Logo
Logo
Gardeners' world lipiec - sierpień 2021
Czerwiec
Zrób to teraz

Sprawdź, jakie prace ogrodnicze powinieneś wykonać w swoim ogrodzie w czerwcu. Zanim nadejdą letnie upały wykonaj zaplanowane nasadzenia na rabatach. Nie zapominaj o podlewaniu roślin oraz regularnym usuwaniu chwastów z warzywnika, rabat i trawnika. Nawieź warzywa. Najwyższy czas na przycięcie obwódek wokół rabat i żywopłotów – pamiętaj, aby sekator lub nożyce były zawsze dobrze zaostrzone i zdezynfekowane. Jeśli nie jest zbyt upalnie, możesz podzielić i rozmnożyć byliny, które już przekwitły i przygotować małym kosztem nowe sadzonki. Dowiedz się więcej o tym, co musisz zrobić w ogrodzie w tym miesiącu i sprawdź poniżej nasz praktyczny poradnik na każdy dzień.

Jeżeli ogrodnictwo jest Twoją pasją, wybierz narzędzia, które ułatwią wykonywanie każdej czynności w ogrodzie. Niezależnie od tego, czy pielisz, rąbiesz, zamiatasz czy tniesz, te narzędzia uczynią każdą pracę łatwiejszą i wydajniejszą o każdej porze roku.

Czerwiec to czas na formowanie żywopłotów, pilnowanie bylin i przycinanie niektórych roślin kwitnących wiosną – te prace zaczynamy z wygodnymi sekatorami kowadełkowymi oraz specjalnymi nożycami do żywopłotu. Do pielęgnacji i upraw roślin w warzywnikach niezbędne będą kultywatory ręczne. Natomiast na trawnikach w zawrotnym tempie wyrastają chwasty o mocnych korzeniach, do wyrywania których bardzo przydatne będą wyrywacze do chwastów do stosowania na stojąco.

Kalendarz ogrodnika powstał we współpracy z marką FISKARS, www.fiskars.com

Tydzień 23: 07.06 - 13.06.2021
Regularnie kosimy trawnik. Strzyżenie należy przeprowadzać w bezdeszczowe dni, kiedy trawa jest sucha. Pamiętajmy, że w okresie suszy lepiej jest zaniechać cięcia trawy – przystrzyżona darń bardzo łatwo wysycha.
Systematycznie usuwany przekwitnięte kwiatostany niektórych roślin. Po przekwitnięciu lilaków (potocznie nazywanych bzami) warto usunąć zaschłe kwiatostany, aby je wzmocnić na kolejny rok
Rośliny domowe należy regularnie podlewać. Bardzo ważne jest także zasilanie roślin roztworem nawozu wieloskładnikowego.
Około miesiąc po posadzeniu do skrzynek kwiatów jednorocznych (aksamitki, pelargonie, surfinie) należy rozpocząć zasilanie ich roztworem nawozu wieloskładnikowego.
Siejemy na rozsadniku kwiaty dwuletnie – stokrotki, niezapominajki, bratki, goździki brodate, malwy, dzwonki, naparstnice (jesienią będzie można je przesadzić na miejsce stałe).
Tydzień 24: 14.06 - 20.06.2021
Rośliny wrażliwe na zimno można teraz wystawić na taras lub balkon (agawy, cytrusy, palmy, oleandry, itd). Rośliny trzeba chronić przed ostrym słońcem i podlewać jedynie rano lub wieczorem.
Około miesiąc po posadzeniu do skrzynek kwiatów jednorocznych należy rozpocząć ich nawożenie (aksamitki, pelargonie, surfinie). Nie można także zapomnieć o ich systematycznym podlewaniu.
Rośliny domowe należy regularnie podlewać. Bardzo ważne jest także zasilanie roślin roztworem nawozu wieloskładnikowego.
Kwiatom balkonowym może być bardzo gorąco, zwłaszcza gdy okna wychodzą na południowy zachód dlatego przestawmy je jeśli możemy. 
Prężnie usuwamy chwasty wyrywając je dokładnie z korzeniami. W drugim roku od założenia trawnika, można zastosować oprysk herbicydem aby oczyścić go z chwastów.
Tydzień 25: 21.06 - 27.06.2021
Zbierajmy zioła (mięta, oregano, tymianek) do suszenia i kwiaty na suche bukiety. Rośliny zbiera się w pogodny dzień (nie wilgotny), w godzinach popołudniowych. Suszy się je w luźnych, zawieszonych pęczkach, w przewiewnym, ciemnym pomieszczeniu.
Można zakończyć zbiór wczesnych warzyw (przedplonu): cebuli z dymki, kalafiorów, kapusty głowiastej, rzodkiewki, sałaty, szpinaku.
Ważne jest usuwanie bocznych pędów pomidora (tzw. wilków), wyrastających w kątach liści. Większe krzaki należy przywiązać do palików.
Można przygotować sadzonki z młodych przyrostów ozdobnych krzewów liściastych. W tym celu do ukorzenienia należy uciąć młode pędy z 3-4 węzłami.
Zwalczamy szkodniki drzew owocowych (jabłkóweczkę, mszyce, śliwkóweczkę). Na pniach można umieścić opaski chwytne.
Tydzień 26: 28.06 - 04.07.2021
Można zakończyć zbiór wczesnych warzyw (przedplonu): cebuli z dymki, kalafiorów, kapusty głowiastej, rzodkiewki, sałaty, szpinaku.
Zwalczamy szkodniki drzew owocowych (jabłkóweczkę, mszyce, śliwkóweczkę). Na pniach można umieścić opaski chwytne.
Ważne jest regularne strzyżenie trawnika (najlepiej co 3-4 dni lub raz w tygodniu). Minimalna wysokość źdźbeł powinna wynosić 4-5 cm. Koszenia nie powinno się wykonywać w deszczowe dni oraz w okresie suszy.
Roztworem nawozu wieloskładnikowego zasilamy obficie kwitnące, jednoroczne rośliny balkonowe (zasilanie najlepiej rozpocząć koło miesiąc po posadzeniu roślin).
Resztki roslinne i domowe odpadki organiczne warto zbierać i przerabiać na kompost. Otrzymany w ten sposób naturalny nawóz jest niezastapiony w użyźnianiu gleby w ogrodzie.
Twoja strona ogrodu