Logo
Patron serwisu
Twój partner w ogrodzie
zwiń rozwiń 🡱
Logo

Rozmnażanie liliowców przez podział | Jak i kiedy dobrze to zrobić?

Liliowce dobrze znoszą rozmnażanie przez podział. Dzięki temu z dużej, starej kępy możesz mieć wiele mniejszych, które szybko się rozrosną. Dowiedz się, jak to zrobić. Pokazujemy to krok po kroku.

Spis treści
Jaki jest najlepszy termin, by rozmnożyć liliowce?
Jak podzielić kępę liliowców?

Kiedy rozmnażać liliowce?

Liliowce (Hemerocallis) są to byliny zielne, których części nadziemne zamierają jesienią i odrastają na nowo wiosną, rozrastając się w okazałe kępy. Co 3-4 lata wymagają podzielenia, w przeciwnym razie będą przerośnięte, wydadzą mniej kwiatów a ich pędy staną się wiotkie.

dwa terminy na rozmnażanie liliowców. Pierwszy to jesień, kiedy wchodzą w okres uśpienia, a drugi to wiosna, kiedy wypuszczą liście. Liliowce to ogrodowi twardziele i jeśli przygotujesz im dobrze spulchnioną oraz wilgotną ziemię, szybko ukorzenią się w nowym miejscu.

rozmnażanie liliowców fot. LianeM - Fotolia
Fot. LianeM/Fotolia

Jak rozmnażać liliowce? Krok po kroku

  • Podziel kępę ostrym szpadlem przecinając korzenie, każda kępę podziel na mniejsze sadzonki. Każda powinna mieć mnóstwo korzeni.
  • Posadź natychmiast do gruntu lub donicy na taką samą głębokość na jakiej rosły przed podziałem – najczęściej popełnianym błędem jest zbyt głębokie lub płytkie sadzenie.
  • Najważniejsze, by korzenie nie wyschły. Jeśli musisz przerwać tę czynność, wykopane rośliny okryj folią by ochronić korzenie przed zimnem i wyschnięciem.
  • Po posadzeniu podlewaj obficie i regularnie, tak by ziemia nie przeschła, a rośliny szybko zregenerowały system korzeniowy i ukorzeniły się w nowym miejscu.

Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, zdjęcia tytułowe: Zanozaru / Dreamstime oraz Pixabay

Autor
Rozmnażanie liliowców przez podział | Jak i kiedy dobrze to zrobić?
Rozmnażanie liliowców przez podział | Jak i kiedy dobrze to zrobić?
Redakcja portalu ZielonyOgrodek.pl

Portal ZielonyOgrodek.pl prowadzony jest przez doświadczony zespół redakcyjny. Tworzymy dla Was treści z pasją i zaangażowaniem, ale przede wszystkim dzielimy się naszymi pomysłami i ogrodowym doświadczeniem.

Komentarze

Dodaj komentarz

 

 
Powiązane rośliny
Zobacz więcej
To Cię zainteresuje
Pokaż więcej (1)
Twoja strona ogrodu