Ogród na balkonie może być ozdobny przez cały rok dzięki odpowiednim roślinom!
Choć jeszcze do niedawna na balkonach królowały babcine pelargonie i surfinie, dzisiaj lista kwiatów balkonowych jest naprawdę długa. To przynajmniej 30 gatunków (i setki odmian), a co roku pojawiają się nowe. W pierwszej dziesiątce oprócz pelargonii (rabatowych i bluszczolistnych) oraz petunii (i zwisających surfinii) można jeszcze wyróżnić begonie (bulwiaste i wiecznie kwitnące), aksamitki, żeniszki, bakopy i lobelie.
Spacerując wzdłuż alejek w sklepach ogrodniczych, skąpanych w morzu kolorowych kwiatów, trudno oprzeć się pokusie posiadania ich wszystkich na raz. Niestety, a może na szczęście, nawet na dużym balkonie, powierzchnia uprawy jest mocno ograniczona, dlatego też wybór roślin warto dobrze przemyśleć. Oprócz tradycyjnych kwiatów balkonowych, coraz częściej sadzimy typowe rośliny ogrodowe, dzięki czemu balkony coraz bardziej przypominają ogrody, a nie kwietniki.
Jakie rośliny wybrać do ogrodu na balkonie?
Kwiaty sezonowe na balkon
Choć sezon balkonowy trwa od maja do października, można go wydłużyć, sadząc odpowiednie rośliny. Od połowy marca dostępne są już kwitnące wiosenne rośliny cebulowe: krokusy, tulipany i szafirki – mogą one zdobić nasz balkon aż do połowy maja, gdy w sprzedaży pojawią się pierwsze kwiaty balkonowe. Większość z nich kwitnie aż do jesieni, a gdy stracą swój urok, można zastąpić je jesiennymi kwiatami: wrzosami, jesiennymi wrzoścami i chryzantemami.
Ogrodowe rośliny ozdobne idealne na balkon
W doniczkach można sadzić też inne rośliny ogrodowe – np.: byliny o ozdobnych liściach: hosty, bergenie, dąbrówki i żurawki; kwiaty rabatowe: jeżówki, lilie i liliowce, a nawet krzewy: kwitnące cały sezon pięciorniki, czy przepiękne pomponiaste hortensje; i drzewa: szczepione wierzby, orientalne klony palmowe, ozdobne jabłonie i wiśnie japońskie. Na balkonie można stworzyć małe wrzosowisko, sadząc rośliny wrzosowate: karłowe rododendrony, azalie i pierisy, a także przeróżne gatunki iglaków: miniaturowe świerki ’Conica’, tuje, jałowce, i kosodrzewiny. Pojemniki to także doskonałe miejsce do uprawy roślin skalnych: rozchodników, rojników i skalnic oraz niezwykle modnych traw ozdobnych: miskantów, rozplenic i imperat. Jednak na tym nie koniec!
Rośliny jadalne na balkon
Na balkonie, oprócz roślin ozdobnych, można także uprawiać gatunki jadalne. Oprócz popularnych warzyw: pomidorów koktajlowych, papryczek chili i sałat, niezwykle popularna jest doniczkowa uprawa ziół: bazylii, rozmarynu i tymianku. Hitem ostatnich lat są rośliny owocowe: truskawki 'Temptation' o zwisających pędach, miniaturowe maliny, a nawet karłowe jabłonie i grusze!
Fot. Flower Council Holland |
Fot. Flower Council Holland |
● Nie przegap: Warsaw Garden Expo 2025 – to tu 18-20 lutego spotkają się miłośnicy roślin i profesjonaliści
Jak założyć ogródek na balkonie? Krok po kroku
Wybierz odpowiednie rośliny, dostosowane do warunków świetlnych panujących na balkonie. Rośliny światłolubne będą słabiej kwitły na balkonie zacienionym – wychodzącym na północ, a te które lubią cień, ulegną poparzeniu przez intensywne słońce na balkonie południowym.
Posadź kwiaty w świeżym podłożu (najlepiej specjalnej ziemi do uprawy kwiatów balkonowych). Nie wykorzystuj ziemi z ogrodu – bo może być źródłem chorób; ani starego podłoża z zeszłego roku, bo nie ma w nim już składników pokarmowych.
Doniczka powinna mieć minimum 20 cm średnicy i tyle samo głębokości, aby roślina miała odpowiednio dużo podłoża. Skrzynka musi mieć przynajmniej 15 cm szerokości i być na tyle długa, aby każda roślina miała dla siebie 30 cm. Na dno wysyp kilkucentymetrową warstwę keramzytu, który ułatwi odpływ nadmiarowi wody. Jeśli rośliny mają zimować na balkonie, doniczka musi być ocieplona wewnątrz styropianem.
Sadząc kilka roślin w jednej doniczce pamiętaj aby wyższą roślinę sadzić z tyłu kompozycji, a niższe z przodu. W jednej donicy powinny znaleźć się gatunki o takich samych wymaganiach.
Fot. Tanouchka/Fotolia |
Jak dbać o ogródek na balkonie?
Podlewaj ziemię, a nie rośliny. Rób to regularnie, tak aby nie przeschła. W czasie upałów rób to rano i wieczorem. Chroń kwiaty przed ulewnym deszczem, a w czasie upałów – przed palącym słońcem. Gdy prognoza pogody będzie zapowiadać wichurę – przenieś doniczki w bezpieczne miejsce.
Zasilaj rośliny specjalnym nawozem w płynie lub stosuj granulowany nawóz długodziałający. Rośliny balkonowe bujnie rosną i w krótkim czasie wykorzystują wszystkie składniki pokarmowe zawarte w podłożu. Potrzebują więc regularnego nawożenia, w celu uzupełnienia niedoborów makro i mikroelementów. Pierwsze nawożenie rozpocznij jednak dopiero 2–3 tygodnie po posadzeniu, aby rośliny mogły się przyjąć. Gatunki obficie kwitnące (np. pelargonie, petunie, begonie) zasilaj specjalnym nawozem do roślin kwitnących – zawiera dużo fosforu, który zapewni długie kwitnienie.
Usuwaj przekwitłe kwiaty i zeschnięte liście – wydłuży to kwitnienie i zapobiegnie rozwojowi chorób grzybowych – zwłaszcza szarej pleśni. Gdy pojawią się problemy (choroby i szkodniki), zwalczaj je jak najszybciej po zauważeniu pierwszych objawów. Chorą roślinę szybko odizoluj od pozostałych.
Dowiedz się więcej o pielęgnacji kwiatów balkonowych
Źródło: magazyn Budujemy Dom 4/2017, |