Zimowit jesienny Colchicum autumnale

Zimowit jesienny, fot. iBulb
Zimowit jesienny (Colchicum autumnale) | Przeczytaj opis rośliny, zobacz zdjęcia i dowiedz się o niej więcej. Poznaj jej wymagania, zastosowanie oraz wskazówki dotyczące uprawy i pielęgnacji.
Posłuchaj
00:00
46
Dekoracyjność: kwiaty
Gleba: przepuszczalna
Kolor kwiatów: różowe, białe
Owoce: torebka
Pokrój: wyprostowany, wzniesiony
Wysokość: do 30 cm
Okres kwitnienia: VIII, IX, X
Trwałość liści: sezonowe
Wilgotność: gleba umiarkowanie wilgotna
Stanowisko: słońce
Zastosowanie: nasadzenia naturalistyczne, roślina lecznicza, rabaty, obwódki rabat

Zimowit jesienny (Colchicum autumnale syn. multiflorum) to roślina cebulowa należąca do rodziny liliowatych (Liliaceae). Dziko rosnące zimowity spotyka się w Europie zachodniej, południowej i środkowej, aż po Azję Środkową (a nawet Indie). Na terenie Polski występuje na podgórskich łąkach oraz w południowo-zachodniej części kraju.

Zimowit jesienny osiąga do 30 cm wysokości. Liście rośliny są szerokie, lancetowate, nagie i pojawiają się wiosną wraz z owocami zimowita. Roślina wytwarza do 4 liści, które mają ok. 20 cm długości.

Jedna roślina może wytworzyć do 6 kwiatów. Mają one długość 10-20 cm i są wąsko-dzwonkowate z kremową rurką. Płatków okwiatu jest 6 i mają włoski na wewnętrznej stronie. Występują w kolorach najczęściej jasnofioletowych, ale też białym, różowym czy purpurowym. Nitkowate pręciki rośliny są nagie, a pylniki na końcach duże jak na wielkość kwiatu i wyraźnie żółte; szyjki 3 i wolne. Zimowity jesienne kwitną z końcem sierpnia, we wrześniu i październiku.

Organem podziemnym rośliny jest jajowata bulwa o rozmiarach wahających się między 2,5-6 cm x 2-4 cm.

Jest to roślina silnie trująca (może stanowić niebezpieczeństwo dla dzieci lub zwierząt domowych).

Wymagania i uprawa

Zimowit jesienny będzie najlepiej rosnąć na miejscu słonecznym, na podłożu próchniczym i przepuszczalnym o pH obojętnym lub lekko zasadowym i wilgotnym.

Roślin nie trzeba wykopywać. Można to robić co mniej więcej 3-4 lata, gdy nadmiernie się zagęszczą.

Zimowity można sadzić też do donic na tarasy i balkony – są jednymi z częstych roślin w kompozycjach z bratkami czy krokusami jesiennymi.

🟢 Zobacz trendy ogrodowe sezonu 2025: aranżacje, kompozycje, inspiracje

Zastosowanie

Jest często sadzony na rabatach kwiatowych i jest zaliczany do najlepszych kwiatów jesiennych nasadzeń. Przez swoje małe rozmiary sprawdza się na najniższe piętro kwietników i jest dobrą rośliną na kolorowe obwódki.

Częścią leczniczą są bulwy, które po zebraniu wiosną kroi się na plasterki i suszy. Zimowit jesienny ma działanie przeciwbólowe i przeciwzapalne.

Ciekawe odmiany

  • 'Album' – kwiaty białe
  • 'Alboplenum' – kwiaty pełne, białe, o wąskich płatkach
  • 'Plenum' (syn. 'Pleniflorum') – kwiaty pełne, jasne, fioletowo-różowe
  • 'Waterlily' – kwiaty pełne, bardzo wąskie płatki, jasno-fioletowe (zdj. 3)

Ciekawostki

Poprzez swoje duże podobieństwo do krokusa (Crocus) jest bardzo często mylony z jego jesiennymi odmianami. W przeciwieństwie do niech zimowit ma nieco większe kwiaty o 6 pręcikach (krokus ma ich 3).


Tekst: Katarzyna Jeziorska, zdjęcia: iBulb


☺️ Dziękujemy, że przeczytałaś/eś artykuł do końca. Bądź na bieżąco i zapisz się do newslettera. Odwiedź nas na Facebooku, Instagramie, Pintereście, YouTube oraz na naszym internetowym forum ogrodniczym.

Obserwuj
Więcej na ten temat
Żywopłoty inne niż tuje. Oto dwie piękniejsze alternatywy
Komentarze

Gość Paweł
01-09-2021 17:14
To jest to roślina "silnie trująca" czy "lecznicza"?
Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl
Tagi
Najnowsze treści