Folia do budowy oczka wodnego: która najlepsza?

Folia do oczka wodnego ramboldheiner Pixabay

Pytanie czytelnika: Słyszałam, że zamiast popularnej, polietylenowej folii do oczka wodnego można zastosować bardziej trwałe folie. Proszę o podanie ich nazw i krótkiej charakterystyki każdej z nich.

Posłuchaj
00:00
28
Spis treści
Z jakiej folii można zbudować oczko wodne? Czy folia budowlana nadaje się do oczka wodnego?

Wybierz odpowiednią folię do budowy oczka wodnego

Do budowy oczka wodnego, oprócz taniej, ale mało trwałej folii z polietylenu (produkowanej w rolkach o szerokości 3, 6 i 9 m) przeznaczone są także następujące materiały:

  • Folia z PVC – dość odporna na mróz, promienie UV i środki chemiczne, które mogą znaleźć się w wodzie. Ma grubość 0,4-1,5 mm i sprzedawana jest z roli o szerokości 2, 4, 6, 8, a nawet 12 m (maksymalna długość roli to 25 m) lub w płachtach wykonywanych na zamówienie. Folie PVC są najbardziej zróżnicowane kolorystycznie: oprócz czarnych mogą być zielone, turkusowe czy z wzorem kamieni. Trwałość: 25 lat. Samą folię może łatwo przebić kamień czy korzenie perzu, dlatego należy umieścić pod nią włókninę (aby folii nie uszkodziły korzenie roślin hodowanych w stawie, umieszcza się je w szczelnych pojemnikach).
  • Geomembrana EPDM (etyleno-propyleno-dienowy monomer) - bardzo trwała wykładzina oczek wodnych, w kolorze czarnym. EPDM jest bardzo trwały i rozciągliwy, odporny na mróz, promienie UV oraz przebicie przez korzenie roślin. Pod membranę nie trzeba kłaść włókniny, a oczko wodne można budować nawet zimą. Folia jest sprzedawana z roli o szerokości 170-760 cm. Można też zamówić ją u producenta folię o dowolnym wymiarze. Folię można zgrzewać lub sklejać dwustronnie taśmą klejącą, samowulkanizującą. Niestety, folia EPDM jest ciężka i dość droga. Jej trwałość to ok. 50 lat.

  • Geomata bentonitowa – jest nowym materiałem na naszym rynku. Składa się z warstwy bentonitu sodowego umieszczonej między dwiema warstwami geowłókniny polipropylenowej. Wykładzina ma grubość ok. 6 mm, jest elastyczna i odporna na uszkodzenia mechaniczne. Sprzedawana jest w rolkach o wymiarach 4,5x2 m. Po wyłożeniu oczka geomatą, trzeba ją nawodnić, wlewając 10 l wody na metr kwadratowy zbiornika (czynność tę należy wykonać trzy doby przed napełnieniem stawu wodą). Znajdujący się w macie bentonit uaktywni się pod wpływem wody i skutecznie uszczelni oczko. Uwaga! Przed wykonaniem stawu geomata musi być chroniona przed wilgocią (rolki muszą być przykrywane).

Wykładanie wykopu pod oczko wodne folią, rys

Dlaczego należy wybierać specjalistyczne folie do oczka wodnego?

Do budowy oczek wodnych należy używać specjalistycznej folii. Praktyka stosowania zwykłej folii budowlanej nie jest polecana. Folia budowlana jest tańsza od tej do oczek, ale nie jest elastyczna ani odpowiednio wytrzymała. Dodatkowo może też zawierać rozpuszczalne w wodzie związki szkodliwe dla roślin i zwierząt.

Zdjęcie tytułowe: ramboldheiner/Pixabay

Obserwuj
Autor
Budujemy Dom Budujemy Dom

Największy w Polsce budowlany portal internetowy i miesięcznik dla budujących i remontujących dom.

Artykuły autora Wszyscy autorzy
Tematy
Więcej na ten temat
Ciesielska czy rozłupująca? Jaka siekiera do ogrodu?
Komentarze

50+ prezentów na Mikołajki i Boże Narodzenie 2024 r. | Dla ogrodników i ich bliskich
To się przyda
Tagi
Najnowsze treści