Przycinanie róż wymaga wiedzy i precyzji. Czy wiesz, kiedy jest najlepszy czas, by to zrobić? Czy jesień to odpowiedni moment? Oto wszystko, co musisz wiedzieć, by Twoje róże kwitły pięknie i były zdrowe
Dlaczego przycinanie róż przed zimą to zły pomysł?
Wielu ogrodników błędnie uważa, że przycinanie róż jesienią może pomóc im lepiej przygotować się na zimę. Jednak to podejście może przynieść więcej szkody niż pożytku. Zrozumienie, dlaczego tak jest, pomoże Ci lepiej dbać o swoje róże.
Róże przycinamy wiosną! Silne przycinanie pędów róż przed zimą pozostawia rany na pędach, które nie zdążą się zagoić (zabliźnić) przed nadejściem mrozów. Są one "wrotami infekcji" dla groźnych chorób bakteryjnych i grzybowych. Osłabiają rośliny poprzez nadmierną utratą wody i mogą powodować przemarzanie pędów (szczególnie w mroźne i wietrzne zimy, gdy rośliny rosną w nieosłoniętym miejscu)!
Jakie pędy róż można bezpiecznie przyciąć jesienią?
Dopuszczalne jest jedynie kosmetyczne, lekkie podcinanie pędów nadmiernie zagęszczonych i rozrośniętych (jeśli utrudniają nam zabezpieczanie krzewu przed mrozem) oraz połamanych, suchych lub chorych. Warto wtedy na ranę zastosować maść ogrodniczą, która przyspieszy gojenie się rany i zabezpieczy ją przed chorobami.
Późną jesienią (zwykle pod koniec listopada) ochraniamy róże przed mrozem, osłaniając część nadziemną agrowłókniną i usypując u podstawy pnia kopczyk z kory, ziemi lub kompostu. Tak zabezpieczone krzewy doglądamy w czasie zimowych miesięcy, w razie potrzeby poprawiając osłony. Dopiero wiosną przystępujemy do cięcia, ale jak dokładnie określić odpowiedni termin na przycinanie?
Jeśli nie jesienią, to kiedy ciąć róże?
Róże można przycinać już od drugiej połowy lutego (jeśli miną mrozy), a najpóźniej do kwietnia (zanim pąki róż zaczną pękać). Najlepiej obserwować przyrodę i wstrzymać się do momentu, gdy zaczną kwitnąć forsycje. Wiosną doskonale widać już, które pędy przemarzły zimą. Wycinamy je w pierwszej kolejności! Róże rabatowe, wielkokwiatowe przycinamy nisko, na 2-4 oczka, a wysokie róże pnące, parkowe i angielskie skracamy o 1/3 do 2/3 długości.
Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, zdjęcie: Andris T / Fotolia