Logo
Logo

Betonowe oczko wodne w ogrodzie | Regulacje i sposób budowy

Budowa oczka wodnego to trend, który od kilku lat zyskuje coraz większą popularność. Jest ono nie tylko ciekawym elementem aranżacji ogrodu, ale również wpływa na nasze samopoczucie, szczególnie w cieplejsze dni. Samodzielna budowa oczka wodnego nie jest trudna, a o prawnych regulacjach i kluczowych aspektach wykonania opowiada Dariusz Kuryś – kierownik ds. segmentu przemysłowego w Lafarge.

Spis treści
Czy budowę oczka wodnego w ogrodzie należy zgłosić? Jaka jest najlepsza lokalizacja dla oczka wodnego? Z jakich materiałów oprócz betonu można budować oczko wodne? Zrób sam oczko wodne z betonu!

Jakie regulacje dotyczą budowy oczka wodnego w ogrodzie?

Planując oczko wodne o powierzchni do 30 mkw – zgodnie z art. 30 ust. 1 Ustawy o Prawie Budowlanym – nie musimy występować o pozwolenie na budowę. Wystarczy jeżeli właściwemu organowi administracji architektoniczno-budowlanej zgłosimy taki zamiar wraz z dokładnym opisem rodzaju inwestycji oraz planowanym terminem jej realizacji. Do dokumentacji należy dołączyć oświadczenie o prawie do dysponowania nieruchomością. Jeżeli właściwy organ nie zgłosi sprzeciwu do naszego zawiadomienia do prac możemy przystąpić 22-go dnia od daty złożenia zgłoszenia.

Jeżeli natomiast powierzchnia planowanego oczka wodnego będzie większa niż 30 mkw, wymagane jest pozwolenie na budowę. Do wniosku dołączamy te same dokumenty, dodatkowo załączając cztery egzemplarze projektu oczka wodnego sporządzonego przez osobę z uprawnieniami budowlanymi.

Gdzie wybudować oczko wodne z betonu? 

  • Zbiornik powinien znajdować się w miejscu, gdzie będzie miał właściwe nasłonecznienie. Najlepsze będzie miejsce o zmiennej ekspozycji na słońce, gdzie zbyt ciepła woda nie pozwoli się nadmiernie rozwinąć glonom, a jednocześnie zapewni wystarczającą ilość promieni słonecznych roślinom.
  • Ważną kwestią jest również odpowiednia ilość drzew w otoczeniu zbiornika, jednak spadające liście mogą zalegać w oczku wodnym, gnić i je zanieczyszczać.
  • Gdy zamierzamy w oczku hodować ryby, trzeba wiedzieć, że jego głębokość musi wynosić min. 1,5 m. To zagwarantuje rybom warunki do życia podczas zimowych mrozów.

Różne sposoby budowy oczka wodnego

Przed rozpoczęciem robót należy wybrać jedną z technologii, w której będziemy budować zbiornik. Na rynku dostępna jest bardzo szeroka oferta. Są to zarówno gotowe formy z żywic i polietylenu, jak i zbiorniki z syntetycznej gumy lub kauczuku o różnych kształtach i rozmiarach. Oczko wodne możemy także wyłożyć specjalną folią polietylenową lub PVC. W tym przypadku należy pamiętać, że im grubsza folia tym lepsza inwestycja. Najcieńsze folie mogą pękać już po 2 latach, co będzie skutkować bieżącym wyciekiem wody do gruntu.

W artykule skupimy się na oczku wodnym z betonu. ponieważ pomimo tego, że jego zakładanie charakteryzuje się większymi nakładami pracy, jest bardzo trwałe, a koszty jego wykonania są stosunkowo niskie. Żywotność takiej konstrukcji szacuje się nawet na 50 lat!

Betonowe oczko wodne – zrób to sam!

  1. Jeżeli decydujemy się na wylanie dna oczka wodnego z betonu, to w pierwszej kolejności musimy odpowiednio przygotować podłoże (dno wykopu), i zadbać o ułożenie przed betonowaniem wszelkich instalacji. Na dno wykopu możemy wysypać tłuczeń lub piasek i zastabilizować go cementem.
  2. Rurę odprowadzającą wodę montujemy w najniższym punkcie dna wykopu i prowadzimy poza oczko do dołu wypełnionego tłuczniem. Pozwoli nam to na sprawne opróżnianie oczka w przypadku konieczności czyszczenia lub konserwacji.
  3. Wykonanie betonowego oczka wodnego wymaga użycia szalunków, dlatego też zaleca się aby wykop był trochę większy od planowanego rozmiaru stawu, żeby później można było swobodnie usunąć deskowanie.
  4. Mieszankę betonową możemy przygotować sami, np. na bazie cementu Ekspert marki Lafarge lub zamówić z najbliższej wytwórni betonu. Zaleca się, aby mieszanka spełniała klasę ekspozycji XF3 wg PN-EN 206-1. Zbrojenie przygotowane według wyliczeń projektanta zapewnia równomierne rozłożenie obciążeń, a także przejęcie sił od skurczu betonu.
  5. Nieckę oczka wodnego wykonuje się z żelbetu, ważne jest aby przed przystąpieniem do wylewania betonu zbrojenie dokładnie oczyścić – tylko odpowiednie przygotowanie szkieletu zbrojenia zapewnia dobrą współpracę betonu ze stalą.
  6. W trakcie układania mieszanki betonowej musimy pamiętać o jej właściwym zagęszczeniu tak, aby stwardniały beton był szczelny.
  7. Pamiętajmy również, że po całkowitym wyschnięciu i stwardnieniu betonu wewnętrzną powierzchnię powinniśmy dodatkowo zabezpieczyć preparatem przeciwwodnym (możemy odstąpić od tej czynności jeśli zamówimy na węźle betoniarskim beton o odpowiedniej wodoszczelności).


Tekst: Dariusz Kuryś, kierownik ds. segmentu przemysłowego w Lafarge, zdjęcie tytułowe: Lafarge/shutterstock

Autor
Betonowe oczko wodne w ogrodzie | Regulacje i sposób budowy
Betonowe oczko wodne w ogrodzie | Regulacje i sposób budowy
Redakcja portalu ZielonyOgrodek.pl

Portal ZielonyOgrodek.pl prowadzony jest przez doświadczony zespół redakcyjny. Tworzymy dla Was treści z pasją i zaangażowaniem, ale przede wszystkim dzielimy się naszymi pomysłami i ogrodowym doświadczeniem.

Tagi
 
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (8)

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl

Gość Piotr

02-08-2020 19:01

Dużo prostszym sposobem bez konieczności robienia szalunku jest trzykrotne położenie i obrzucenie betonem wodoodpornym siatki rabica. Sposób ten w bardzo prosty sposób pozwala na uzyskanie skomplikowanych kształtów oczka czy stawu.

Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl