Logo
Logo

Zaskakujące triki nawożenia, które powinien znać każdy działkowiec!

Czy kiedykolwiek zastanawiałeś się, dlaczego Twoje rośliny nie rosną tak bujnie, jak byś chciał, mimo regularnego podlewania? Tajemnica tkwi w odpowiednim nawożeniu! Nawożenie roślin na działce to sztuka, której opanowanie może przynieść niesamowite rezultaty. Jeśli chcesz wiedzieć, jakie nawozy wybrać i jak je stosować, aby Twoje rośliny były zdrowe i piękne, ten artykuł jest dla Ciebie. Odkryj sprawdzone metody i triki, które przyspieszą wzrost Twoich ukochanych kwiatów na działce!

Spis treści
Kiedy zacząć nawożenie? Czy wiesz, kiedy jest najlepszy moment? Jak dbać o drzewa i krzewy ozdobne? Czy znasz te triki? Sekrety nawożenia roślin jednorocznych – czy robisz to poprawnie? Czy jesień to koniec nawożenia? Dowiedz się, kiedy przestać! Jakie nawozy są idealne na jesień? Odkryj najlepsze dla Twojego ogrodu!

Kiedy i jak nawozić? Kiedy zacząć?

Pierwsze nawożenie przeprowadzamy na wiosnę (marzec/kwiecień lub w połowie kwietnia), przed lub z początkiem kwitnienia wielu roślin ozdobnych w ogrodzie. Jeśli mamy wczesną, ciepłą wiosnę, możemy zasilić rośliny nawozami o zwiększonej dawce azotu, gdy tylko rozmarznie gleba. Do dyspozycji mamy różne nawozy, jednak z pewnością najlepszym, najbezpieczniejszym i najbardziej wartościowym nawozem będzie własny, dobrze przygotowany kompost (z działkowego kompostownika), który najlepiej zmieszać z glebą.

Wiosna to przede wszystkim czas intensywnego rozwoju roślin, co wiąże się ze zwiększonym zapotrzebowaniem na składniki pokarmowe. Zasilanie roślin bardzo ważne jest również po posadzeniu roślin, które kupiliśmy w doniczkach oraz po cięciach pielęgnacyjnych.

Optymalną pogodą na wykonanie nawożenia są dni pochmurne, bezwietrzne, przed deszczem.

Nawozy rozpuszczalne do sporządzania roztworów wodnych stosujemy w czasie podlewania roślin (np. konewką). Nawozy mineralne zawsze stosujemy wg zaleceń producenta. Pamiętajmy, że nawozy organiczne (naturalne) należy aplikować z rozwagą; nie mogą być zbyt świeże (np. oborniki, gnojówki) – zbyt duże stężenie może zaszkodzić lub zniszczyć rośliny.

Nawożenie kompostem fot. schulzie Fotolia

Fot. schulzie/Fotolia

Drzewa i krzewy ozdobne

W czasie sadzenia roślin ukorzenionych, z bryłą korzeniową (uprawianych w pojemnikach), można je zasilić, wypełniając na przykład przygotowany dołek mieszanką gleby z kompostem w proporcji pół na pół. Zamiast kompostu można równie dobrze stosować tzw. długo działające nawozy otoczkowane.

Pamiętajmy jednak, że do dołków nie wolno wsypywać nawozów mineralnych przeznaczonych do stosowania posypowego (w formie granul lub proszku) – na powierzchnię gleby.

Może to spowodować uszkodzenie systemu korzeniowego i całej rośliny. W następnych latach można rozsypywać wokół roślin gotowe mieszanki nawozowe przeznaczone do poszczególnych typów roślin np. do iglaków, różaneczników, roślin kwitnących itp.

Warto pamiętać, że niektóre grupy roślin (np. rośliny wrzosowate – np. borówka, różaneczniki, wrzosy, a także iglaki) potrzebują specjalnie przygotowanych nawozów o określonym składzie, stworzonych z myślą o ich potrzebach, m.in. co do kwasowości podłoża.

Jeśli rośliny przesadzamy lub sadzimy drzewa lub krzewy z tzw. gołym korzeniem też nie nawozimy ich od razu, ponieważ najpierw muszą odbudować uszkodzony podczas wykopywania system korzeniowy.

Nawożenie takich roślin lub co gorsze, wsypywanie nawozu do dołka przy sadzeniu, może zniszczyć rośliny. W takim przypadku czekamy z nawożeniem co najmniej około miesiąca, dwóch lub nawozimy dopiero w kolejnym sezonie, gdy będą już mogły właściwie przyswoić składniki mineralne z podłoża.

Rośliny jednoroczne

Nie wymagają intensywnego nawożenia mineralnego, a nawet może być to dla nich szkodliwe. Intensywne nawożenie powoduje zbyt bujny wzrost oraz słabe i opóźnione kwitnienie. Najkorzystniej jest zasilać je naturalnymi wyciągami z roślin lub rozpuszczalnymi w wodzie mieszankami nawozowymi dostępnymi w szerokiej gamie w sklepach ogrodniczych, dedykowanymi do konkretnych grup roślin (np. do pelargonii, surfinii lub kwitnących roślin balkonowych).

Kiedy kończymy nawożenie? Czy zasilamy rośliny jesienią?

Na przełomie sierpnia i września większość roślin ogrodowych kończy roczny przyrost. Należy wtedy zaprzestać intensywnego nawożenia preparatami zawierającymi azot (dotyczy to zarówno roślin ozdobnych, jak i trawnika). Zbyt długie nawożenie roślin tym pierwiastkiem sprawi, że pędy roślin nie zdążą zdrewnieć i będą bardziej podatne na przemarzanie. Nie oznacza to jednak, że zupełnie zaprzestajemy nawozić rośliny.

Od końca sierpnia/początku września do połowy października warto stosować nawozy, które zawierają zwiększone ilości potasu i fosforu.

Pierwiastki te regulują gospodarkę wodną rośliny przed zimą, przyspieszają drewnienie pędów oraz wzmacniają system korzeniowy.

 

Zimowit jesienny Sharon Ang Pixabay

Fot. Sharon Ang/Pixabay

Zimowit jesienny (Colchicum autumnale)

Jakie nawozy stosować jesienią?

W sprzedaży dostępne są łatwe w użyciu mieszanki nawozów jesiennych przeznaczone dla różnych rodzajów roślin (np. do iglaków, rododendronów, trawników). Najprościej więc, zaopatrzyć się w taki właśnie nawóz jesienny i zasilić nim rośliny pod koniec sezonu.

Stosowanie nawozów jesiennych wzmacnia rośliny i powoduje, że dobrze znoszą trudne zimowe warunki i lepiej rosną w kolejnych sezonach. Ważne jest to szczególnie przy uprawie roślin, które są szczególnie wrażliwe na niskie temperatury np. niektóre gatunki iglaste, magnolie, azalie, różaneczniki, hortensje.


Tekst: Radosław Pisarczyk, zdjęcie tytułowe: mashiki / Fotolia

Chcesz wiedzieć więcej o działkach: budowie altany, uprawie roślin, itd. oraz o prawach i obowiązkach członka PZD? Sprawdź wszystkie artykuły o ROD!
Autor
Zaskakujące triki nawożenia, które powinien znać każdy działkowiec!
Zaskakujące triki nawożenia, które powinien znać każdy działkowiec!
Porady ekspertów

Eksperci czołowych firm ogrodniczych oraz specjaliści w różnych dziedzinach ogrodnictwa, budowy i urządzania domu, pielęgnacji ogrodu i roślin doniczkowych, dzielą się z Wami swoim doświadczeniem.

Tagi
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (4)
 

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl