Luty

Luty to ostatni miesiąc zimy, kiedy ogród wciąż odpoczywa, ale już zaczynają się przygotowania do wiosny. Możesz rozpocząć wysiew nasion do rozsadnika oraz przycinać drzewa i krzewy owocowe. Nie zapomnij o podlewaniu roślin zimozielonych. Sprawdź w kalendarzu ogrodnika, co jeszcze można zrobić.
Tydzień 9
Tydzień 9, Sentencja nr:5
Rośliny cebulowe (przede wszystkim przebiśniegi i krokusy), które posadziliśmy we wrześniu, pojawiają się spod śniegu. Wystarczy jeden lub dwa cieplejsze dni, aby ukazały się ich piękne kwiaty.
Przeczytaj także
Kwitnące zwiastuny wiosny – najpopularniejsze kwiaty cebulowe TOP 18 wiosennych kwiatów cebulowych Co zrobić, by wiosenne cebulki miały piękne kwiaty? Kwiaty przedwiośnia: co kwitnie w lutym? Lista roślin
Tydzień 9, Sentencja nr:4
Odgarniając śnieg ze ścieżek ogrodowych czy podjazdu pamiętajmy, aby nie przysypywać trawnika. Ubita warstwa śniegu wolniej topnieje i może powodować gnicie darni. Jeśli jednak w obrębie trawnika powstanie warstwa zamarzniętego śniegu, należy ją rozkruszyć.
Przeczytaj także
Odśnieżanie ogrodu - sprzęt mechaniczny Trawnik zimą: lista prac do zrobienia i błędy do uniknięcia Zimowe obowiązki właścicieli posesji | Co musisz zrobić? Jak pomóc roślinom bezpiecznie przetrwać zimę? | Lista prac do zrobienia
Tydzień 9, Sentencja nr:3
Podczas pogodnych dni silne słońce wysusza rośliny, a zamarznięta ziemia uniemożliwia uzupełnienie strat wody. Powinniśmy je wtedy cieniować. Podczas odwilży podlewajmy iglaki, szczególnie te, które rosną w pojemnikach.
Przeczytaj także
6 najpopularniejszych zimowych osłon dla roślin Uprawa iglaków na balkonie i tarasie | Jakie odmiany wybrać? Jak o nie dbać? Jak pielęgnować zimą iglaki stojące na tarasie? Ekspert radzi! Rodzaje agrowłókniny – biała i czarna | Czym się różnią? Do czego służą?
Tydzień 9, Sentencja nr:2
Niektóre byliny rosnące na rabatach (złocienie, omiegi, ostróżki, rudbekie, liliowce, rozchodniki czy funkie) można rozmnożyć przez podział kęp. Dzięki temu nie tylko rozmnożymy, ale też odmłodzimy rośliny.
Przeczytaj także
Rozmnażanie funkii przez podział karpy Uprawa liliowców w ogrodzie | Co zrobić, aby pięknie kwitły? Wykopywanie i przechowywanie mieczyków, dalii i kanny Uprawa rozchodników w ogrodzie | Jakie wybrać? Jak pielęgnować?
Tydzień 9, Sentencja nr:1
W marcu możemy wysiewać do doniczek i inspektów nasiona ogrodowych roślin jednorocznych oraz warzyw (wczesne odmiany kapusty, sałaty, rzodkiewki, kopru, marchwi). W ogrodzie można siać warzywa wytrzymałe na zimno: rzodkiew, koper, cebulę, groch (należy przykryć je włókniną).
Przeczytaj także
Jakie warzywa wysiewać na rozsadę: kiedy je siać? Rośliny z rozsady na parapecie | Jak to zrobić samodzielnie? Rozsada warzyw w domu – jak i kiedy zrobić? Jak wysiewać? Krok po kroku i bez błędów!
Zima
Luty
24-2
Tydzień 9
Tydzień 8
Tydzień 8, Sentencja nr:5
Rośliny zimozielone i iglaste warto cieniować – podczas pierwszych pogodnych dni silne słońce może mocno wysuszać rośliny, a zamarznięta ziemia uniemożliwiać uzupełnienie strat wody. Do cieniowania można użyć agrowłókniny.
Przeczytaj także
Jak pielęgnować zimą iglaki stojące na tarasie? Ekspert radzi! Agrowłóknina w ogrodzie – do ochrony i do ściółkowania Jesienno-zimowe podlewanie roślin zimozielonych: Dlaczego musisz o tym pamiętać? Uprawa iglaków na balkonie i tarasie | Jakie odmiany wybrać? Jak o nie dbać?
Tydzień 8, Sentencja nr:4
Jeśli wstawimy do wazonu z wodą gałązki wcześnie kwitnących krzewów (forsycja pośrednia, migdałek trójklapowy, pigwowiec pośredni) – zakwitną i staną się piękną dekoracją wnętrza.
Przeczytaj także
Polecamy kwiaty do wazonu Kwiaty przedwiośnia: co kwitnie w lutym? Lista roślin Polecamy krzew kwitnący zimą: oczaruj mróz! Wiosenne przycinanie krzewów | Terminy i zasady dla 8 gatunków!
Tydzień 8, Sentencja nr:3
Dobry czas na zaplanowanie obsadzenia rabat i zakup nasion, nawozów czy narzędzi ogrodowych, które potrzebne będą w nadchodzącym sezonie.
Przeczytaj także
Przygotowanie gleby pod uprawę warzyw | Jak stworzyć położe idealne? Rabata na wiosnę: kiedy i jak zacząć przygotowywać grunt? Nawozy organiczne – jak i kiedy je stosować? Zakładanie ogrodu w 7 krokach! Od czego zacząć?
Tydzień 8, Sentencja nr:2
Możemy rozpocząć wysiewanie nasion warzyw na rozsadę (pomidor, por, bakłażan), jak również nasion roślin jednorocznych (lobelia, szałwia, tunbergia).
Przeczytaj także
Rozsada warzyw w domu – jak i kiedy zrobić? Jak wysiewać? Krok po kroku i bez błędów! Jakie warzywa wysiewać na rozsadę: kiedy je siać? Jak i gdzie założyć przydomowy warzywnik? Które wczesne warzywa wysiewać jako pierwsze?
Tydzień 8, Sentencja nr:1
Odgarniając śnieg z ogrodowych mebli, ścieżek i podjazdu pamiętajmy, że należy go rozkruszać – ubita warstwa śniegu wolniej topnieje i może powodować np. gnicie darni.
Przeczytaj także
Odśnieżanie ogrodu - narzędzia ręczne Zasady odśnieżania ogrodu Odśnieżanie ogrodu - sprzęt mechaniczny Śnieg: kiedy pomaga roślinom, a kiedy szkodzi?
Zima
Luty
17-23
Tydzień 8
Tydzień 7
Tydzień 7, Sentencja nr:6
W ogrzewanym mieszkaniu wraz ze wzrostem temperatury powietrza spada jego wilgotność. Suche powietrze jest równie niekorzystne dla nas jak i dla naszych roślin.
Przeczytaj także
Zimowanie roślin domowych: jak je pielęgnować po sezonie? TOP 10 roślin doniczkowych dla początkujących, zabieganych i opornych
Tydzień 7, Sentencja nr:5
Możemy rozpocząć wysiewanie nasion warzyw na rozsadę (pomidor, por, bakłażan), jak również nasion roślin jednorocznych (lobelia, szałwia, tunbergia).
Przeczytaj także
Rozsada warzyw w domu – jak i kiedy zrobić? Jak wysiewać? Krok po kroku i bez błędów! Pojemniki do rozsady | Do czego wysiewać nasiona? Rozsada w inspekcie Rośliny z rozsady na parapecie | Jak to zrobić samodzielnie?
Tydzień 7, Sentencja nr:3
Jeśli wstawimy do wazonu z wodą gałązki wcześnie kwitnących krzewów (forsycja pośrednia, migdałek trójklapowy, pigwowiec pośredni) – zakwitną i staną się piękną dekoracją wnętrza.
Przeczytaj także
TOP 9 najpiękniejszych kwitnących krzewów Zwiastuny wiosny: co kwitnie w marcu? Lista roślin Wiosenne przycinanie krzewów | Terminy i zasady dla 8 gatunków!
