A może zbiornik szczelny?
Wielu z nas chciałoby mieć w ogrodzie "prawdziwy" staw, pamiętajmy jednak, że Prawo Budowlane narzuca obowiązek wykonania projektu budowlanego na staw o powierzchni lustra wody przekraczającej 30 m2. Wiąże się z tym konieczność przejścia przez żmudne procedury związane z budową zbiornika wodnego.
W związku z powyższym warto zastanowić się nad alternatywnym rozwiązaniem: zbiornikiem szczelnym, czyli oczkiem wodnym. Oczko potrzebuje znacznie mniej miejsca, ma mniejszy koszt budowy, a przede wszystkim jest najprostsze do wykonania.
Oczko wodne z gotowej formy
Formy do oczek wytwarzane są z utwardzonego tworzywa sztucznego (najczęściej z grubego polietylenu) lub z żywic poliestrowych wzmacnianych włóknem szklanym. Są one lekkie i łatwe w transporcie. Jeśli decydujemy się na duży zbiornik, jest on po prostu przewożony w dwóch kawałkach i łączony na miejscu.
Jedynym utrudnieniem przy budowie takiego zbiornika jest konieczność bardzo starannego osadzenia zbiornika w podłożu i wypoziomowania go. Wykop musi być o ok. 30 cm szerszy, niż sama forma, aby po ustawieniu móc obsypać ją ziemią. Forma nie musi być całkowicie zagłębiona w ziemi.
|
Czyszczenie oczka wodnego
• Glony
Można je usuwać chemicznie, mechanicznie lub w sposób naturalny. Do chemicznego usuwania glonów służą specjalne preparaty nieszkodliwe dla owadów, zwierząt i ludzi. Glony rozwijają się, gdy:
· woda nie jest dostatecznie napowietrzona,
· zbyt mocno nasłoneczniona,
· lub za bardzo zanieczyszczona.
• Opadłe liście
Duże ilości glonów, a także opadłe jesienią liście, można wybierać siatkami na długim drążku. Najlepsze są na drążkach aluminiowych lub bambusowych, ponieważ są stosunkowo lekkie.
• Odmulacz
Dno stawu można oczyścić odmulaczem. Urządzenie nie wymaga zasilania elektrycznego, wykorzystuje ciśnienie wody z zewnętrznego źródła, np. kranu, które powinno wynosić min. 1,5 atm. Wtłaczana pod spód odmulacza woda unosi osad, który dostaje się do worka i pozostaje w nim, a do oczka wodnego powraca oczyszczona woda. Są też odmulacze połączone z pompą usuwającą muł poza zbiornik wodny.
• Wodny odkurzacz elektryczny
Woda jest pobierana ssawką z dna zbiornika, wraz z zanieczyszczeniami. Następnie jest kierowana do filtra mechanicznego, w którym osiadają zanieczyszczenia i z powrotem wpuszczana do stawu. Ssawka jest umieszczona na giętkim przewodzie długości ok. 5 m, do którego jest dołączony drążek teleskopowy, aby zasięg pracy odkurzacza był większy.
• Skimer
Zanieczyszczenia z powierzchni wody można usunąć skimerem – urządzenie utrzymują na powierzchni wody pływaki. Konieczne jest podłączenie do skimera pompy, która spowoduje przepływ wody.
• Filtry wodne
Czyszczenie oczka wodnego jest działaniem doraźnym. Jeśli w ogóle nie chcemy mieć kłopotów z wodą, powinniśmy zastosować filtr – mechaniczny lub mechaniczno-biologiczny. Ten drugi może być wspomagany lampą UV, emitującą światło ultrafioletowe o wysokiej częstotliwości, zabijające organizmy jednokomórkowe, m.in. glony.
Filtr powinien mieć przepustowość taką, by w ciągu doby cała woda z sadzawki przepłynęła przez niego 3-4 razy. W przypadku zbiornika o pojemności 8000 litrów przepustowość nie może więc być mniejsza niż 1000 litrów na godzinę.