Róża pustyni Adenium obesum

róża pustyni fot. floradania.dk
Róża pustyni (Adenium obesum) | Przeczytaj opis rośliny, zobacz zdjęcia i dowiedz się o niej więcej. Poznaj jej wymagania, zastosowanie oraz wskazówki dotyczące uprawy i pielęgnacji.
Posłuchaj
00:00
52
Dekoracyjność: kwiaty
Gleba: przepuszczalna, lekka, żyzna
Kolor kwiatów: różowe, białe, czerwone
Kwiatostan: grono
Odczyn gleby: lekko kwaśna
Owoce: mieszek
Wysokość: 60 cm
Okres kwitnienia: V, VI, VII, VIII, IX
Trwałość liści: zimozielone
Korona: nieregularna
Wilgotność: gleba umiarkowanie sucha
Stanowisko: słońce, półcień
Zastosowanie: pojedynczo, pojemniki, wnętrza

Róża pustyni, czyli adenium arabskie (Adenium obesum), nazywane czasem kwiatem pustyni lub adenium opasłe, to sukulentowa roślina doniczkowa należąca do rodziny toinowatych (Apocynaceae). Pochodzi z Afryki i Półwyspu Arabskiego.

W środowisku naturalnym ma formę krzewiastą i dorasta do 3 m, a w uprawie doniczkowej nie przekracza 50-60 cm. Często osiąga mniejsze rozmiary i jest uprawiana jako bonsai. Wytwarza charakterystyczny pień – gruby u podstawy i zwężający się ku górze i pędy pokryte łopatkowatymi, spiralnie ułożonymi liśćmi.

Największą ozdobą adenium są kwiaty. Promieniste, trąbkowe o różowo-białej, różowej lub czerwonej barwie i długości 4-5 cm. Wyrastają kępkami tworząc grona. Adenium może kwitnąć od wiosny do jesieni.

Kwiat pustyni to roślina trująca – wydziela sok mleczny.

Wymagania i uprawa

Adenium powinno się ustawiać w miejscach słonecznych i ciepłych (np.: na parapetach okien wystawy zachodniej). Jednocześnie bezpośrednie słońce może parzyć roślinę i w upalne lata powinniśmy przestawiać ją z mocno nasłonecznionych parapetów.

Zaleca się uprawiać ją w specjalistycznym podłożu dla sukulentów (jest mniej żyzne i bardziej przepuszczalne od uniwersalnej ziemi "dla kwiatów") oraz stosowanie warstwy drenażowej. Roślinę podlewa się sporadycznie przez większość roku (tak jak inne sukulenty). Tuż przed i w czasie kwitnienia wymaga regularniejszego nawadniania, ale nigdy nie można przesadzać – nadmiar wody wywołuje gnicie korzeni.

Nawożenie wykonuje się sporadycznie, wiosną, nawozami dla kaktusów i sukulentów. Zimą roślina powinna przejść czas spoczynku (stawiamy ją w odrobinę ciemniejszym i chłodniejszym pomieszczeniu).

Różę pustyni ze względu na pokrój (i system korzeniowy) najczęściej uprawia się w niskich, ale szerokich pojemnikach. Przesadzanie wykonuje się raz na kilka lat, w okresie wiosennym. Roślina nie lubi dużych donic, to hamuje jej wzrost i rozwój. Wiosną można lekko podciąć czubki pędów – to pobudzi krzewienie i kwitnienie róży pustyni.

Zastosowanie

Róża pustyni to wyważona, atrakcyjna dekoracja wnętrz. Przyjazna forma i zajmowanie niewielkiej przestrzeni sprawia, że pasuje do różnych typów pomieszczeń i różnych stylów urządzania. Można uprawiać ją na parapecie lub w niewielkim oddaleniu od okna.

Zdjęcia tytułowe: floradania.dk

Obserwuj
Tematy
Więcej na ten temat
Sekrety pięknych storczyków. Eksperci radzą, jakie produkty wybrać do codziennej pielęgnacji
Komentarze

Sekrety pięknych storczyków. Eksperci radzą, jakie produkty wybrać do codziennej pielęgnacji
To się przyda
Tagi
Najnowsze treści