Logo
Logo
Luty
Zrób to teraz

Sprawdź, jakie prace ogrodnicze powinieneś wykonać w swoim ogrodzie w lutym. Nie zapominaj strząsać śniegu z roślin iglastych i zimozielonych, aby ich gałęzie się nie połamały. Jeśli jednak utrzymuje się dodatnia temperatura, możesz zacząć przycinać uschnięte byliny na rabatach. Luty to czas cięcia roślin owocowych, zarówno krzewów, jak i drzew. Pamiętaj, żeby zawsze dobierać do cięcia odpowiednie narzędzia, aby nie uszkodzić roślin i utrzymywać je w czystości, by zapobiec ewentualnym infekcjom. Dowiedz się więcej o tym, co musisz zrobić w ogrodzie w tym miesiącu i sprawdź poniżej nasz praktyczny poradnik na każdy dzień.

Jeżeli ogrodnictwo jest Twoją pasją, wybierz narzędzia, które ułatwią wykonywanie każdej czynności w ogrodzie. Niezależnie od tego, czy pielisz, rąbiesz, zamiatasz czy tniesz, te narzędzia uczynią każdą pracę łatwiejszą i wydajniejszą o każdej porze roku.

Sekatory Fiskars to wielozadaniowe narzędzia, które umożliwiają dostęp do gałęzi w koronie drzewa i gęstych krzewach bez użycia drabiny czy schylania się. Do zimowego cięcia grubych gałęzi o maksymalnej średnicy do 50 mm przyda się dwuręczny sekator, który dzięki przekładni dźwigniowej gwarantuje łatwe i precyzyjne przycinanie świeżych gałązek. Do cieńszych gałązek, do 26 mm średnicy, przyda się praktyczny sekator jednoręczny, którego unikalny mechanizm PowerGear™ zwiększa 3,5x siłę cięcia względem standardowych mechanizmów. Wiele lżejszych i bardziej precyzyjnych cięć roślin może być wykonywana, przystosowanymi do tego celu, nożyczkami. A jeśli potrzebujesz przyciąć wysokie drzewa, tam doskonale sprawdzi się teleskopowy sekator żyrafa. Możliwość dostosowania długości trzonka sprawia, że możemy przycinać gałęzie na wysokości nawet 6 metrów!

