Logo
Logo

Nie przycinaj róż jesienią | Oto, co musisz wiedzieć, by nie zmarzły. Jak unikać błędów?

Przycinanie róż to sztuka, która wymaga wiedzy i precyzji. Czy wiesz, kiedy jest najlepszy czas, by to zrobić? Czy jesień to odpowiedni moment? Oto wszystko, co musisz wiedzieć, by Twoje róże kwitły pięknie i były zdrowe

Streszczenie artykułu
Przycinanie róż jesienią to błąd, który może prowadzić do ich zniszczenia. Róże są roślinami, które najlepiej rosną w umiarkowanych temperaturach, a przycinanie ich podczas chłodniejszych miesięcy może zwiększyć ich podatność na choroby i szkodniki. Dodatkowo, przycinanie róż w tym okresie może spowodować, że będą one słabiej kwitnąć w następnym sezonie. Zamiast tego, zaleca się przycinanie róż wczesną wiosną, kiedy rośliny zaczynają aktywnie rosnąć. W tym czasie, rośliny są w stanie lepiej zregenerować się po przycięciu, co zwiększa ich szanse na obfite kwitnienie. Przycinanie róż powinno obejmować usuwanie martwych i uszkodzonych pędów, a także pędów rosnących wewnątrz krzewu, które mogą powodować zbyt duże zagęszczenie. Wszystkie cięcia powinny być wykonane pod kątem, aby zapobiec gromadzeniu się wody na powierzchni cięcia, co może prowadzić do rozwoju chorób. Ważne jest również, aby narzędzia używane do przycinania były dobrze naostrzone i czyste, aby zminimalizować ryzyko infekcji.
Spis treści
Czy można przycinać róże jesienią (przed zimą)? Wyjątki w jesiennym cięciu. Co można przyciąć? Jeśli nie jesienią, to kiedy ciąć róże?

Dlaczego przycinanie róż przed zimą to zły pomysł?

Wielu ogrodników błędnie uważa, że przycinanie róż jesienią może pomóc im lepiej przygotować się na zimę. Jednak to podejście może przynieść więcej szkody niż pożytku. Zrozumienie, dlaczego tak jest, pomoże Ci lepiej dbać o swoje róże.

Róże przycinamy wiosną! Silne przycinanie pędów róż przed zimą pozostawia rany na pędach, które nie zdążą się zagoić (zabliźnić) przed nadejściem mrozów. Są one "wrotami infekcji" dla groźnych chorób bakteryjnych i grzybowych. Osłabiają rośliny poprzez nadmierną utratą wody i mogą powodować przemarzanie pędów (szczególnie w mroźne i wietrzne zimy, gdy rośliny rosną w nieosłoniętym miejscu)!

Jakie pędy róż można bezpiecznie przyciąć jesienią?

Dopuszczalne jest jedynie kosmetyczne, lekkie podcinanie pędów nadmiernie zagęszczonych i rozrośniętych (jeśli utrudniają nam zabezpieczanie krzewu przed mrozem) oraz połamanych, suchych lub chorych. Warto wtedy na ranę zastosować maść ogrodniczą, która przyspieszy gojenie się rany i zabezpieczy ją przed chorobami.

Późną jesienią (zwykle pod koniec listopada) ochraniamy róże przed mrozem, osłaniając część nadziemną agrowłókniną i usypując u podstawy pnia kopczyk z kory, ziemi lub kompostu. Tak zabezpieczone krzewy doglądamy w czasie zimowych miesięcy, w razie potrzeby poprawiając osłony. Dopiero wiosną przystępujemy do cięcia, ale jak dokładnie określić odpowiedni termin na przycinanie?

Jeśli nie jesienią, to kiedy ciąć róże?

Wiosną przytnij róże, gdy kwitną forsycje! Odpowiednie cięcie pobudza rośliny do wydania mocnych i sztywnych pędów. Dowiedz się więcej o tym, jak prawidłowo przycinać róże.

Róże można przycinać już od drugiej połowy lutego (jeśli miną mrozy), a najpóźniej do kwietnia (zanim pąki róż zaczną pękać). Najlepiej obserwować przyrodę i wstrzymać się do momentu, gdy zaczną kwitnąć forsycje. Wiosną doskonale widać już, które pędy przemarzły zimą. Wycinamy je w pierwszej kolejności! Róże rabatowe, wielkokwiatowe przycinamy nisko, na 2-4 oczka, a wysokie róże pnące, parkowe i angielskie skracamy o 1/3 do 2/3 długości.

Pamiętaj, że każda róża jest inna i może wymagać indywidualnego podejścia. Obserwuj swoje rośliny, słuchaj ich potrzeb i reaguj odpowiednio. Dzięki temu Twoje róże będą zdrowe i piękne przez cały rok.

Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, zdjęcie: Andris T/Fotolia

Autor
Nie przycinaj róż jesienią | Oto, co musisz wiedzieć, by nie zmarzły. Jak unikać błędów?
Nie przycinaj róż jesienią | Oto, co musisz wiedzieć, by nie zmarzły. Jak unikać błędów?
Redakcja portalu ZielonyOgrodek.pl

Portal ZielonyOgrodek.pl prowadzony jest przez doświadczony zespół redakcyjny. Tworzymy dla Was treści z pasją i zaangażowaniem, ale przede wszystkim dzielimy się naszymi pomysłami i ogrodowym doświadczeniem.

Tagi
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (2)