Tydzień 27: 03.07 - 09.07.2023
Po świętojańskich opadach można przystąpić do przerzedzania zawiązków owocowych na drzewach w sadzie, pozostawiając te najładniejsze, osadzone w środkowej części pędu.
Przycinamy żywopłoty liściaste i iglaste, skracając tegoroczny przyrost o około 2/3 długości.
W warzywniku czas na przerywanie niektórych warzyw (np. buraków i marchwi). Zasilamy i podlewamy pomidory. Podlewamy także warzywa korzeniowe i kapustne.
Możemy uprzątnąć grządki po zbiorze wczesnych warzyw (cebuli z dymki, kalafiorów, kapusty głowiastej, rzodkiewki, sałaty, szpinaku) i przygotować je do uprawy kolejnych roślin.
Z warzyw i owoców robimy przetwory: robimy soki i dżemy, kisimy ogórki i nie tylko, fermentujemy wino i nastawiamy nalewki.
W lipcu nie możemy zapominać o podlewaniu naszych roślin doniczkowych. Podczas upałów kwiaty uprawiane w pojemnikach powinniśmy podlewać nawet dwa razy dziennie.
Tydzień 28: 10.07 - 16.07.2023
Możemy uprzątnąć grządki po zbiorze wczesnych warzyw (np. cebuli z dymki, kalafiorów, kapusty głowiastej, rzodkiewki, sałaty, szpinaku). Przygotujmy je do uprawy kolejnych roślin.
Systematycznie zbieramy owoce i warzywa. Można zacząć wysiewać warzywa na jesienny zbiór (kapusta włoska, sałata, szpinak).
Z warzyw i owoców robimy przetwory: kisimy ogórki, fermentujemy wino, robimy soki.
Z oczka wodnego lub stawu warto wyłowić glony. Trzeba również pamiętać o dokarmianiu ryb w niewielkich zbiornikach wodnych.
Przycinamy żywopłoty liściaste i iglaste, skracając tegoroczny przyrost o około 2/3 długości, oraz jabłonie, u których należy usunąć pionowo rosnące pędy tegoroczne.
Zaczynamy zbierać kwiaty i kłosy traw oraz zbóż przeznaczone do suszenia. Ścinamy je w ciągu słonecznego dnia, wiążemy w pęczki i wieszamy główkami w dół, w miejscu przewiewnym i cienistym.
Tydzień 29: 17.07 - 23.07.2023
Podczas suszy, aby proces rozkładu przebiegał szybciej i lepiej, podlejmy pryzmę kompostową. Warto ją także przerzucić.
Przycinamy jabłonie – usuwamy pionowo rosnące pędy tegoroczne i trzeba skrócić pędy wyrastające tuż przy jabłkach.
Oczyśćmy oczko wodne z glonów. Trzeba też pamiętać o dokarmianiu ryb, gdy zbiornik jest niewielki.
Pamiętajmy o regularnym podlewaniu i koszeniu trawnika – najlepiej raz lub dwa razy w tygodniu. W tym tygodniu możemy go też nawieźć.
Boczne pędy pomidora, wyrastające w kątach liści, w dalszym ciągu należy usuwać. Po pierwszym zbiorze trzeba je także zasilić (Azofoską, saletrą amonową, itp.).
Tydzień 30: 24.07 - 30.07.2023
Jeżeli trawa na naszym trawniku jest żółta, dobrze ją podlejmy, a następnie (gdy się zazieleni) skośmy i zasilmy nawozem azotowym.
Pod koniec lipca (i na początku sierpnia) można wysiać warzywa takie jak: rzodkiewka, sałata masłowa, koper, rzepa, szpinak, endywia czy kapusta pekińska.
Latem trawa jest bardziej narażona na wysychanie (szczególnie młode trawniki, założone w tym sezonie), dlatego trzeba ją systematycznie nawadniać (co 1-3 dni). Podlewanie najlepiej przeprowadzać wczesnym rankiem lub późnym wieczorem.
Pamiętajmy o usuwaniu nadmiaru roślin wodnych z oczka, w przeciwnym razie może dojść do zaburzenia równowagi biologicznej w zbiorniku. Rośliny nie powinny zajmować więcej niż 1/3 powierzchni lustra wodnego.
Po zakończeniu zbioru wczesnych malin usuwamy zeszłoroczne pędy, na których znajdowały się owoce. Palimy je, bo mogą stanowić źródło chorób. Jeśli młode gałązki są słabe lub połamane też je wycinamy przy samej ziemi.
Nie zapomnijmy o pielęgnacji róż. Ważne jest systematyczne usuwanie przekwitłych kwiatów oraz wycinanie dzikich pędów.
Tydzień 31: 31.07 - 06.08.2023
Zaczynają kwitnąć posadzone wiosną rośliny cebulowe i bulwiaste, np. mieczyki, lilie i dalie. Większość z nich po ścięciu długo utrzymuje świeżość i doskonale nadaje się do wazonu.
Po zakończeniu zbioru wczesnych malin usuwamy zeszłoroczne pędy, na których znajdowały się owoce i palimy je, bo mogą stanowić źródło chorób. Przy samej ziemi wycinamy młode gałązki, jeśli są słabe lub połamane.
Pamiętajmy o usuwaniu nadmiaru roślin wodnych z oczka, w przeciwnym razie może dojść do zaburzenia równowagi biologicznej w zbiorniku. Rośliny nie powinny zajmować więcej niż 1/3 powierzchni lustra wodnego.
Po zakończeniu zbioru truskawek porządkujemy grządki. Usuwamy chwasty, a jeśli rośliny zaatakowały choroby grzybowe, obcinamy liście na wysokości ok. 5 cm i dokładnie je wygrabiamy. Ważne jest też zasilenie truskawek nawozem azotowym.
Nie zapomnijmy o pielęgnacji róż. Ważne jest systematyczne usuwanie przekwitłych kwiatów oraz wycinanie dzikich pędów.
Zioła można zbierać przez cały sezon letni. Świeże zioła dają niepowtarzalny aromat i smak naszym potrawom, a ich nadmiar warto suszyć lub zamrażać.