Róża pustyni, czyli adenium arabskie (Adenium obesum), a czasem też adenium opasłe – to sukulentowa roślina doniczkowa należąca do rodziny toinowatych (Apocynaceae). Pochodzi z Afryki i Półwyspu Arabskiego.

W środowisku naturalnym ma formę krzewiastą i dorasta do 3 m. W uprawie doniczkowej raczej nie przekracza 50-60 cm. Często osiąga mniejsze rozmiary i jest uprawiana jako bonsai.

Wytwarza charakterystyczny pień – gruby u podstawy i zwężający się ku górze i pędy pokryte łopatkowatymi, spiralnie ułożonymi liśćmi. Największą ozdobą są kwiaty: promieniste, trąbkowe o różowo-białej, różowej lub czerwonej barwie i długości 4-5 cm. Wyrastają kępkami tworząc grona. Adenium może kwitnąć od wiosny do jesieni. Jest trująca – wydziela sok mleczny.

Wymagania i uprawa

Adenium powinno się ustawiać w miejscach słonecznych i ciepłych (np.: na parapetach okien wystawy zachodniej). Jednocześnie bezpośrednie słońce może parzyć roślinę i w upalne lata powinniśmy przestawiać ją z mocno nasłonecznionych parapetów.

Zaleca się uprawiać ją w specjalistycznym podłożu dla sukulentów (jest mniej żyzne i bardziej przepuszczalne od uniwersalnej ziemi "dla kwiatów") oraz stosowanie warstwy drenażowej. Roślinę podlewa się sporadycznie przez większość roku (tak jak inne sukulenty). Tuż przed i w czasie kwitnienia wymaga regularniejszego nawadniania, ale nigdy nie można przesadzać – nadmiar wody wywołuje gnicie korzeni.

Nawożenie wykonuje się sporadycznie, wiosną, nawozami dla kaktusów i sukulentów. Zimą roślina powinna przejść czas spoczynku (stawiamy ją w odrobinę ciemniejszym i chłodniejszym pomieszczeniu).

Różę pustyni ze względu na pokrój (i system korzeniowy) najczęściej uprawia się w niskich, ale szerokich pojemnikach. Przesadzanie wykonuje się raz na kilka lat, w okresie wiosennym. Roślina nie lubi dużych donic, to hamuje jej wzrost i rozwój. Zabieg zaleca się wykonywać w rękawicach (ze względu na trujący sok mleczny). Wiosną można lekko podciąć czubki pędów – to pobudzi krzewienie i kwitnienie.

Zastosowanie

Róża pustyni to wyważona, atrakcyjna dekoracja wnętrz. Przyjazna forma i zajmowanie niewielkiej przestrzeni sprawia, że pasuje do różnych typów pomieszczeń i różnych stylów urządzania. Można uprawiać ją na parapecie lub w niewielkim oddaleniu od okna.

Zdjęcia tytułowe: floradania.dk