Logo
Logo
3
Do góry

Anturium – (nie)zwykły kwiat doniczkowy

Anturium to niezwykła roślina doniczkowa. To co nazywamy jej kwiatem, wcale nim nie jest. Drobne i niepozorne kwiaty zebrane są w kolby, u nasady których wyrasta barwna pochwa kwiatostanowa, połyskująca jakby została pomalowana lakierem. Dostępne są różnorodne odmiany od dużych, o luźnych kształtach, aż po piękne, kompaktowe o małych pochwach kwiatostanowych. Mogą one być w różnych odcieniach bieli, różu, zieleni, czerwieni, a także żółte, fioletowe, brązowe, a nawet dwubarwne. Niektóre przypominają swoim kształtem uszy słonia, motyla lub serce. A Ty? Które anturium wybrałeś dla siebie?

Anturium niejedno ma imię

Nazwa rodzaju Anthurium pochodzi z greckich słów anthos – kwitnący oraz oura – ogon, co znaczy dosłownie kwitnący ogon (ang. tailflower). Te niezwykłe kwiatostany doczekały się wielu innych przedziwnych nazw. Według holendrów kwiatostan wygląda jak z plastiku pokrytego lakierem stąd "Lacquer Anthurium" czyli lakierowanym anturium.

Prawidłowa polska nazwa to kitnia, jednak chyba poza botanikami nikt jej nie używa. Znacznie częściej mówi się o niej żartobliwie język teściowej, świńskie ogonki czy paleta malarza (to już przedziwne porównanie). Niektórym różowe anturium przypominają flamingi – stąd potoczna angielska nazwa rośliny – Flamingo flower, czerwone kojarzą się z sercem – stąd amerykańska nazwa: Serce Hawajów (na Hawajach również jest bardzo popularna). W obu amerykach czerwone anturium pojawiają się w kwiaciarniach na Walentynki. Podobno sprzyjają miłości i podarowane obiektowi westchnień, gwarantują wzajemność uczuć. Co kraj to obyczaj... i inna nazwa.

anturium kwiaty
Fot. Flower Council Holland

Swój egzotyczny wygląd anturium zawdzięcza budowie kwiatostanów. To co wygląda jak kolorowy liści wcale nim nie jest – to pochwa kwiatostanowa. Kwiaty są małe, zebrane w stercząca obłudnie „kolbę”. Nie bez powodu roślina ta wielu osobom dwuznacznie się kojarzy.

Latynoskie pochodzenie

Ponad 900 gatunków Anturium pochodzi się z tropikalnych lasów Ameryki Środkowej i Południowej. W warunkach naturalnych rośliny te były niegdyś wykorzystywane przez Indian do różnych celów np. jako środek leczniczy przeciwko brodawkom, materiał do wiązania, a nawet jako tabaka i afrodyzjak.

Ich niezwykłą urodę dostrzegli dopiero Europejscy badacze Nowego Świata. Pierwszy okaz został odkryty w Gwatemali w 1857 roku przez Austriaka – Karl`a von Scherzera. Na jego cześć roślina została nazwana A. scherzerianum. Drugi gatunek został opisany 20 lat później w Kolumbii przez francuza – Edouard`a Andre, a roślinę nazwano A. andreanum. Obie rośliny cenione są przede wszystkim ze względu na barwne kwiatostany.

anturium liścieFot. Flower Council Holland

Liście są sercowate lub lancetowate, ciemnozielone – tworzą piękny kontrast z kolorową pochwą kwiatostanową.

Do Polski anturium trafiło w latach 60-tych XX wieku i do dziś uważane jest za kwiat niezwykle wytworny i elegancki. Kolorowy zawrót głowy Do niedawna popularne było jedynie anturium Scherzera (duża roślina, matowa pochwa kwiatostanowa i spiralna kolba – dlatego nazywane jest czasem świńskim ogonkiem), dziś coraz bardziej popularne są odmiany anturium Andreego (roślina mniejszych rozmiarów, błyszcząca pochwa kwiatostanowa, kolba prosta). Mało znane i rzadziej uprawiane jest anturium powabne (A. crystallinum). Ma duże (około 50-60 cm długości) oliwkowozielone liście w kształcie serca z dekoracyjnymi nerwami koloru kremowego, kwiatostany są mało dekoracyjne.

Anturium w domu

Kwiatostany anturium początkowo były wykorzystywane jedynie jako kwiat cięty, obecnie są dostępne również jako rośliny doniczkowe i z roku na rok zyskują coraz większą popularność.

Kapryśna... ale łatwa w uprawie

Wbrew obiegowym opiniom anturium wcale nie jest trudne w uprawie, jednak jak każda niezwykła roślina ma swoje specyficzne zachcianki.

Stanowisko
Jej tropikalne pochodzenia czyni z niej strasznego zmarzlucha wrażliwego na zimne przeciągi. Najlepiej rośnie w ciepłym i jasnym miejscu jednak osłoniętym przed bezpośrednimi promieniami słońca.

Podlewanie
Woda do podlewania musi mieć temperaturę pokojową oraz niską zawartość wapnia. Aby taka właśnie była po nalaniu jej z kranu należy odstawić na 24 godziny aby się ogrzała i osad opadł na dno konewki. Latem anturium lubi obfite podlewanie, natomiast w zimie oszczędne. Lubi także regularne kąpiele (zraszanie) gdyż suche powietrze powoduje zwijanie liści. Podczas tego zabiegu należy zasłaniać kwiaty, gdyż mogą pojawić się na nich brzydkie plamy.

Pielęgnacja liści
Aby liście i kwiaty były błyszczące i zdrowo wyglądały, należy regularnie wycierać z nich kurz – tylko miękką, lekko wilgotną ściereczką. Preparaty do nabłyszczania liści tak samo jak kurz utrudniają oddychanie!

Zimowanie
Kolorowe kwiatostany pojawiają się od wiosny do końca jesieni (każdy z nich utrzymuje się na roślinie nawet przez 2 miesiące). Aby rośliny ponowiły kwitnienie powinny odpocząć w czasie zimy. W tym celu należy przechować je w jasnym miejscu w temperaturze 15 °C przez około sześć tygodni. Po tym okresie nagrodzi nas pięknymi kwiatami.

Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, zdjęcia: Flower Council Holland


Warto przeczytać

Powiązane rośliny
To Cię zainteresuje

Komentarze

Nowe treści
Wieści z branży
Katalog roślin
TUJE
Na czasie
TUJE
Zobacz więcej
Porady na ten tydzień
Tydzień 23, Sentencja nr:5
Tydzień 23, Sentencja nr:5
• Siejemy na rozsadniku kwiaty dwuletnie – stokrotki, niezapominajki, bratki, goździki brodate, malwy, dzwonki, naparstnice (jesienią będzie można je przesadzić na miejsce stałe).
Tydzień 23, Sentencja nr:4
Tydzień 23, Sentencja nr:4
• Około miesiąc po posadzeniu do skrzynek kwiatów jednorocznych (aksamitki, pelargonie, surfinie) należy rozpocząć zasilanie ich roztworem nawozu wieloskładnikowego.
Tydzień 23, Sentencja nr:3
Tydzień 23, Sentencja nr:3
• Rośliny domowe należy regularnie podlewać. • Bardzo ważne jest także zasilanie roślin roztworem nawozu wieloskładnikowego.
Tydzień 23, Sentencja nr:2
Tydzień 23, Sentencja nr:2
• Systematycznie usuwany przekwitnięte kwiatostany niektórych roślin. • Po przekwitnięciu lilaków (potocznie nazywanych bzami) warto usunąć zaschłe kwiatostany, aby je wzmocnić na kolejny rok
Tydzień 23, Sentencja nr:1
Tydzień 23, Sentencja nr:1
• Regularnie kosimy trawnik. • Strzyżenie należy przeprowadzać w bezdeszczowe dni, kiedy trawa jest sucha. • Pamiętajmy, że w okresie suszy lepiej jest zaniechać cięcia trawy! – przystrzyżona darń bardzo łatwo wysycha.
Array
(
  [0] => SimpleXMLElement Object
    (
      [id] => 51449
      [title] => SimpleXMLElement Object
        (
        )

      [alias] => krajobraz-w-miniaturze-ogrody-w-szkle
      [url] => SimpleXMLElement Object
        (
        )

      [urlsef] => SimpleXMLElement Object
        (
        )

      [image] => SimpleXMLElement Object
        (
        )

    )

  [1] => SimpleXMLElement Object
    (
      [id] => 51332
      [title] => SimpleXMLElement Object
        (
        )

      [alias] => kwiaty-w-wazonie-na-cztery-pory-roku
      [url] => SimpleXMLElement Object
        (
        )

      [urlsef] => SimpleXMLElement Object
        (
        )

      [image] => SimpleXMLElement Object
        (
        )

    )

)
Serwisy partnerskie
Dom i wnętrze
Twoja strona ogrodu