Logo
Logo
Gardeners' world wrzesień - październik 2020
20
Do góry
Artykuł na: 6-9 minut

Zioła o właściwościach odchudzających, odtruwających i oczyszczających

Oprócz kwiatów, warzyw i owoców, w każdym ogrodzie bezwzględnie powinny znaleźć się także zioła. Większość z nich nie jest szczególnie ozdobna, ale nie musimy też przeznaczać do ich uprawy najbardziej reprezentacyjnej części działki – wystarczy, że wydzielimy im niewielki fragment ogrodu w miej widocznym miejscu, gdzie nie będą nikomu przeszkadzały.

Przeczytaj także
Akumulatorowe narzędzia ogrodowe. Dlaczego warto je wybrać?
Przeczytaj także
Akumulatorowe narzędzia ogrodowe. Dlaczego warto je wybrać?
Jesień, pomimo swojego niewątpliwego uroku i kolorowej aury, to dla ogrodnika pracowity czas. Jeśli chcesz ułatwić sobie prace, warto wybrać...

Planując stosownie ziół oczyszczających i wspomagających odchudzanie, powinniśmy pamiętać, że najlepiej łączyć je ze sobą w różnych proporcjach. Jeśli nie mamy zbyt dużej wiedzy i doświadczenia, możemy zacząć od gotowych mieszanek i herbatek ziołowych (np. ziołowy Detox czy zioła na oczyszczenie). Kiedy już polubimy ich smak, poznamy właściwości, działanie i zauważymy, że nam pomagają, możemy poszukać odpowiednich przepisów i spróbować przygotować mieszankę samodzielnie, w oparciu o sprawdzone receptury (np. z książek zielarskich).

Bez względu na to, czy wykorzystujemy zioła do oczyszczania organizmu czy do walki z otyłością, musimy przede wszystkim dobrze poznać ich działanie – podobnie jak leki, mogą wykazywać działania uboczne. Niektóre wchodzą w różne reakcje z lekami, inne nie są wskazane przy pewnych schorzeniach, a jeszcze inne mogą nas uczulać.

Ziół podobnie jak leków nie wolno też przedawkować, gdyż grozi to poważnymi konsekwencjami i kłopotami ze zdrowiem (np. nadużywanie ziół moczopędnych może prowadzić do odwodnienia).

Zioła ogrodowe o właściwościach oczyszczających i odtruwających

Do najbardziej znanych ziół należą głównie rośliny wykorzystywane jako aromatyczne przyprawy, takie jak tymianek, bazylia, rozmaryn czy oregano. Znacznie mniej popularne są natomiast zioła typowo lecznicze, wykazujące między innymi działanie oczyszczające i wspomagające odchudzanie.

Do ziół oczyszczających zaliczają się przede wszystkim rośliny wykazujące działanie moczopędne i napotne, co ułatwia wypłukiwanie z organizmu toksyn. Zioła odtruwające wspomagają też pracę wątroby, układu pokarmowego oraz nerek, dzięki czemu nasz organizm lepiej radzi sobie z usuwaniem i neutralizacją szkodliwych substancji.

Do najbardziej znanych roślin leczniczych o działaniu odtruwającym i oczyszczającym należą między innymi:

 • krwawnik pospolity – wspomaga funkcjonowanie nerek i układu moczowego
 • pokrzywa zwyczajna – liście młodych roślin usuwają z organizmu nadmiar wody oraz szkodliwe substancje przemiany materii
 • mniszek lekarski – jego korzeń wspomaga trawienie i poprawia pracę nerek
 • fiołek trójbarwny – ziele pomaga wiązać i usuwać z organizmu substancje toksyczne, pochodzące min. z przemiany materii, wykazuje też działanie napotne i moczopędne
 • skrzyp polny – ziele działa lekko moczopędnie oraz oczyszcza nerki i drogi moczowe ze szkodliwych produktów przemiany materii
 • bluszczyk kurdybanek – poprawia przemianę materii oraz wspomaga usuwanie z organizmu zbędnych produktów przemiany materii
 • ogórecznik lekarski – ziele działa moczopędnie i przeciwzapalnie na drogi moczowe

Fot. Fir0002

Fot. Hans Braxmeier/Pixabay

W ostatnich latach coraz chętniej sięgamy po zioła, gdyż pomagają skutecznie łagodzić objawy wielu chorób. Jedną z roślin leczniczych, która niedawno powróciła do łask i od razu zdobyła ogromną popularność jest ostropest plamisty.

Nawet o tym nie wiesz, że w Twoim ogrodzie rosną rośliny lecznicze. Zdziwisz się podwójnie gdy się dowiesz, że rosną na trawniku, na między i w zaroślach. Znasz je dobrze, choć nie wiesz jeszcze o tym, że pospolite chwasty to bardzo cenne zioła.

