Co lubią rośliny egzotyczne? Które gatunki nadają się do mieszkań?
Jako zieloni lokatorzy domowe rośliny egzotyczne czynią nasze mieszkanie bardziej przytulnym – szczególnie dzięki barwnym kwiatom o przeróżnych kształtach. Regulują one także mikroklimat w pomieszczeniu i często są wyjątkowo piękne. Jednak trzeba uważać, gdzie ustawiamy swoich egzotycznych współlokatorów. Każda roślina preferuje inną lokalizację i ma własne potrzeby.
W ciepłym pokoju z oknem na wschód lub zachód doskonale sprawdzą się klasyki takie jak zamiokulkas, figowiec benjamina i figowiec sprężysty. Te egzotyczne rośliny przede wszystkim polubią w mieszkaniu półcień. Natomiast parapet okna południowego, gdzie jest bardzo gorąco, możemy udekorować kaktusami, storczykami czy beukarneą wygiętą, bardziej znaną jako noga słonia.
Fot. Flower Council Holland |
Wiele egzotycznych roślin domowych nocą staje się prawdziwymi dystrybutorami świeżego powietrza. Należą do nich np. aloes lub bromelie. Obie rośliny preferują raczej chłodniejsze temperatury i dlatego wspaniale nadają się do sypialni. Cieplejsze miejsca, takie jak okno południowe, będzie lepsze dla katlei, storczyka o niezwykle pięknych kwiatach. Warto upewnić się, że roślina mogła dobrze rozwijać swoje korzenie powietrzne.
Do bardzo jasnych miejsc polecana jest zachwycająca róża pustyni, która często kwitnie dwa razy do roku. Aby wykształciła wiele wspaniałych kwiatów potrzebuje słońca i odpowiedniego podłoża. Najlepiej użyć ziemi dla kaktusów lub zmieszać uniwersalną ziemię z ostrym piaskiem lub drobnym żwirkiem.
Fot. Flower Council Holland |
● Nie przegap: Warsaw Garden Expo 2025 – to tu 18-20 lutego spotkają się miłośnicy roślin i profesjonaliści
Piękną i wytrzymałą domową rośliną egzotyczną jest też palma hawajska. Nowe liście rosną w jej górnej części, podczas gdy starsze w części dolnej odpadają. Ta wyjątkowa roślina rzadko spotykana jest już w naturze, dlatego też IUCN (Międzynarodowa Unia Ochrony Przyrody) ułożyła program awaryjny, dzięki któremu pewna kwota od sprzedaży każdej palmy hawajskiej przekazywana jest do IUCN na jej ratowanie. Ziemię dla palmy przygotowujemy podobnie jak dla róży pustyni i ustawiamy ją w miejscu jasnym, ale nie bezpośrednio w słońcu.
Również cytrusy preferują takie jasne, ale osłonięte miejsca. Drzewka cytrusowe to eleganckie rośliny ozdobne o słodko pachnących, kremowo-białych kwiatach. Po dwóch, trzech latach pojawią się późnym latem jadalne owoce – limonki, cytryny czy kumkwaty. Dla drzewka cytrusowego wybieramy duży pojemnik, na dnie którego wysypujemy warstwę drenażu. Cytrusy podlewamy umiarkowanie, nie lubią one zalewania.
Fot. Hans Braxmeier/Pixabay |
Jako domowa rośliny egzotyczna bardzo dobrze sprawdza się też anturium. Przy odpowiedniej pielęgnacji możemy cieszyć się jej kwiatami przez cały rok. Warto wiedzieć, że kwiaty anturium mogą mieć przeróżne barwy – od białej, przez pomarańczową, różową, do ciemnoczerwonej i brązowej, a nawet limonkowej. Roślina ta lubi ciepłe miejsca oraz półcień. Pąki wykształca w miejscu chłodniejszym, w temperaturze ok. 15 stopni. Anturium podlewamy obficie.
Niezwykle efektowna jest też frizea lśniąca. Jako młoda roślina wymaga częściowo zacienionego stanowiska i wysokiej wilgotności powietrza. Z tego względu warto ją spryskiwać dwa razy dziennie. Dojrzała frizea lubi jasne miejsca. Dodatkowa wskazówka: będzie ona kwitła dłużej, jeśli stoi w chłodniejszym miejscu – jednak nigdy poniżej 15 stopni.
Fot. Flower Council Holland |
Inna egzotyczna roślina pokojowa – guzmania – choć kocha, gdy jest jasno, to źle znosi bezpośrednie światło słoneczne. W temperaturze pokojowej powyżej 17 stopni czuje się najbardziej komfortowo. Jej rozety liściowe służą do przechowywania wody.
Bardzo dekoracyjną egzotyczną rośliną pokojową jeszcze rzadko spotykaną w naszych domach jest też helikonia o spektakularnych wręcz kwiatostanach. Na jej zdrowy wzrost korzystnie wpływa powietrze o zwiększonej wilgotności i temperatura powyżej 18 stopni.
Jedną z najpiękniejszych kwitnących domowych roślin egzotycznych jest hibiskus, który bardzo dobrze sprawdza się również w uprawie hydroponicznej. W przypadku hibiskusa panuje zasada: im jaśniejsze stanowisko, tym więcej kwiatów. W lecie może być umieszczony na balkonie lub tarasie. Trzeba wtedy tylko zadbać o odpowiednią ilość wody. We wrześniu przenosimy kwiat do domu.
Fot. Flower Council Holland |
Wyjątkowo egzotycznego uroku doda wnętrzu różowa echmea wstęgowata. Potrzebuje ona jednolitego ciepła. W jasnym miejscu rośnie dobrze nawet przy suchym powietrzu. Nie powinna być jednak wystawiona na bezpośrednie działanie promieni słonecznych. Echmeę podlewamy wodą o temperaturze pokojowej, przy czym podłoże nie powinna być mokre, a jedynie wilgotne. Chłodniejsze pomieszczenia, takie jak ogród zimowy, również mogą stać się zieloną oazą.
Juki, palmy i draceny bez wątpienia pomogą wyczarować tam cudownie egzotyczną atmosferę. Rośliny te będą w oranżerii czuć się bardzo dobrze, zazwyczaj jest to jedno z najjaśniejszych pomieszczeń w domu. Dodatkową zaletą jest niższa temperatura niż w innych pokojach, co roślinom egzotycznym zimą umożliwia dobry odpoczynek.
Tekst: Sylwia Hennek, zdjęcie tytułowe: Andrea Boston/Pixabay