Logo
Logo

Rozmnażanie liliowców przez podział | Jak i kiedy dobrze to zrobić?

Liliowce dobrze znoszą rozmnażanie przez podział. Dzięki temu z dużej, starej kępy możesz mieć wiele mniejszych, które szybko się rozrosną. Dowiedz się, jak to zrobić. Pokazujemy to krok po kroku.

Spis treści
Jaki jest najlepszy termin, by rozmnożyć liliowce? Jak przygotować stanowisko dla podzielonych przez nas liliowców? Jak podzielić kępę liliowców?

Liliowce (Hemerocallis) to byliny zielne znane ze swoich pięknych kwiatów rozkwitających latam, których części nadziemne zamierają jesienią i odrastają na nowo wiosną. Rośliny te rozrastają się w okazałe kępy, które warto od czasu do czasu dzielić, czyli rozmnażać wegetatywnie.

Najlepsze terminy na rozmnażanie liliowców

Kiedy rozmnażać liliowce?

dwa terminy na rozmnażanie liliowców. Pierwszy to jesień, kiedy wchodzą w okres uśpienia, a drugi to wiosna, kiedy wypuszczą liście. Liliowce to ogrodowi twardziele i jeśli przygotujesz im dobrze spulchnioną oraz wilgotną ziemię, szybko ukorzenią się w nowym miejscu.

Jak często rozmnażać, czyli dzielić liliowce?

Co 3-4 lata wymagają podzielenia, w przeciwnym razie będą przerośnięte, wydadzą mniej kwiatów a ich pędy staną się wiotkie.

rozmnażanie liliowców fot. LianeM - Fotolia Fot. LianeM/Fotolia

Rozmnażanie roślin przez podział ich bryły korzeniowej wraz z częścią nadziemną sprawia, że rośliny "odmładzają się".

 

Jak przygotować stanowisko do posadzenia podzielonych liliowców?

  • Wybór miejsca: Liliowce preferują stanowiska słoneczne lub półcieniste. Upewnij się, że wybrane miejsce otrzymuje co najmniej 4-6 godzin światła słonecznego dziennie.
  • Przygotowanie gleby: Liliowce najlepiej rosną na glebie żyznej, przepuszczalnej i lekko kwasowej. Jeśli Twoja gleba jest ciężka lub gliniasta, popraw jej strukturę dodając kompost lub torf. Możesz też ją wzbogacić nawozami organicznymi lub mineranymi.
  • Spulchnienie gleby: Przed posadzeniem rośliny, dobrze jest spulchnić glebę na głębokość około 30-40 cm, aby korzenie liliowców mogły się swobodnie rozwijać.
  • Ustawienie drenażu: Jeśli gleba ma tendencję do zatrzymywania wody, warto rozważyć dodanie warstwy gruboziarnistego piasku lub żwiru na dno jamy sadzeniowej, aby zapewnić odpowiedni drenaż.

Jak rozmnażać liliowce krok po kroku

  1. Podziel: Kępę liliowców przetnij ostrym szpadlem przecinając korzenie. Każda kępa powinna mieć dużo korzeni i kilka lub kilkanaście liści.
  2. Posadź: Podzielone liliowce natychmiast wsadź do gruntu lub donicy na taką samą głębokość na jakiej rosły przed podziałem (najczęściej popełnianym błędem jest zbyt głębokie lub płytkie sadzenie).
  3. Utrzymaj wilgoć bryły: Najważniejsze, by korzenie nie wyschły. Jeśli musisz przerwać tę czynność, wykopane rośliny można wtedy okryć folią by ochronić korzenie przed wyschnięciem.
  4. Podlewaj: Od razu po posadzeniu obficie i regularnie podlewaj rośliny, tak by ziemia nie przeschła, a liliowce szybko zregenerowały system korzeniowy i ukorzeniły się.

Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, zdjęcia tytułowe: Zanozaru / Dreamstime oraz Pixabay

Autor
Rozmnażanie liliowców przez podział | Jak i kiedy dobrze to zrobić?
Rozmnażanie liliowców przez podział | Jak i kiedy dobrze to zrobić?
Redakcja portalu ZielonyOgrodek.pl

Portal ZielonyOgrodek.pl prowadzony jest przez doświadczony zespół redakcyjny. Tworzymy dla Was treści z pasją i zaangażowaniem, ale przede wszystkim dzielimy się naszymi pomysłami i ogrodowym doświadczeniem.

Tagi
Powiązane tematy
 

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl