Logo
Logo

Nie przycinaj róż jesienią | Oto, co musisz wiedzieć, by nie zmarzły. Jak unikać błędów?

Przycinanie róż to sztuka, która wymaga wiedzy i precyzji. Czy wiesz, kiedy jest najlepszy czas, by to zrobić? Czy jesień to odpowiedni moment? Oto wszystko, co musisz wiedzieć, by Twoje róże kwitły pięknie i były zdrowe

Spis treści
Czy można przycinać róże jesienią (przed zimą)? Wyjątki w jesiennym cięciu. Co można przyciąć? Jeśli nie jesienią, to kiedy ciąć róże?

Dlaczego przycinanie róż przed zimą to zły pomysł?

Wielu ogrodników błędnie uważa, że przycinanie róż jesienią może pomóc im lepiej przygotować się na zimę. Jednak to podejście może przynieść więcej szkody niż pożytku. Zrozumienie, dlaczego tak jest, pomoże Ci lepiej dbać o swoje róże.

Róże przycinamy wiosną! Silne przycinanie pędów róż przed zimą pozostawia rany na pędach, które nie zdążą się zagoić (zabliźnić) przed nadejściem mrozów. Są one "wrotami infekcji" dla groźnych chorób bakteryjnych i grzybowych. Osłabiają rośliny poprzez nadmierną utratą wody i mogą powodować przemarzanie pędów (szczególnie w mroźne i wietrzne zimy, gdy rośliny rosną w nieosłoniętym miejscu)!

Jakie pędy róż można bezpiecznie przyciąć jesienią?

Dopuszczalne jest jedynie kosmetyczne, lekkie podcinanie pędów nadmiernie zagęszczonych i rozrośniętych (jeśli utrudniają nam zabezpieczanie krzewu przed mrozem) oraz połamanych, suchych lub chorych. Warto wtedy na ranę zastosować maść ogrodniczą, która przyspieszy gojenie się rany i zabezpieczy ją przed chorobami.

Późną jesienią (zwykle pod koniec listopada) ochraniamy róże przed mrozem, osłaniając część nadziemną agrowłókniną i usypując u podstawy pnia kopczyk z kory, ziemi lub kompostu. Tak zabezpieczone krzewy doglądamy w czasie zimowych miesięcy, w razie potrzeby poprawiając osłony. Dopiero wiosną przystępujemy do cięcia, ale jak dokładnie określić odpowiedni termin na przycinanie?

Jeśli nie jesienią, to kiedy ciąć róże?

Wiosną przytnij róże, gdy kwitną forsycje! Odpowiednie cięcie pobudza rośliny do wydania mocnych i sztywnych pędów. Dowiedz się więcej o tym, jak prawidłowo przycinać róże.

Róże można przycinać już od drugiej połowy lutego (jeśli miną mrozy), a najpóźniej do kwietnia (zanim pąki róż zaczną pękać). Najlepiej obserwować przyrodę i wstrzymać się do momentu, gdy zaczną kwitnąć forsycje. Wiosną doskonale widać już, które pędy przemarzły zimą. Wycinamy je w pierwszej kolejności! Róże rabatowe, wielkokwiatowe przycinamy nisko, na 2-4 oczka, a wysokie róże pnące, parkowe i angielskie skracamy o 1/3 do 2/3 długości.

Pamiętaj, że każda róża jest inna i może wymagać indywidualnego podejścia. Obserwuj swoje rośliny, słuchaj ich potrzeb i reaguj odpowiednio. Dzięki temu Twoje róże będą zdrowe i piękne przez cały rok.

Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, zdjęcie: Andris T/Fotolia

Autor
Nie przycinaj róż jesienią | Oto, co musisz wiedzieć, by nie zmarzły. Jak unikać błędów?
Nie przycinaj róż jesienią | Oto, co musisz wiedzieć, by nie zmarzły. Jak unikać błędów?
Redakcja portalu ZielonyOgrodek.pl

Portal ZielonyOgrodek.pl prowadzony jest przez doświadczony zespół redakcyjny. Tworzymy dla Was treści z pasją i zaangażowaniem, ale przede wszystkim dzielimy się naszymi pomysłami i ogrodowym doświadczeniem.

Tagi
 
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (2)

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl

Gość Katanna

29-09-2021 05:58

Ja zawsze ścinam wiosną, bo wtedy widzę, które gałązki są martwe. Poza tym jesienią nigdy nie mam sumienia przycinać róż, bo kwitną aż do mrozów.

Gość LG

05-02-2021 23:39

Wstawiłam swoją róże z balkonu do mieszkania z obawy na silne mrozy. Stoi tydzień i wypuściła mnóstwo nowych pędów. Co robić dalej zostawić czy na wiosnę je przyciąć?

Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl