Logo
Logo

Odmładzanie bylin: krok po kroku | Jak wykopać, podzielić i przesadzić?

Wrzesień to miesiąc, który kojarzy się z chłodniejszymi wieczorami i przygotowaniami do nadchodzącej zimy. Jednak dla ogrodników to również czas, kiedy można przeprowadzić pewne kluczowe zabiegi, które pozwolą cieszyć się pięknem ogrodu przez kolejne sezony. Jednym z takich zabiegów jest odmładzanie bylin.

Anna Skorupska z kanału Make Your Life Greener podpowie Wam, jak to zrobić bez błędów. Zobaczcie FILM!

Make Your Life Greener / YouTubeJesień to nie tylko czas spadających liści i przygotowań do zimy. Dla ogrodników wrzesień to idealny moment na przeprowadzenie pewnych kluczowych zabiegów, które pozwolą cieszyć się pięknem ogrodu przez kolejne sezony. Jednym z nich jest odmładzanie bylin.

Dlaczego byliny potrzebują odmładzania?

Byliny to rośliny wieloletnie, które potrafią rosnąć w jednym miejscu przez wiele lat. Z czasem jednak mogą stać się zbyt gęste, co może wpłynąć na ich zdrowie i wygląd. Rośliny te mogą zacząć kwitnąć rzadziej i mniej obficie. Odmładzanie bylin pozwala im odzyskać młodzieńczą witalność i zapewnia obfite kwitnienie w kolejnych sezonach.

Jak prawidłowo odmłodzić byliny?

Chociaż byliny są różnorodne i każda z nich ma swoje specyficzne wymagania, istnieją pewne ogólne zasady dotyczące odmładzania.

 • Wykopywanie
  Najpierw trzeba delikatnie wykopać roślinę, starając się nie uszkodzić korzeni.
 • Czyszczenie
  Po wykopaniu warto oczyścić korzenie z ziemi, aby dokładnie zobaczyć, jak są ukształtowane.
 • Podział
  Następnie, używając ostrych narzędzi, takich jak noże czy sekatory, można podzielić roślinę na mniejsze sadzonki. W przypadku niektórych bylin, takich jak irysy, ważne jest, aby każda sadzonka miała co najmniej jedno "oczko" - miejsce, z którego wyrastają liście.
 • Przesadzanie
  Po podziale sadzonki można przesadzić w wcześniej przygotowane miejsce, wzbogacając glebę kompostem lub torfem.

Odmładzanie bylin nie tylko poprawia ich wygląd i zdrowie, ale także pozwala na rozmnażanie roślin w ogrodzie. Dzięki temu można wypełnić puste miejsca w rabatach nowymi sadzonkami. Wrzesień jest idealnym momentem na przeprowadzenie tego zabiegu, więc jeśli zauważysz, że Twoje byliny zaczynają tracić swój blask, nie czekaj!

Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl na podstawie filmu Make Your Life Greener, zdjęcie tytułowe: kolaż – Valerii Honcharuk / Adobe Stock

Autor
Odmładzanie bylin: krok po kroku | Jak wykopać, podzielić i przesadzić?
Odmładzanie bylin: krok po kroku | Jak wykopać, podzielić i przesadzić?
Make Your Life Greener

Anna Skorupska, z wykształcenia architekt krajobrazu z warszawskiej SGGW. Ogrodniczka z pokolenia na pokolenie. Projektuje i urządza ogrody od kilkunastu lat. Dzieli się z Wami swoim się bogatym doświadczeniem w uprawie roślin ogrodowych i domowych, a także wiedzą na temat projektowania i budowy ogrodów. Jej motywem przewodnim jest uczynienie świata bardziej zielonym. Jej filmy znajdziecie na YouTube na kanale Make Your Life Greener. 

Tagi
 
Powiązane tematy

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl