Logo
Patron serwisu
Kreujemy architekturę marzeń
zwiń rozwiń 🡱
Logo
29
Okazje
Artykuł na: 6-9 minut

Budowa oczka wodnego z betonu w ogrodzie

Budowa oczka wodnego to trend, który od kilku lat zyskuje coraz większą popularność. Jest ono nie tylko ciekawym elementem aranżacji ogrodu, ale również wpływa na nasze samopoczucie, szczególnie w cieplejsze dni. Samodzielna budowa oczka wodnego nie jest trudna, a o jej kluczowych aspektach opowiada Dariusz Kuryś - kierownik ds. segmentu przemysłowego w Lafarge.

Budowa oczka wodnego zarówno w przydomowym ogrodzie, jak i na działce poza miastem, nie jest problemem ani pod kątem budżetu, ani trudności wykonania.

Na początek trochę prawa:
jakie regulacje dotyczą budowy oczka wodnego w ogrodzie?

Planując oczko wodne o powierzchni do 30 mkw – zgodnie z art. 30 ust. 1 Ustawy o Prawie Budowlanym – nie musimy występować o pozwolenie na budowę. Wystarczy jeżeli właściwemu organowi administracji architektoniczno-budowlanej zgłosimy taki zamiar wraz z dokładnym opisem rodzaju inwestycji oraz planowanym terminem jej realizacji. Do dokumentacji należy dołączyć oświadczenie o prawie do dysponowania nieruchomością. Jeżeli właściwy organ nie zgłosi sprzeciwu do naszego zawiadomienia do prac możemy przystąpić 22-go dnia od daty złożenia zgłoszenia.

Jeżeli natomiast powierzchnia planowanego oczka wodnego będzie większa niż 30 mkw, wymagane jest pozwolenie na budowę. Do wniosku dołączamy te same dokumenty, dodatkowo załączając cztery egzemplarze projektu oczka wodnego sporządzonego przez osobę z uprawnieniami budowlanymi.

Wybór odpowiedniego miejsca na działce:
gdzie wybudować oczko wodne? 

  • Przystępując do budowy oczka wodnego należy przede wszystkim wziąć pod uwagę jego lokalizację. Zbiornik powinien znajdować się w miejscu, gdzie będzie miał właściwe nasłonecznienie: najlepsze będzie miejsce o zmiennej ekspozycji na słońce, gdzie zbyt ciepła woda nie pozwoli się nadmiernie rozwinąć glonom, a jednocześnie zapewni wystarczającą ilość promieni słonecznych roślinom.
  • Ważną kwestią jest również odpowiednia ilość drzew w otoczeniu zbiornika, jednak spadające liście mogą zalegać w oczku wodnym, gnić i je zanieczyszczać.
  • Warto pamiętać, aby w miejscu budowy nie przebiegały żadne instalacje czy korzenie drzew. Gdy zamierzamy w oczku hodować ryby, trzeba wiedzieć, że jego głębokość musi wynosić min. 1,5 m. To zagwarantuje rybom warunki do życia podczas zimowych mrozów.

Różne sposoby budowy oczka wodnego:
wśród czego możesz wybrać?

Przed rozpoczęciem robót należy wybrać jedną z technologii, w której będziemy budować zbiornik. Na rynku dostępna jest bardzo szeroka oferta. Są to zarówno gotowe formy z żywic i polietylenu, jak i zbiorniki z syntetycznej gumy lub kauczuku o różnych kształtach i rozmiarach. Oczko wodne możemy także wyłożyć specjalną folią polietylenową lub PVC. W tym przypadku należy pamiętać, że im grubsza folia tym lepsza inwestycja. Najcieńsze folie mogą pękać już po 2 latach, co będzie skutkować bieżącym wyciekiem wody do gruntu.

W artykule skupimy się na oczku wodnym z betonu. ponieważ pomimo tego, że jego zakładanie charakteryzuje się większymi nakładami pracy, jest bardzo trwałe, a koszty jego wykonania są stosunkowo niskie. Żywotność takiej konstrukcji szacuje się nawet na 50 lat!

Oczko wodne (fot. od Lafarge, źródło fot. shutterstock)

Oczko wodne z niecką z betonu (fot. Lafarge/shutterstock)

Betonowe oczko wodne:
zrób to sam!

Za takim rozwiązaniem przemawia nie tylko trwałość, ale również łatwość nadania pożądanego kształtu niecce.

Jeżeli decydujemy się na wylanie dna oczka wodnego z betonu, to w pierwszej kolejności musimy odpowiednio przygotować podłoże (dno wykopu), i zadbać o ułożenie przed betonowaniem wszelkich instalacji. Na dno wykopu możemy wysypać tłuczeń lub piasek i zastabilizować go cementem.

Rurę odprowadzającą wodę montujemy w najniższym punkcie dna wykopu i prowadzimy poza oczko do dołu wypełnionego tłuczniem. Pozwoli nam to na sprawne opróżnianie oczka w przypadku konieczności czyszczenia lub konserwacji.

Wykonanie betonowego oczka wodnego wymaga użycia szalunków, dlatego też zaleca się aby wykop był trochę większy od planowanego rozmiaru stawu, żeby później można było swobodnie usunąć deskowanie.

Mieszankę betonową możemy przygotować sami, np. na bazie cementu Ekspert marki Lafarge lub zamówić z najbliższej wytwórni betonu. Zaleca się, aby mieszanka spełniała klasę ekspozycji XF3 wg PN-EN 206-1. Zbrojenie przygotowane według wyliczeń projektanta zapewnia równomierne rozłożenie obciążeń, a także przejęcie sił od skurczu betonu.

Nieckę oczka wodnego wykonuje się z żelbetu, ważne jest aby przed przystąpieniem do wylewania betonu zbrojenie dokładnie oczyścić - tylko odpowiednie przygotowanie szkieletu zbrojenia zapewnia dobrą współpracę betonu ze stalą.

W trakcie układania mieszanki betonowej musimy pamiętać o jej właściwym zagęszczeniu tak, aby stwardniały beton był szczelny.

Pamiętajmy również, że po całkowitym wyschnięciu i stwardnieniu betonu wewnętrzną powierzchnię powinniśmy dodatkowo zabezpieczyć preparatem przeciwwodnym (możemy odstąpić od tej czynności jeśli zamówimy na węźle betoniarskim beton o odpowiedniej wodoszczelności).

Tekst: Dariusz Kuryś, kierownik ds. segmentu przemysłowego w Lafarge, zdjęcie tytułowe: Lafarge/shutterstock

Tagi
 
To Cię zainteresuje
Pokaż więcej (8)
Warto przeczytać
Lista zakupów


Komentarze

Gość Piotr

02-08-2020 19:01

Dużo prostszym sposobem bez konieczności robienia szalunku jest trzykrotne położenie i obrzucenie betonem wodoodpornym siatki rabica. Sposób ten w bardzo prosty sposób pozwala na uzyskanie skomplikowanych kształtów oczka czy stawu.

Wiecej na Forum ZielonyOgrodek.pl
NEWSLETTER
Zapisz się i odbierz darmowe e-wydanie magazynu Gardeners` World!
 
Twoja strona ogrodu