Kalendarz ogrodnika powstał we współpracy z marką FISKARS, www.fiskars.com

Tydzień 6: 07.02 - 13.02.2022
Możemy powtórzyć bielenie drzew, jeśli wapno zostało zmyte z pni – pamiętajmy, że zabieg ten przeprowadza się, gdy nie ma mrozu!
Warto sprawdzić, czy osłony chroniące rośliny przed mrozem nie są uszkodzone i właściwie spełniają swą funkcję. Jeśli zapowiadane są większe przymrozki sprawdźmy, czy materiały chroniące donice naszych roślin na tarasach i balkonach są wystarczające.
W dalszym ciągu pamiętajmy o konieczności otrząsania śniegu z krzewów iglastych, zwłaszcza tych o pokroju kolumnowym. Zapobiegnie to wyłamywaniu gałęzi i deformacji roślin.
Jeśli wstawimy do wazonu z wodą gałązki wcześnie kwitnących krzewów (forsycja pośrednia, migdałek trójklapowy, pigwowiec pośredni) – zakwitną i staną się piękną dekoracją wnętrza!
Ptaki szukają w naszym ogrodzie miejsca na złożenie jaj i wychowanie piskląt. Wiele z nich potrzebuje odpowiedniego miejsca, które mogłoby imitować dziuplę drzewa. Pomyśl, czy nie warto zamontować budki dla ptaków w Twoim ogrodzie.
Tydzień 7: 14.02 - 20.02.2022
Dobry czas na zaplanowanie obsadzenia rabat i zakup nasion, nawozów czy narzędzi ogrodowych, które potrzebne będą w nadchodzącym sezonie.
Wciąż możemy formować drzewa liściaste i iglaste – na wykonanie tego zabiegu mamy czas do końca marca. Przypominamy tutaj, aby nie ciąć gatunków, które po przycięciu na wiosnę będą bardzo obficie tracić soki roślinne – tzw. płakać (są to klon, grab czy brzoza).
Jeśli wstawimy do wazonu z wodą gałązki wcześnie kwitnących krzewów (forsycja pośrednia, migdałek trójklapowy, pigwowiec pośredni) – zakwitną i staną się piękną dekoracją wnętrza.
Możemy rozpocząć wysiewanie nasion warzyw na rozsadę (pomidor, por, bakłażan), jak również nasion roślin jednorocznych (lobelia, szałwia, tunbergia).
W ogrzewanym mieszkaniu wraz ze wzrostem temperatury powietrza spada jego wilgotność. Suche powietrze jest równie niekorzystne dla nas jak i dla naszych roślin.
Koniec zimy to trudny okres dla zwierząt a szczególnie ptaków bo kończą się zapasy oferowane przez matkę naturę – warto więc pamiętać o dokarmianiu ptaków.
Tydzień 8: 21.02 - 27.02.2022
Odgarniając śnieg z ogrodowych mebli, ścieżek i podjazdu pamiętajmy, że należy go rozkruszać – ubita warstwa śniegu wolniej topnieje i może powodować np. gnicie darni.
Możemy rozpocząć wysiewanie nasion warzyw na rozsadę (pomidor, por, bakłażan), jak również nasion roślin jednorocznych (lobelia, szałwia, tunbergia).
Dobry czas na zaplanowanie obsadzenia rabat i zakup nasion, nawozów czy narzędzi ogrodowych, które potrzebne będą w nadchodzącym sezonie.
Jeśli wstawimy do wazonu z wodą gałązki wcześnie kwitnących krzewów (forsycja pośrednia, migdałek trójklapowy, pigwowiec pośredni) – zakwitną i staną się piękną dekoracją wnętrza.
Rośliny zimozielone i iglaste warto cieniować – podczas pierwszych pogodnych dni silne słońce może mocno wysuszać rośliny, a zamarznięta ziemia uniemożliwiać uzupełnienie strat wody. Do cieniowania można użyć agrowłókniny.
Tydzień 9: 28.02 - 06.03.2022
W marcu możemy wysiewać do doniczek i inspektów nasiona ogrodowych roślin jednorocznych oraz warzyw (wczesne odmiany kapusty, sałaty, rzodkiewki, kopru, marchwi). W ogrodzie można siać warzywa wytrzymałe na zimno: rzodkiew, koper, cebulę, groch (należy przykryć je włókniną).
Niektóre byliny rosnące na rabatach (złocienie, omiegi, ostróżki, rudbekie, liliowce, rozchodniki czy funkie) można rozmnożyć przez podział kęp. Dzięki temu nie tylko rozmnożymy, ale też odmłodzimy rośliny.
Podczas pogodnych dni silne słońce wysusza rośliny, a zamarznięta ziemia uniemożliwia uzupełnienie strat wody. Powinniśmy je wtedy cieniować. Podczas odwilży podlewajmy iglaki, szczególnie te, które rosną w pojemnikach.
Odgarniając śnieg ze ścieżek ogrodowych czy podjazdu pamiętajmy, aby nie przysypywać trawnika. Ubita warstwa śniegu wolniej topnieje i może powodować gnicie darni. Jeśli jednak w obrębie trawnika powstanie warstwa zamarzniętego śniegu, należy ją rozkruszyć.
Rośliny cebulowe (przede wszystkim przebiśniegi i krokusy), które posadziliśmy we wrześniu, pojawiają się spod śniegu. Wystarczy jeden lub dwa cieplejsze dni, aby ukazały się ich piękne kwiaty.
Twoja strona ogrodu