Sierpień

Sierpień to czas zbiorów i przygotowań do nadchodzącej jesieni. Rośliny wciąż kwitną, ale potrzebują regularnej pielęgnacji, w tym nawadniania i nawożenia. To także dobry moment na sadzenie roślin jesiennych. Sprawdź kalendarz ogrodnika, aby wiedzieć, jak najlepiej przygotować ogród na końcówkę lata.
Tydzień 32
Tydzień 32, Sentencja nr:1
Obserwujmy nasze rośliny i reagujmy natychmiast na pojawienie się przędziorków lub mszyc. Do zwalczania przędziorków można zastosować preparat Talstar lub Mitac, zaś na mszyce odpowiednie są: Decis, Fastach.
Przeczytaj także
Jak zwalczać przędziorki? Skuteczny preparat Produkty ekologiczne na mszyce | Jakie wybrać i gdzie kupić? Jak wyglądają mszyce i jak je zwalczać? Praktyczny poradnik
Tydzień 32, Sentencja nr:3
Pamiętajmy o wietrzeniu tuneli foliowych lub szklarni oraz cieniowaniu rosnących w nich roślin (np. włókniną). Wysoka temperatura może bowiem zahamować wzrost roślin, zwiększyć ich podatność na choroby lub spowodować opadanie kwiatów.
Przeczytaj także
Tunel foliowy – zrobić samodzielnie czy kupić gotowy? Top 10 warzyw do uprawy w szklarni | Co wybrać i kiedy sadzić?
Tydzień 32, Sentencja nr:5
Możemy dzielić kępy bylin kwitnących wiosną i na początku lata. Do roślin tych należą fiołki, liliowce, rojniki czy rozchodniki.
Przeczytaj także
Kolorowe liliowce ogrodowe | Które odmiany kwitną najpiękniej? Uprawa rozchodników w ogrodzie | Jakie wybrać? Jak pielęgnować? Co robić z liliowcami w czasie upałów?
Tydzień 32, Sentencja nr:6
Pamiętajmy o formowaniu koron młodych drzew owocowych (latem pędy rosną bardzo intensywnie). Usuńmy gałęzie, które zbyt mocno się rozrosły oraz te, które konkurują z przewodnikiem.
Przeczytaj także
Zasady formowania drzew owocowych | Stwórz żywe trejaże! Letnie cięcie drzew i krzewów owocowych | Po co i jak to zrobić? Kalendarz cięcia drzew owocowych | Co, kiedy, jak ciąć? Błędy podczas cięcia jabłoni – jak ich uniknąć?
Tydzień 32, Sentencja nr:7
W sierpniu dojrzewają już letnie odmiany jabłek, gruszek, śliwek i brzoskwiń. Owoce, które spadną przedwcześnie z drzew zbieramy i niszczymy. Inaczej mogą się stać zarzewiem różnego rodzaju chorób.
Przeczytaj także
Choroby drzew owocowych | Objawy i zwalczanie Jabłoń w ogrodzie | Uprawa i odmiany Kalendarz pielęgnacji sadu | Co robić przez 12 miesięcy? Śliwa w ogrodzie | Uprawa i odmiany
Tydzień 32, Sentencja nr:8
Wszystkie rośliny domowe regularnie podlewamy – w czasie upałów nawet codziennie.
Przeczytaj także
Podlewanie kwiatów balkonowych | Jak to robić bez błędów? 5 pomysłów na oszczędne podlewanie roślin doniczkowych
Lato
Sierpień
4-10
Tydzień 32
Tydzień 33
Tydzień 33, Sentencja nr:1
Możemy sadzić w ogrodzie nowe drzewa i krzewy – rośliny ozdobne sprzedawane w pojemnikach można sadzić przez cały okres wegetacyjny (te, które sprzedawane są z odkrytym korzeniem musimy zostawić na wczesną wiosnę lub jesień).
Przeczytaj także
Jakie drzewo posadzić w ogrodzie? Praktyczne porady Jak i kiedy sadzić rośliny liściaste? Praktyczne porady Rośliny liściaste do ogrodu: poradnik uprawy i pielęgnacji TOP 9 najpiękniejszych kwitnących krzewów
Tydzień 33, Sentencja nr:2
Zbieramy fasolę szparagową (gdy jej liście zżółkną, a strąki będą suche) oraz rośliny dyniowate, np. dynie, cukinie czy kabaczki. W pełni trwa też sezon na zbiór ogórków (zbiór rano lub wieczorem).
Przeczytaj także
Warzywa dyniowate: ogórek, dynia, cukinia, patison, melon, arbuz Warzywa łatwe w uprawie | Co wybrać? Jak uprawiać krok po kroku? Zdrowe warzywa z własnej uprawy – porcja zdrowia z ogrodu na talerz!
Tydzień 33, Sentencja nr:3
W sierpniu należy zakończyć nawożenie drzew i krzewów nawozami azotowymi, aby gałązki zdążyły zdrewnieć przed nadejściem zimy.
Przeczytaj także
Błędy w nawożeniu azotem | Objawy niedoboru i nadmiaru Jak uniknąć błędów w nawożeniu roślin | 4 główne pomyłki! Poradnik nawożenia roślin ogrodowych | Po co? Jak i czym to robić?
Tydzień 33, Sentencja nr:4
Na początku miesiąca przycinamy lawendę. Systematycznie usuwamy też przekwitnięte kwiatostany róż i bylin (niektóre gatunki jeszcze w tym roku mogą powtórzyć kwitnienie).
Przeczytaj także
Przycinanie lawendy po kwitnieniu: jak i kiedy to zrobić? Co zrobić, by róże długo kwitły? Sprawdzone sposoby na piękne róże! Ogławianie wiosennych kwiatów cebulowych | Jak to zrobić prawidłowo? TOP 10 najpopularniejszych kwitnących bylin rabatowych
Tydzień 33, Sentencja nr:5
Pamiętajmy o formowaniu koron młodych drzew owocowych (latem pędy rosną bardzo intensywnie). Usuńmy gałęzie, które zbyt mocno się rozrosły oraz te, które konkurują z przewodnikiem.
Przeczytaj także
Letnie cięcie drzew i krzewów owocowych | Po co i jak to zrobić? Kalendarz cięcia drzew owocowych | Co, kiedy, jak ciąć? Błędy podczas cięcia jabłoni – jak ich uniknąć? Zasady formowania drzew owocowych | Stwórz żywe trejaże!
Lato
Sierpień
11-17
Tydzień 33
Tydzień 34
Tydzień 34, Sentencja nr:1
W przypadku obniżenia się poziomu wody w stawie i braku prognozy na opady uzupełnijmy jej niedobór. Zmącenia wody unikniemy stawiając na dnie stawu wiadro z umieszczoną w nim końcówką węża ogrodowego.
Przeczytaj także
Jak dbać o oczko wodne? Urządzenia do obiegu wody, filtrowania i natleniania Miejsce pod oczko wodne
Tydzień 34, Sentencja nr:2
Z tegorocznych pędów krzewów iglastych (cyprysiki, jałowce, żywotniki) pobieramy sadzonki. W tym celu trzeba oderwać końcówki pędów o długości 6-10 cm (powinny one obejmować piętkę, czyli fragment starszego pędu). Po zanurzeniu sadzonki w ukorzeniaczu umieszcza się ją w doniczce z torfem.
Przeczytaj także
Jakie tuje posadzić w ogrodzie? Polecamy 3 gatunki i kilkadziesiąt odmian! Rośliny iglaste do ogrodu: poradnik uprawy i pielęgnacji Rozmnażanie tui | Jak i kiedy zrobić sadzonki? Ukorzeniacz do sadzonek: czym jest i jak go stosować?
Tydzień 34, Sentencja nr:3
Pod koniec miesiąca po raz ostatni przycinamy krzewy (glicynia, jaśminowiec, żylistek) i krzewinki, które zakończyły już kwitnienie, aby ich pędy zdążyły zdrewnieć przed zimą.
Przeczytaj także
Narzędzia do cięcia drzew i krzewów Cięcie lawendy: wiosenne (przed kwitnieniem) i letnie (po kwitnieniu) Cięcie formujące krzewów ozdobnych | Kiedy to robić? Uprawa jaśminów w ogrodzie | Czy to możliwe?
Tydzień 34, Sentencja nr:4
Dojrzewają rośliny dyniowate: zbieramy dynię zwyczajną (cukinię, kabaczki) i ogórki (zbiór rano lub wieczorem), a pod koniec miesiąca przypada okres zbioru melona (dojrzałe melony mają intensywny zapach, a podczas pukania w skorupę, słychać głuchy dźwięk) i arbuza.
Przeczytaj także
Warzywa dyniowate: ogórek, dynia, cukinia, patison, melon, arbuz Uprawa melonów w ogrodzie | Jakie odmiany wybrać i jak o nie dbać? Uprawa dyni | Jak dbać? Co zrobić, by mieć ogromne plony?
Lato
Sierpień
18-24
Tydzień 34
Tydzień 35
Tydzień 35, Sentencja nr:1
Z tegorocznych pędów krzewów iglastych (cyprysiki, jałowce, żywotniki) pobieramy sadzonki. W tym celu trzeba oderwać końcówki pędów o długości 6-10 cm (powinny one obejmować piętkę, czyli fragment starszego pędu). Po zanurzeniu sadzonki w ukorzeniaczu umieszcza się ją w doniczce z torfem.
Przeczytaj także
Rośliny iglaste do ogrodu: poradnik uprawy i pielęgnacji Ukorzeniacz do sadzonek: czym jest i jak go stosować? Sadzonki zdrewniałe | Szybki sposób na jesienne rozmnażanie krzewów Uprawa cisu w ogrodzie | Jaki wybrać? Jak o niego dbać?
Tydzień 35, Sentencja nr:2
Pod koniec miesiąca po raz ostatni przycinamy krzewy liściaste, pnącza i krzewinki, które zakończyły już kwitnienie – młode pędy powinny zdążyć zdrewnieć przed zimą.
Przeczytaj także
Narzędzia do cięcia drzew i krzewów Uprawa glicynii/wisterii w ogrodzie | Co zrobić, by pięknie kwitła? Cięcie formujące krzewów ozdobnych | Kiedy to robić? TOP 9 najpiękniejszych kwitnących krzewów
Tydzień 35, Sentencja nr:3
Glony są szczególnie kłopotliwe w małych i płytkich oczkach, gdzie woda łatwo się nagrzewa i glony mają świetne warunki wzrostu.
Przeczytaj także
Jak filtrować i dotleniać wodę w oczku wodnym? Preparaty ekologiczne do oczek wodnych Zbiornik szczelny, czyli oczko wodne Usytuowanie, wielkość i kształt oczka wodnego
Tydzień 35, Sentencja nr:4
Po zebraniu plonu głównego puste miejsca w warzywniku warto zagospodarować. Posiejmy w nich warzywa na zbiór jesienny: rzodkiewkę, koper, czy kapustę pekińską.
Przeczytaj także
Jak zwiększyć plony warzyw i uniknąć chorób? Zastosuj płodozmian | Podpowiadamy, jak to łatwo zaplanować Warzywa na późny zbiór | Co wysiewać jesienią i zbierać zimą? Uprawa rzodkiewek w ogrodzie | Co zrobić, żeby były duże?
Tydzień 35, Sentencja nr:5
Bardzo ważne jest, aby w sierpniu zakończyć nawożenie drzew i krzewów ogrodowych nawozami azotowymi. W przeciwnym razie gałązki mogą nie zdrewnieć przed nadejściem zimy.
Przeczytaj także
Nawozy wiosenne, jesienne i całosezonowe: czym się różnią? Poradnik nawożenia roślin ogrodowych | Po co? Jak i czym to robić? Błędy w nawożeniu azotem | Objawy niedoboru i nadmiaru Jak uniknąć błędów w nawożeniu roślin | 4 główne pomyłki!
Lato
Sierpień
25-31
Tydzień 35
Bestsellery
Tagi
Najnowsze treści