Logo
Logo
31
Okazje

Zbiornik szczelny, czyli oczko wodne

Chcąc mieć oczko wodne w ogrodzie pamiętajmy, że im będzie ono większe, tym wyższe będą jego koszty eksploatacyjne: więcej zużyjemy prądu do napełnienia zbiornika wodą oraz do jej filtrowania i napowietrzania. Więcej też będą nas kosztowały preparaty do uzdatniania takiej wody w ogrodzie.

 

A może zbiornik szczelny?

Wielu z nas chciałoby mieć w ogrodzie "prawdziwy" staw, pamiętajmy jednak, że Prawo Budowlane narzuca obowiązek wykonania projektu budowlanego na staw o powierzchni lustra wody przekraczającej 30 m2. Wiąże się z tym konieczność przejścia przez żmudne procedury związane z budową zbiornika wodnego.

W związku z powyższym warto zastanowić się nad alternatywnym rozwiązaniem: zbiornikiem szczelnym, czyli oczkiem wodnym. Oczko potrzebuje znacznie mniej miejsca, ma mniejszy koszt budowy, a przede wszystkim jest najprostsze do wykonania.

Oczko wodne z gotowej formy

Formy do oczek wytwarzane są z utwardzonego tworzywa sztucznego (najczęściej z grubego polietylenu) lub z żywic poliestrowych wzmacnianych włóknem szklanym. Są one lekkie i łatwe w transporcie. Jeśli decydujemy się na duży zbiornik, jest on po prostu przewożony w dwóch kawałkach i łączony na miejscu.

Fot. Oase

Gotowa forma na oczko wodne

Najczęściej dostępne kolory to czarny, beżowy i turkusowy. Są też formy w kolorze brunatnym i o fakturze imitującej ziemię!

Wielkość oraz kształty są bardzo zróżnicowane. Boki są wyprofilowane w półki, na których można umieścić rośliny.

Jedynym utrudnieniem przy budowie takiego zbiornika jest konieczność bardzo starannego osadzenia zbiornika w podłożu i wypoziomowania go. Wykop musi być o ok. 30 cm szerszy, niż sama forma, aby po ustawieniu móc obsypać ją ziemią. Forma nie musi być całkowicie zagłębiona w ziemi.


Ile wody potrzebujemy do oczka?

Aby wyobrazić sobie, ile wody mieści się w takim, małym stawie, poniżej przykładowe parametry gotowych form:

→ długość: 77 cm, szerokość: 70 cm, głębokość: 27 cm, pojemność 65 l;

→ długość.140 cm, szerokość: 104 cm, głębokość: 35 cm, pojemność 185 l;

→ długość. 195 cm, szerokość: 110 cm, głębokość: 40 cm, pojemność 470 l;

→ długość. 287 cm, szerokość: 185 cm, głębokość: 61 cm, pojemność 1725 l.

Czyszczenie oczka wodnego

• Glony
Można je usuwać chemicznie, mechanicznie lub w sposób naturalny. Do chemicznego usuwania glonów służą specjalne preparaty nieszkodliwe dla owadów, zwierząt i ludzi. Glony rozwijają się, gdy:

· woda nie jest dostatecznie napowietrzona,
· zbyt mocno nasłoneczniona,
· lub za bardzo zanieczyszczona.

• Opadłe liście
Duże ilości glonów, a także opadłe jesienią liście, można wybierać siatkami na długim drążku. Najlepsze są na drążkach aluminiowych lub bambusowych, ponieważ są stosunkowo lekkie.

• Odmulacz
Dno stawu można oczyścić odmulaczem. Urządzenie nie wymaga zasilania elektrycznego, wykorzystuje ciśnienie wody z zewnętrznego źródła, np. kranu, które powinno wynosić min. 1,5 atm. Wtłaczana pod spód odmulacza woda unosi osad, który dostaje się do worka i pozostaje w nim, a do oczka wodnego powraca oczyszczona woda. Są też odmulacze połączone z pompą usuwającą muł poza zbiornik wodny.

• Wodny odkurzacz elektryczny
Woda jest pobierana ssawką z dna zbiornika, wraz z zanieczyszczeniami. Następnie jest kierowana do filtra mechanicznego, w którym osiadają zanieczyszczenia i z powrotem wpuszczana do stawu. Ssawka jest umieszczona na giętkim przewodzie długości ok. 5 m, do którego jest dołączony drążek teleskopowy, aby zasięg pracy odkurzacza był większy.

• Skimer
Zanieczyszczenia z powierzchni wody można usunąć skimerem – urządzenie utrzymują na powierzchni wody pływaki. Konieczne jest podłączenie do skimera pompy, która spowoduje przepływ wody.

• Filtry wodne
Czyszczenie oczka wodnego jest działaniem doraźnym. Jeśli w ogóle nie chcemy mieć kłopotów z wodą, powinniśmy zastosować filtr – mechaniczny lub mechaniczno-biologiczny. Ten drugi może być wspomagany lampą UV, emitującą światło ultrafioletowe o wysokiej częstotliwości, zabijające organizmy jednokomórkowe, m.in. glony.

Filtr powinien mieć przepustowość taką, by w ciągu doby cała woda z sadzawki przepłynęła przez niego 3-4 razy. W przypadku zbiornika o pojemności 8000 litrów przepustowość nie może więc być mniejsza niż 1000 litrów na godzinę.

Tekst: Anna Grocholska, zdjęcie tytułowe: "Pond"/Improbable Roach/CC BY-NC 2.0
Tagi
Newsletter
Zapisz się na newsletter, aby otrzymywać od nas bezpłatne porady ogrodnicze!
Warto przeczytać
To Cię zainteresuje
Pokaż więcej (2)
Nowe treści

 

Lista zakupów

Komentarze

Porady na ten tydzień
Tydzień 3, Sentencja nr:5
Tydzień 3, Sentencja nr:5
Regularnie usuwajmy nadmiar śniegu z iglaków o pokroju kolumnowym, ponieważ może on spowodować wyłamanie gałęzi i deformację krzewów.
Tydzień 3, Sentencja nr:3
Tydzień 3, Sentencja nr:3
Należy dokonać inspekcji okryć chroniących rośliny doniczkowe na tarasie przed mrozem i śniegiem. W razie potrzeby poprawić je lub rozchylić.
Tydzień 3, Sentencja nr:2
Tydzień 3, Sentencja nr:2
Odgarniając śnieg ze ścieżek ogrodowych czy podjazdu starajmy się nie usypywać zbyt ciężkich hałd śniegowych – ubita warstwa śniegu wolniej topnieje i może powodować gnicie darni.
Tydzień 3, Sentencja nr:1
Tydzień 3, Sentencja nr:1
Skąpe zimowe światło, nadmierne lub zbyt rzadkie podlewanie mogą być przyczyną zrzucania liści, a w skrajnych przypadkach nawet zamierania całych roślin doniczkowych.
 
Serwisy partnerskie
Dom i wnętrze
Twoja strona ogrodu
 
Już jest! Nowe wydanie Gardeners` World
Gardeners' World Edycja Polska styczeń - luty 2022
Zamów z darmową dostawą do domu!