Odśnieżarki
Odśnieżarki stają się coraz bardziej popularne zastępując narzędzia służące do odśnieżania ręcznego. Wybierając odpowiedni model odśnieżarki, należy wziąć pod uwagę przede wszystkim wielkość odśnieżanej powierzchni. Urządzenia bardziej wydajne, z własnym napędem, są niestety droższe i większe.
Odśnieżarka wciąga śnieg przez wirnik, a wyrzuca za pomocą turbiny. Wirnik zaopatrzony w gumowe elementy z pewnością nie porysuje odśnieżanej kostki. Ząbkowane ostrza wirnika są w stanie skruszyć nawet zamarznięty śnieg i lód na odśnieżanej powierzchni. Regulacja tunelu wyrzutowego umożliwia obracanie go i zmianę kierunku wyrzutu śniegu. Odśnieżarki mają w wyposażeniu także oświetlenie umożliwiające pracę po zmroku.
Odśnieżarki elektryczne. Łatwe w obsłudze odśnieżarki elektryczne doskonałe są do pracy na niewielkich obszarach, z powodzeniem radzą sobie w terenie o znacznym pochyleniu (ponad 20 procent), gdzie nie można użyć dużych odśnieżarek spalinowych.
Odśnieżarki elektryczne są mniejsze i lżejsze. Niestety, mniejsza jest też ich wydajność i szerokość odśnieżania. Cechuje je także duża zwrotność. Mogą nie poradzić sobie jednak z grubszą warstwą śniegu (około 30 cm) lub mokrym śniegiem.
Odśnieżarki elektryczne wciągają śnieg za pomocą plastikowego wirnika. Urządzenie wgryza się w śnieg, przez co posuwa się do przodu. Dzięki temu pchanie odśnieżarki jest ułatwione. Odśnieżarki te wymagają jednak podłączenia do prądu, co nieco utrudnia pracę. Rączki urządzenia mogą być składane, ułatwia to przechowywanie.
- Szerokość odśnieżania: 0,32–0,42 m
- Odległość wyrzutu śniegu: 1–5 m
- Moc silnika: 1,3–2 kW
- Waga: 13–23 kg
Odśnieżarki spalinowe o większych gabarytach mogą wyrzucać śnieg na odległość 20 metrów fot. Husqvarna |
Spalinowe odśnieżarki kompaktowe. Odśnieżarki kompaktowe, szczególnie przydatne w małych ogrodach, poradzą sobie z warstwą śniegu o grubości około 30 centymetrów. Niewielkie rozmiary, lekkość i spora wydajność to ich atuty. Podobnie jak odśnieżarki elektryczne, jest to wygodne narzędzie pracy również dla kobiet.
Odśnieżarki kompaktowe cechuje ponadto zwrotność, dokładność odśnieżania, niska emisja spalin i cichy sposób pracy. Składane rączki pomagają w przechowywaniu. Urządzenia te mają koła lub gąsienice i własny napęd.
- Szerokość odśnieżania: 0,50–0,55 m
- Odległość wyrzutu śniegu: do 14 m
- Moc silnika: 4,5–8 KM
- Wydajność: 29–60 t/h
- Waga: 20–70 kg
Duże odśnieżarki spalinowe. Duże odśnieżarki spalinowe mają zastosowanie w większych ogrodach przy odśnieżaniu długich, kilkunastometrowych podjazdów i ścieżek, oraz w terenach o intensywnych opadach śniegu. Wysoka użyteczność na większych powierzchniach umożliwia zastosowanie w obrębie parków i terenów wokół siedzib firm oraz instytucji.
W przypadku dużych odśnieżarek własny napęd jest niezbędny. Mocny, 4-suwowy silnik zapewnia wysoką wydajność. Urządzenia te poradzą sobie z warstwą śniegu o grubości około 50 cm. Metalowy wirnik i turbina umożliwiają usunięcie śniegu zanieczyszczonego (nawet drobnym gruzem). Nie jest jednak możliwe używanie tego typu odśnieżarek na terenie o pochyleniu przekraczającym 20 procent.
- Szerokość odśnieżania: 0,6–1,2 m
- Odległość wyrzutu śniegu: 10–20 m
- Moc silnika: 8–18 KM
- Wydajność: 50–135 t/h
- Waga: 80–130 kg
Odśnieżarki o napędzie hybrydowym. Napęd hybrydowy to połączenie napędu spalinowego z elektrycznym. Łączy on zalety odśnieżarek elektrycznych i spalinowych. Odśnieżarki o napędzie hybrydowym charakteryzują się cichą pracą i niskim zużyciem paliwa.
- Szerokość odśnieżania: ok. 0,8 m
- Odległość wyrzutu śniegu: ok. 17 m
- Moc silnika: 11–15 KM
- Wydajność: ok. 65 t/h
Pługi
Pług śnieżny podczepiony do traktorka ogrodowego odśnieża teren szerzej niż większość odśnieżarek fot. Husqvarna |
Popularnym sposobem usuwania zimowych utrudnień jest stosowanie pługów śnieżnych, doczepianych do traktora, kosiarki z własnym napędem lub odśnieżarki. Dzięki nim udrażnianie nawet długich podjazdów i ścieżek ogrodowych nie jest problemem.
Pługi mogą być wyposażone w metalową listwę przy krawędzi roboczej, która umożliwia zdrapywanie lodu z powierzchni chodnika czy drogi. Do zgarniania śniegu służy gumowa listwa przy krawędzi pługu.
Traktorki ogrodowe z doczepianym pługiem to dobry sposób na odśnieżanie terenów pagórkowatych. Pług do traktorka może mieć prostą konstrukcję umożliwiającą ustawienie pługa w pozycji roboczej lub transportowej. Bardziej skomplikowane pługi mają regulowaną dźwigniami wysokość odśnieżania i kąt natarcia. Doczepiane lemiesze (pługi) mają szerokość około 1,2 m.
Pług do odśnieżarki to niewielki, łatwy w montażu lemiesz z regulowanym kątem ustawienia względem odśnieżanej powierzchni i krawędzią wzmocnioną metalową listwą. Do lemieszy przyczepia się obciążniki. Szerokość lemiesza: 1–1,2 m.
Małgorzata Cuch