Zioła ogrodowe wspomagające odchudzanie

Cenną grupę ziół stanowią też rośliny wspomagające odchudzanie. Będąca coraz powszechniejszym problemem otyłość, może prowadzić do wielu poważnych chorób, dlatego kontrola wagi jest dla nas niezwykle istotna. Oczywiście zioła nie załatwią za nas wszystkich problemów i bez odpowiedniej diety oraz niezbędnej porcji ruchu, nie zlikwidują nadmiernych kilogramów, ale zioła mogą stanowić jeden z elementów zdrowego i skutecznego odchudzania.

Zioła wspomagające odchudzanie, to przede wszystkim rośliny o właściwościach regulujących przemianę materii, wspomagających spalanie tłuszczów, ograniczających apetyt, poprawiających trawienie i wspomagających pracę układu pokarmowego.

Pewną rolę w odchudzaniu spełniają też zioła o właściwościach odtruwających i oczyszczających, gdyż dzięki nim nasz organizm może dużo sprawniej funkcjonować (głównie mniszek lekarski, pokrzywa).

Do najbardziej znanych roślin leczniczych o działaniu wspomagającym odchudzanie należą m.in.:

 • skrzyp polny – ziele posiada działanie moczopędne oraz wpływa na poprawę przemiany materii
 • karczoch zwyczajny – ziele wspomaga trawienie i pracę układu pokarmowego oraz poprawia funkcjonowanie wątroby
 • szałwia lekarska – ziele wspomaga trawienie, pobudza wydzielanie soków żołądkowych i żółci, wspomaga działanie wątroby
 • krwawnik pospolity – ziele poprawia pracę układu moczowego i nerek, a także wspomaga trawienie i poprawia przemianę materii
 • tymianek – ziele ma działanie bakteriobójcze i wspomaga trawienie tłustych potraw
 • chrzan pospolity – korzeń ułatwia trawienie tłustych potraw i poprawia pracę jelit, działa też lekko moczopędnie

Dowiedz się więcej o uprawie najpopularniejszych gatunków ziół ogrodowych i doniczkowych !

Tekst: Katarzyna Józefowicz, zdjęcie tytułowe: Monika Baechler/Pixabay, zdjęcie w tekście: Fir0002/CC BY-SA 3.0/Wikimedia


Komentarze

Warto przeczytać

To Cię zainteresuje
Pokaż więcej (7)
Nowe treści
Aktualności
Nowe rośliny
CEBULOVE
Na czasie
CEBULOVE
Zobacz więcej
Porady na ten tydzień
Tydzień 38, Sentencja nr:5
Tydzień 38, Sentencja nr:5
Na balkonie i tarasie w puste miejsca dosadzamy rośliny sezonowe, kwitnące jesienią, np. chryzantemy, wrzosy i jesienne wrzośce.
Tydzień 38, Sentencja nr:4
Tydzień 38, Sentencja nr:4
Zasilmy trawę nawozami potasowymi i fosforowymi. Będzie bardziej odporna na przemarzanie i suszę.
Tydzień 38, Sentencja nr:3
Tydzień 38, Sentencja nr:3
Systematycznie zbieramy warzywa ciepłolubne, do których należą np. dynia, ogórki, papryka czy pomidory.
Tydzień 38, Sentencja nr:2
Tydzień 38, Sentencja nr:2
Posadźmy w ogrodzie wrzosy, które właśnie teraz, podczas kwitnienia są najpiękniejsze. Te sprzedawane w pojemnikach można sadzić do gruntu przez cały sezon wegetacyjny.
Tydzień 38, Sentencja nr:1
Tydzień 38, Sentencja nr:1
W połowie września możemy rozpocząć sadzenie roślin cebulowych (wybierajmy cebule duże i zdrowe). Głębokość sadzenia powinna być równa 2-3-krotnej wysokości cebul (na glebie piaszczystej cebule sadzimy nieco głębiej). Miejsce sadzenia cebul warto okryć na zimę korą lub słomianymi matami.
Array
(
  [0] => SimpleXMLElement Object
    (
      [id] => 51744
      [title] => SimpleXMLElement Object
        (
        )

      [alias] => badz-eko-uprawiaj-ziola-i-warzywa
      [url] => SimpleXMLElement Object
        (
        )

      [urlsef] => SimpleXMLElement Object
        (
        )

      [image] => SimpleXMLElement Object
        (
        )

    )

  [1] => SimpleXMLElement Object
    (
      [id] => 50887
      [title] => SimpleXMLElement Object
        (
        )

      [alias] => 10-wyjatkowych-miejsc-do-odwiedzenia-w-polsce
      [url] => SimpleXMLElement Object
        (
        )

      [urlsef] => SimpleXMLElement Object
        (
        )

      [image] => SimpleXMLElement Object
        (
        )

    )

)
Serwisy partnerskie
Dom i wnętrze
Twoja strona ogrodu