i niepotrzebne pędy.

Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, G.T., zdjęcie tytułowe: Oleksandr Rado / Dreamstime

Autor
Czy róże powinno się przycinać na zimę? Wyjaśniamy wątpliwości!
Czy róże powinno się przycinać na zimę? Wyjaśniamy wątpliwości!
Redakcja portalu ZielonyOgrodek.pl

Portal ZielonyOgrodek.pl prowadzony jest przez doświadczony zespół redakcyjny. Tworzymy dla Was treści z pasją i zaangażowaniem, ale przede wszystkim dzielimy się naszymi pomysłami i ogrodowym doświadczeniem.

Tagi
 
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (7)

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl