Prawidłowe zasilanie trawnika wiosną, latem i jesienią

Pytanie czytelnika: Jestem początkującym ogrodnikiem i swoją wiedzę opieram jedynie na prasie i ostatnio na internecie. Niestety nie mogę znaleźć żadnego opracowania o zasilaniu trawników, aby w prosty sposób wyjaśniało co, jak i kiedy trzeba robić. Założyłem niedawno swój pierwszy trawnik. Jak go nawozić?

Posłuchaj
00:00
56
Spis treści
Jak często zasilać trawnik? Jak zasilać trawnik wiosną? Jak zasilać trawnik latem? Jak zasilać trawnik jesienią?

Jak często zasilać trawnik?

Trawniki zasila się 3-4 razy w sezonie wegetacyjnym. Do nawożenia trawnika można zastosować uniwersalne nawozy ogrodnicze (np. Azofoska czy Polifoska), lub zastosować specjalistyczne nawozy do trawników (najlepiej wybierać renomowanych producentów).

Trawnik samonawożący - Nasiona traw z mikrokoniczyną
Nasiona traw i mikrokoniczyny
Trawnik samonawożący Vegano to innowacyjna mieszanka traw wzbogacona mikrokoniczyną (Trifolium repens), która posiada zdolność do wiązania azotu z powietrza i samonawożenia trawnika. Dzięki symbiozie kończyny z pożytecznymi bakteriami brodawkowymi trifolii azot atmosferyczny zostaje przekształcony do form przyswajalnych przez trawę. Takie codzinne dokarmianie trawnika sprawia, że staje się on samowystarczalny i nie wymaga dodatkowego nawożenia do prawidłowego wzrostu. Fosfor i potas również jest przyswajany z otoczenia.
KUP W NASZYM SKLEPIE

Wiosna

Pierwsze i najważniejsze nawożenie trawnika powinno nastąpić na przełomie marca i kwietnia, tuż po pierwszym koszeniu. Składniki, jakie należy wówczas dostarczyć to przede wszystkim azot, fosfor, potas, a także magnez oraz wapń. Pierwszym czynnikiem pobudzającym trawę do wzrostu będzie dostarczenie azotu w postaci saletry amonowej (1,5 kg/100 m2). Nawóz ten działa szybko i ma wpływ na atrakcyjny wygląd (kolor, wzrost), dobre krzewienie się i trwałość darni. Można rozrzucić go po całej powierzchni trawnika, a następnie podlać, bądź rozpuścić saletrę w konewce i bezpośrednio podlewać roztworem.

Lato

Kolejne nawożenie powinno odbyć się w maju przy zastosowaniu pełnoskładnikowego nawozu mineralnego (np. Azosofka lub Polifoska). Innym źródłem składników pokarmowych może być również 2% roztwór Ogrowitu uniwersalnego (roztwór saletry wapniowo-magnezowej), którym opryskuje się trawę (ok. 5-10 l/100 m2). Uwaga! Nie wolno nawozić trawników podczas suszy.

Jesień

Dla poprawy kondycji i zimotrwałości trawnika można zastosować nawóz wieloskładnikowy o podwyższonej zawartości fosforu i potasu (zbyt dużo azotu podanego na jesieni obniżą odporność traw na mróz). Takie nawozy najczęściej można kupić pod nazwą "jesienne".

Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, zdjęcie tytułowe: haoba/Pixabay

 

Obserwuj
Autor
Redakcja portalu Redakcja portalu

Redakcja ZielonyOgrodek.pl to zespół ogrodników i projektantów, który dzieli się z wami swoją praktyczną wiedzą i pomysłami na ogród. 

Artykuły autora Wszyscy autorzy
Tematy
Więcej na ten temat
50+ prezentów na Mikołajki i Boże Narodzenie 2024 r. | Dla ogrodników i ich bliskich
Komentarze

Ciesielska czy rozłupująca? Jaka siekiera do ogrodu?
To się przyda
Tagi
Najnowsze treści