Tydzień 7, Sentencja nr:2
Wciąż możemy formować drzewa liściaste i iglaste – na wykonanie tego zabiegu mamy czas do końca marca. Przypominamy tutaj, aby nie ciąć gatunków, które po przycięciu na wiosnę będą bardzo obficie tracić soki roślinne – tzw. płakać (są to klon, grab czy brzoza).
Przeczytaj także
Zasady formowania drzew owocowych | Stwórz żywe trejaże! Zimowe cięcie: co, jak i kiedy przycinać zimą? Jakie rośliny przycinać zimą i jak to robić? Podpowiadamy! Kiedy bezpiecznie wykonać zimowe przycinanie, by rośliny nie zmarzły?
Tydzień 7, Sentencja nr:1
Dobry czas na zaplanowanie obsadzenia rabat i zakup nasion, nawozów czy narzędzi ogrodowych, które potrzebne będą w nadchodzącym sezonie.
Przeczytaj także
Wiosenne wysiewy: Co wysiewać na początku sezonu? Które rośliny ozdobne wysiewamy jako pierwsze? Wiosenna rabata przy domu Porównujemy narzędzia ogrodowe i ich ceny
Zima
Luty
10-16
Tydzień 7
Tydzień 6
Tydzień 6, Sentencja nr:6
Ptaki szukają w naszym ogrodzie miejsca na złożenie jaj i wychowanie piskląt. Wiele z nich potrzebuje odpowiedniego miejsca, które mogłoby imitować dziuplę drzewa. Pomyśl, czy nie warto zamontować budki dla ptaków w Twoim ogrodzie.
Przeczytaj także
Domek dla ptaków: budowa i lokalizacja budki w ogrodzie Pożyteczne ptaki zwalczają szkodniki w ogrodzie | To mali pomocnicy ogrodnika TOP 10 najpopularniejszych dzikich ptaków | Jakie gatunki żyją w ogrodzie?
Tydzień 6, Sentencja nr:5
Jeśli wstawimy do wazonu z wodą gałązki wcześnie kwitnących krzewów (forsycja pośrednia, migdałek trójklapowy, pigwowiec pośredni) – zakwitną i staną się piękną dekoracją wnętrza!
Przeczytaj także
Zwiastuny wiosny: co kwitnie w marcu? Lista roślin Drzewa i krzewy kwitnące wiosną: 25+ gatunków i odmian TOP 9 najpiękniejszych kwitnących krzewów
Tydzień 6, Sentencja nr:4
W dalszym ciągu pamiętajmy o konieczności otrząsania śniegu z krzewów iglastych, zwłaszcza tych o pokroju kolumnowym. Zapobiegnie to wyłamywaniu gałęzi i deformacji roślin.
Przeczytaj także
Kolumnowe iglaki zimą: jak zabezpieczyć? Zimowanie iglaków | Które wymagają ochrony? Jak i czym zabezpieczyć przed mrozem?
Tydzień 6, Sentencja nr:2
Warto sprawdzić, czy osłony chroniące rośliny przed mrozem nie są uszkodzone i właściwie spełniają swą funkcję. Jeśli zapowiadane są większe przymrozki sprawdźmy, czy materiały chroniące donice naszych roślin na tarasach i balkonach są wystarczające.
Przeczytaj także
6 najpopularniejszych zimowych osłon dla roślin Kiedy zdjąć zimowe osłony z roślin ogrodowych? Podpowiadamy! 10 zasad ochrony roślin doniczkowych przed mrozem Jak ocieplić donicę przed mrozem? Praktyczne rady
Tydzień 6, Sentencja nr:1
Możemy powtórzyć bielenie drzew, jeśli wapno zostało zmyte z pni – pamiętajmy, że zabieg ten przeprowadza się, gdy nie ma mrozu!
Przeczytaj także
Bielenie pni drzew owocowych: jak, czym i po co? Kalendarz pielęgnacji sadu | Co robić przez 12 miesięcy? Wapno ogrodnicze: do odkwaszania i malowania pni | Po co, kiedy i jak stosować?
Zima
Luty
3-9
Tydzień 6
Bestsellery
Tagi
Najnowsze treści