Logo
Logo

Jaką kosiarkę najlepiej kupić? Jak wybrać najlepszy model do naszych potrzeb?

Aby trawnik wyglądał ładnie i zdrowo, konieczne jest jego regularne koszenie. Dla wielu z nas bywa ono żmudną czynnością, ale pracę tę może ułatwić odpowiednio dobrana kosiarka, o właściwej wielkości i mocy.

Spis treści
Wielkość trawnika Kształt trawnika Ukształtowanie i rodzaj terenu Częstotliwość koszenia Głośność kosiarki Przechowywanie Obsługa i konserwacja Ile kosztują kosiarki?

Jak wybrać najlepszy model kosiarki do potrzeb naszego ogrodu?

Zanim wybierzemy się po sprzęt do sklepu, zastanówmy się, na jakim terenie znajduje się nasz trawnik, jaką ma powierzchnię i jak często ma być strzyżony, bo od tego głównie zależy, jaki model powinniśmy wybrać.

Wielkość trawnika

Ważnym kryterium podczas wyboru kosiarki jest wielkość trawnika. Oczywiście nawet małą kosiarką możną kosić dużą powierzchnię murawy, ale będzie to bardzo pracochłonne.

  • Kosiarki ręczne zdają egzamin tylko na małych trawnikach. Podobnie elektryczne – bo czas pracy akumulatora jest ograniczony, a w przypadku modeli podłączanych do sieci zasięg urządzenia ogranicza długość przewodu zasilającego.

  • Jeśli trawnik jest większy niż zasięg kabla kosiarki, a w ogrodzie nie ma kilku źródeł zasilania umożliwiających dostęp kosiarki do całego trawnika, do wyboru mamy kosiarkę akumulatorową lub spalinową.

  • Duży trawnik wygodnie kosić kosiarką spalinową z napędem, bo nie trzeba jej pchać, lub minitraktorkiem z siedziskiem.

Pamiętajmy, że szybkość koszenia zależy przede wszystkim od szerokości roboczej kosiarki. Modele, które trzeba pchać, mają 28–57 cm szerokości, a samojezdne – 55-122 cm. Kosiarką o szerokości roboczej 25-30 cm w pół godziny skosimy do 400 m² trawnika, a o szerokości 30-40 cm – do 800 m². Do dużych trawników (o pow. większej niż 1000 m²) trzeba kupić kosiarkę o szerokości roboczej min. 50 cm.

Jak dobrać kosiarkę do wielkości trawnika?

Powierzchnia trawnika [m²] Rodzaj kosiarki
• do 100
• do 200
• do 500
• do 1500
• do 3000
• powyżej 3000
ręczna
akumulatorowa
elektryczna sieciowa lub hybrydowa
spalinowa bez napędu
spalinowa z napędem
traktorowa

Kształt trawnika

Do koszenia niewielkich trawników o nieregularnym kształcie, będących uzupełnieniem roślinności, znakomicie nadają się niewielkie kosiarki elektryczne i ręczne o małej szerokości roboczej, którymi łatwo manewrować między drzewami, krzewami czy rabatami.

Duży, prostokątny trawnik można szybko skosić kosiarką o dużej szerokości roboczej (min. 50 cm) i o dużej mocy silnika (min. 4 KM).

Ukształtowanie i rodzaj terenu

Większość kosiarek spalinowych wyposażona jest w silnik 4-suwowy. Nie są one polecane do pracy na terenie o znacznym nachyleniu, bo silnik nie jest wtedy dostatecznie smarowany. Do pracy na pochyłościach odpowiednie są natomiast kosiarki z silnikiem 2-suwowym oraz ręczne i elektryczne.

Trawnik na terenie nierównym, z zagłębieniami, oraz na działce leśnej, na której mogą leżeć szyszki lub gałązki, najlepiej kosić kosą spalinową lub elektryczną.

PowerMax ™ 3236V P4A
Fot. Gardena

Zwrotna kosiarka akumulatorowa o dużej mocy GARDENA PowerMax™ 32/36V P4A jest wyposażona jest w specjalnie hartowany nóż oraz posiada funkcję QuickFit (pozwala ona ustawić wysokość koszenia za pomocą wygodnego przycisku). Dodatkowym ułatwieniem są również grzebienie do trawy znajdujące się po obu stronach obudowy. Zagarniają trawę do bębna, zapobiegając pozostawianiu jej nieskoszonych.

Jak często kosimy?

Jeśli zależy nam na krótko przystrzyżonej (do 3 cm), ozdobnej murawie i kosimy ją minimum raz na tydzień, najlepszym wyborem będzie kosiarka bębnowa (ręczna lub elektryczna).

Jeżeli natomiast trawnik kosimy dość rzadko (rzadziej niż raz w tygodniu), wybierzmy kosiarkę rotacyjną (elektryczną lub spalinową) z silnikiem o średniej mocy.

W przypadku trawy koszonej bardzo rzadko, która podczas strzyżenia jest wysoka, najwygodniejsza będzie kosiarka rotacyjna o dużej mocy (powyżej 4 KM) z wyrzutem bocznym. Poradzi sobie nawet z mokrą i zachwaszczoną trawą. Doskonale sprawdzi się na działce letniskowej, gdzie rzadko pielęgnujemy trawnik.

Czy ma być cicha?

Najcichsze są kosiarki ręczne (nie mają bowiem silnika) i elektryczne – emitują hałas o natężeniu 69-87 dB. O wiele głośniej pracują modele z silnikiem spalinowym, najcichsze z nich emitują hałas o natężeniu 94 dB.

Przechowywanie

Kosiarkę należy przechowywać w suchym pomieszczeniu. Jeśli nie mamy zbyt wiele miejsca, zdecydujmy się na mały, lekki model. Kosiarkę bębnową można nawet zawiesić na ścianie, natomiast z silnikiem spalinowym powinna zawsze znajdować się w pozycji poziomej. Zaoszczędzenie miejsca podczas przechowywania kosiarki może umożliwić składany uchwyt do prowadzenia urządzenia.

Obsługa i konserwacja

Kosiarki elektryczne

Pracując kosiarką, trzeba uważać, by nie doszło do splątania lub co gorsza – najechania na kabel. Podczas koszenia większego trawnika najlepiej korzystać z pomocy drugiej osoby, która będzie kontrolowała, czy ułożenie przewodu jest prawidłowe.

Właściciele kosiarek elektrycznych powinni pamiętać o systematycznym usuwaniu nagromadzonych zanieczyszczeń z wnętrza obudowy i sprawdzaniu stanu noża tnącego. Okresowo powinien być on ostrzony, a w razie jego odkształcenia lub wykruszenia – wymieniony.

Kosiarki spalinowe

Przed użyciem kosiarki spalinowej trzeba pamiętać o sprawdzeniu poziomu oleju w silniku i ilości paliwa w zbiorniku.

Kosiarki te wymagają okresowego czyszczenia lub wymiany filtra powietrza. Wskazane jest, aby raz w sezonie kosiarka trafiła do przeglądu w punkcie serwisowym w celu oczyszczenia i regulacji silnika. Oprócz tego na bieżąco należy sprawdzać stan noża i go ostrzyć. W razie potrzeby trzeba także smarować miejsca określone w instrukcji obsługi.

Ile kosztują kosiarki?

Ceny poszczególnych rodzajów kosiarek kształtują się mniej więcej następująco:

  • ręczne: 200-1000 zł;
  • elektryczne z zasilaniem sieciowym: 270-1000 zł;
  • akumulatorowe i hybrydowe: 600-2800 zł;
  • spalinowe: bez napędu – 450-1200 zł, z napędem – 1000-1800 zł;
  • traktorowe: 4000-10000 zł.

Koszt kosiarki zależy od jej wyposażenia i zastosowanych rozwiązań technicznych. Warto wiedzieć, że ceny urządzeń poszczególnych producentów znacznie różnią się od siebie, ponadto są różne w poszczególnych sklepach.

Tekst: Cezary Jankowski, Małgorzata Cuch, zdjęcie tytułowe: Gardena, Katarzyna Jeziorska

Źródło: Castorama Polska
Autor
Jaką kosiarkę najlepiej kupić? Jak wybrać najlepszy model do naszych potrzeb?
Jaką kosiarkę najlepiej kupić? Jak wybrać najlepszy model do naszych potrzeb?
Budujemy Dom

Największy w Polsce budowlany portal internetowy i miesięcznik dla budujących i remontujących dom przedstawia krok po kroku etapy powstawania domu od wykopu pod fundament do zawieszenia lustra w łazience oraz inspirujące reportaże ogrodowe.

Tagi
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (3)
 

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl

Gość Paweł

10-07-2021 11:55

Dobrze że są takie rankingi, gdzie mozna porównac sobie wszystkie kosiarki, przeczytać wady i zalety, wten sposób można dokonac właściwego wyboru i zakupu. Ja pomimo tyle przecztanych wpisów zdecydowałem się na Stiga https://www.stiga.pl/ myśle że to dobry wybór a firma jak najbardziej znana.

24-02-2021 18:24

u siebie mam bardzo pochyły teren ogródka więc u mnie tylko spalinowa i to z dobrym napędem. Dwa lata temu kupiłem swoja w sklepie z Wieliczki https://salon-kosiarek.pl/spalinowe i moge polecić, gwarancja i szybki termin realizacji. Mój model to AL-KO 46.0 SP-B Comfort ;)

Gość pablon

12-11-2019 07:47

Normalnie. Ja tam sobie nie wyobrażam innej niż spalinowej. Bo jaka inna powinna się lepiej sprawdzić? Nie ma ciągnięcia za sobą przewodu, wszędzie łatwo dojedziecie. Tylko uważacie na to, jakie lejecie paliwo. Ono nie powinno być byle jakie – sprawdźcie sobie, jak będzie wam ...

Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl