Logo
Logo
216
Okazje
Artykuł na: 6-9 minut

Domowa szklarnia do całorocznej uprawy warzyw i ziół

Wyobraź sobie kuchnię pachnącą Prowansją, zaciszną sypialnię uspokajającą Cię aromatem lawendy, salon z orzeźwiającą, wesołą cytrusową nutą... a wszystko to zdrowo i naturalnie. Tak właśnie mogą Ci służyć zioła!

Warto je uprawiać w domu, aby mieć zawsze pod ręką. Gdyż zioła to zarówno apetyczny dodatek do jedzenia, gorzkawa ale jakże zdrowa herbatka na codzienne dolegliwości, a nawet moc aromaterapii.

Co najważniejsze, taki ziołowy ogród bardzo łatwo samodzielnie założysz w swoim mieszkaniu. Kluczem do sukcesu jest zrozumienie potrzeb ziół i dostarczenie im dokładnie tego, czego wymagają. Proste? Oto kilka ważnych wskazówek, dzięki którym łatwo powstanie Twój domowy ogród ziołowy.

 

Zioła w domu

Wybór odpowiednich ziół to pierwszy etap zakładania naszego domowego ogródka ziołowego. Co posiać? To temat rzeka. Nasza recepta jest jedna: uprawiaj to, co lubisz jeść!

O ziołach można pisać bez końca, dlatego specjalnie dla czytelników Zielonego Ogródka, mamy niespodziankę. Pod tym linkiem możesz porać darmowy e-book: Miejskie zielarstwo.

Przeczytasz tam o wymaganiach uprawowych, zastosowaniu kulinarnym i właściwościach leczniczych najbardziej wartościowych ziół. A potem na pewno wybierzesz coś odpowiedniego dla swojego, domowego ziołowego ogródka.

Domowa uprawa ziół fot. Green Farm
Fot. Green Farm

Pojemniki do uprawy ziół

Zioła uprawiaj w pojemnikach o odpowiedniej wielkości. Zakupiwszy kępkę ziół w sklepie, nie zwlekaj z przesadzeniem ich do większej doniczki!

Po czym poznać, że pojemnik jest zbyt mały?
- jeśli ziemia w doniczce jest przerośnięta korzeniami;
- jeśli ziemia szybko wysycha i wymaga codziennego podlewania.

Jak przygotować pojemnik do uprawy ziół?
Dodaj na spód trochę granulatu jako drenaż, na to nasyp lekko wilgotną ziemię. Zrób po środku zagłębienie, w które delikatnie włóż kępkę ziół i lekko uklep podłoże dookoła. Jeśli zioła chcesz uprawiać z nasion, to pamiętaj, aby delikatnie je przycisnąć do podłoża, bądź zasypać cienką warstwą ziemi. A potem pieczołowicie dbaj o to, aby ta ziemia była stale wilgotna, aż Twoje rośliny podrosną i zmężnieją.

Hydroponiczna uprawa ziół

Znacznie prostsze jest wysiewanie ziół w uprawie hydroponicznej, gdyż podłoże jest tam stale wilgotne i właściwie nie wymaga naszej troski aż do… pierwszych zbiorów. Co ciekawe, w uprawach hydroponicznych roślinom potrzeba znacznie mniej miejsca: korzenie w hydroponice mają bezpośredni dostęp do wody i soli mineralnych, dlatego nie muszą się rozrastać w ich poszukiwaniu. Jeśli zaciekawiła Cię ta metoda uprawy, to więcej o hydroponice przeczytasz tutaj: Co to jest hydroponika?

Jak założyć ziołowy ogród w 3 krokach?

Wlej wodę do pojemnika uprawowego i dodaj nawóz mineralny1. Wlej wodę do pojemnika uprawowego i dodaj nawóz mineralny.
Włóż tampony w otwory panelu uprawowego i posiej nasiona2. Włóż tampony w otwory panelu uprawowego i posiej nasiona.
Włącz Green Farm i… gotowe3. Włącz Green Farm i… gotowe!

Uprawa ziół w domu

Oświetlenie

Ile światła potrzebują zioła? Mnóstwo! Pewnie nie raz irytowało Cię, że rośliny zakupione w sklepie szybko marniały. I często nie ma w tym żadnej Twojej winy: zioła potrzebują mnóstwo słońca, a w naszej strefie klimatycznej jest go po prostu zbyt mało.

Wraz z większą ilością światła zwiększa się nie tylko szybkość wzrostu ziół, ale także ich aromat. Dlatego, aby cieszyć się zdrowymi i pachnącymi roślinami, musimy zapewnić im przynajmniej 8 godzin silnego oświetlenia. A właściwie, im więcej - tym lepiej. Niestety, w zimniejszych porach roku, nawet południowy parapet tego nie zapewnia.

Wtedy mamy dwa wyjścia: albo ograniczamy nasz ogródek do ziół, które dobrze znoszą mniej światła, jak np. mięta; albo dodatkowo doświetlamy nasze pachnące ziółka. Pamiętaj, aby unikać dawnego typu żarówek energooszczędnych, gdyż zawierają one rtęć w jej najbardziej niebezpiecznej postaci – gazowej. Dlatego stłuczenie takiej żarówki powoduje uwolnienie się do powietrza toksycznych dla nas oparów. Na szczęście producenci wyszli na przeciw potrzebom ogrodników (a właściwie ich roślin) i oferują odpowiednie, specjalne lampy do uprawy roślin.

Czy wiesz, że wpływ na wzrost i rozwój roślin ma nie tylko ilość światła, ale także jego barwa? Poprzez dobór światła o odpowiedniej długości można np. pobudzać rośliny do kwitnienia, a nawet wpływać na ich pokrój i wielkość. Jest to tak zwane zjawisko "fotomorfogenezy".

Oświetlenie w uprawie hydroponicznej fot. Green Farm
Fot. Green Farm

W szklarni Green Farm zastosowano wysokowydajne oświetlenie LED o długości fal starannie dobranych pod kątem stymulowania wegetatywnego wzrostu roślin. Źródło światła jest nie tylko trwałe i energooszczędne, ale co istotne - bezpieczne dla oczu i zdrowia – posiada certyfikat bezpieczeństwa fotobiologicznego.

Temperatura

Optymalna temperatura dla większości roślin rosnących w naszym klimacie waha się w granicach 20-25°C. Gdy jest niższa, zmniejsza się szybkość fotosyntezy i wzrostu roślin. Ale zbyt wysoka też im nie służy!

Najlepiej rośliny czują się w warunkach stabilnych, o niewielkich wahaniach temperatury. Na szczęście takie właśnie warunki nie są szczególnie trudne do utrzymania w mieszkaniu. Oczywiście najprościej, gdy mamy czujnik temperatury, który np. automatycznie włącza wentylator, tak jak w szklarni Green Farm.

Zdecydowanie więcej uwagi należy poświęcić wszystkim szklarenkom bez wentylacji – niestety pod wpływem słońca temperatura we wnętrzu takie szklarni, może wręcz „ugotować” nasze rośliny. Dlatego tego typu szklarenki trzeba regularnie wietrzyć.

Podlewanie

Niby prosta czynność, a często to właśnie błędy w podlewaniu powodują, że nasza roślina marnieje. Przesuszone rośliny czasem można odratować, ale tych przelanych już nigdy. Dlaczego? W mokrej, błotnistej ziemi korzenie gniją. Dlatego ważne jest, aby przed każdym podlaniem pozwolić ziemi nieco przeschnąć. Możną ją też delikatnie wzruszyć, co zapobiegnie tworzeniu się twardej, nieprzepuszczalnej „skorupy” i poprawi wymianę gazową. Jest to niezwykle istotne, gdyż korzenie potrzebują powietrza.

W uprawach hydroponicznych podlewanie jest znacznie łatwiejsze, wystarczy po prostu od czasu do czasu uzupełnić poziom wody i o nic więcej się nie martwimy. Można się zatem zastanawiać, jak rośliny żyją w hydroponice, gdzie ich korzenie są bezpośrednio zanurzone w wodzie? Otóż woda ta jest napowietrzana, dzięki czemu korzenie „oddychają” i zdrowo rosną.

Uprawa hydroponiczna - schemat fot. Green Farm
Fot. Green Farm

W szklarni Green Farm w panelu hydroponicznym mieści się aż 4 litry wody, dlatego możemy zapomnieć o podlewaniu nawet przez 3 tygodnie od posiania roślin.

Nawożenie

Pierwsza i podstawowa zasada brzmi: mniej znaczy lepiej. Szczególnie, że zioła nie potrzebują wiele azotu i dobrze rosną na tzw. glebach ubogich. Dlatego, po posianiu do świeżo zakupionej ziemi, która zwykle zawiera już nawóz przygotowany przez producenta, przez pierwsze miesiące w ogóle nie trzeba nawozić. W przypadku uprawy hydroponicznej w szklarni Green Farm stosujemy znacznie mniejsze dawki nawozów, niż w standardowych uprawach.

Wystarczy, że na początku dodamy wieloskładnikowego nawozu mineralnego (N:P:K + mikroelementy) w dawce 100 mg azotu na 1 litr wody. I ta maleńka ilość już wystarczy do uzyskania plonu. Doskonałe są też nawozy naturalne, np. z fusów herbaty lub kawy. Ale uwaga! Są one jednocześnie ulubionym podłożem do rozwoju maleńkich, latających owadów – ziemiórek. Dlatego do upraw w mieszkaniach, jednak polecane są gotowe sole mineralne, gdyż takie towarzystwo latające dookoła doniczek, niekoniecznie nas cieszy w domu.

Przycinanie ziół fot. Green Farm
Fot. Green Farm

Przycinanie

Ciąć albo nie ciąć? Oto jest pytanie. CIĄĆ i spożywać ze smakiem, Panowie i Panie! Zioła są bardzo wdzięczne w domowej uprawie, ponieważ lubią przycinanie, wręcz im więcej je przycinamy, tym lepiej rosną. Dlatego tnijmy i jedzmy bez oporów.

Jak przycinać zioła?
To jest ważne: odcinamy górne części łodyżek, a zostawiamy największe, dolne liście. Te liście, o największej powierzchni, dostarczą roślinie potrzebnych substancji odżywczych. Dzięki nim szybko odrośnie. A usuwanie czubków ze stożkami wzrostu, pobudzi pędy do rozkrzewiania. Czyli w efekcie nasze ziółko uzyska zwarty, gęsty pokrój.

Na tym filmie, zobaczysz jak przycinać bazylię. Warto zioła uprawiać w domu, aby mieć zawsze pod ręką. Możesz je wykorzystać jako apetyczny dodatek do jedzenia, jako gorzkawą ale jakże zdrową herbatkę na codzienne dolegliwości, a nawet poczuć ich moc aromaterapii.

Źródło: Green Farm

Tagi
Newsletter
Zapisz się na newsletter, aby otrzymywać od nas bezpłatne porady ogrodnicze!
Warto przeczytać
To Cię zainteresuje
Pokaż więcej (8)
Nowe treści

 

Lista zakupów

Komentarze

Porady na ten tydzień
Tydzień 3, Sentencja nr:5
Tydzień 3, Sentencja nr:5
Regularnie usuwajmy nadmiar śniegu z iglaków o pokroju kolumnowym, ponieważ może on spowodować wyłamanie gałęzi i deformację krzewów.
Tydzień 3, Sentencja nr:3
Tydzień 3, Sentencja nr:3
Należy dokonać inspekcji okryć chroniących rośliny doniczkowe na tarasie przed mrozem i śniegiem. W razie potrzeby poprawić je lub rozchylić.
Tydzień 3, Sentencja nr:2
Tydzień 3, Sentencja nr:2
Odgarniając śnieg ze ścieżek ogrodowych czy podjazdu starajmy się nie usypywać zbyt ciężkich hałd śniegowych – ubita warstwa śniegu wolniej topnieje i może powodować gnicie darni.
Tydzień 3, Sentencja nr:1
Tydzień 3, Sentencja nr:1
Skąpe zimowe światło, nadmierne lub zbyt rzadkie podlewanie mogą być przyczyną zrzucania liści, a w skrajnych przypadkach nawet zamierania całych roślin doniczkowych.
 
Serwisy partnerskie
Dom i wnętrze
Twoja strona ogrodu
 
Już jest! Nowe wydanie Gardeners` World
Gardeners' World Edycja Polska styczeń - luty 2022
Zamów z darmową dostawą do domu!