Logo
Logo

Kwiaty domowe, które trudno zabić | 10 gatunków łatwych w uprawie!

Wydaje Ci się, że nie ma rośliny, która przeżyje na Twoim parapecie? A może wybierasz roślinny zbyt trudne w pielęgnacji!? Mamy dla Ciebie listę parapetowych twardzieli, których nawet Ty nie zdołasz zabić! Oto 10 niewymagających kwiatów domowych, które nadają się dla każdego!

Spis treści
Bluszcz Dracena Epipremnum Fikus, figowiec Grubosz, drzewko szczęścia Kaktusy Paproć, nefrolepis Wężownica, sanseweria Zamiokulkas Zielistka

10 kwiatów domowych łatwych w uprawie

Oto lista niewymagających, długowiecznych i odpornych gatunków kwiatów domowych, które bez większych problemów przetrwają na parapecie każdego ogrodniczego żółtodzioba. Są wyjątkowo dekoracyjne, łatwo dostępne i tanie. Idealnie nadają się na rozpoczęcie przygody z domową dżunglą!

bluszcz - kwiat doniczkowy łatwy w uprawie fot. Flora Dania
Bluszcz (Hedera helix)
To długowieczne i wytrzymałe pnącze, doskonałe do kawalerki i do biura. Zwykle nie osiąga dużych rozmiarów, ale jeśli nadmiernie się rozrośnie można go łatwo przyciąć i rozmnożyć. Najlepiej rośnie w lekkim półcieniu, jednak im jaśniejsza odmiana, tym bardziej lubi słońce.
Dowiedz się więcej o uprawie bluszczu w domu
dracena bluszcz - kwiat doniczkowy łatwy w uprawie fot. Flower Council Holland
Dracena (Dracaena)
Draceny czyli smocze palmy, to wyjątkowo odporne i wybaczające zaniedbania rośliny. Łatwo je też z łatwością rozmnożyć, gdy nadejdzie taka potrzeba. Należy do topowych roślin do półcienia, choć najlepiej rośnie i zachowuje swoje wyraziste, barwne pasy na liściach w jasnych pomieszczeniach.
Dowiedz się więcej o uprawie dracen w domu
epipremnum - kwiat doniczkowy łatwy w uprawie fot. Flora Dania
Epipremnum (Epipremnum syn. Scindapsus)
Jest podobne do bluszczu, ma jednak znacznie większe sercowate liście, zwykle dekoracyjnie pstrokate (w cieniu ciemnozielone). Jest bardzo tolerancyjna co do warunków, lubi zraszanie liści i wycieranie ich z kurzu.
Dowiedz się więcej o uprawie epipremnum w domu
Fikus figowiec Ficus, fot. flower council ficus
Fikus, figowiec (Ficus)
To najpopularniejsze domowe drzewka. Fikusy Benjamina, dębolistny czy tępy – wszystkie one są bardzo żywotne i trudne do zabicia – jak mówi chińskie przysłowie: "Jeśli zabiłeś fikusa to musiało Ci na tym zależeć". Jedyne o czym warto pamiętać, to nie przestawiaj go zbyt często i nie przelewaj.
Dowiedz się więcej o uprawie fikusów w domu
Grubosz crassula, fot. Flower Council Holland
Grubosz, drzewko szczęścia (Crassula)
Na szczególną uwagę zasługuje grubosz (Crassula ovata) odmiana 'Golum' o liściach przypominających uszy Shreka. Najlepiej rośnie na słonecznym stanowisku w przepuszczalnym podłożu. Gromadzi wodę w mięsistych tkankach więc nie lubi zbyt częstego podlewania.
Dowiedz się więcej o uprawie drzewka szczęścia w domu
Kaktusy - kwiat doniczkowy latwy w uprawie, fot. liqionary - Pixabay
Kaktusy (Cactaceae)
Są długowieczne, lubią słońce, ciepło i umiarkowane podlewanie – jeśli im to zapewnisz – będziesz się długo nimi cieszyć. Mogą pięknie kwitnąć, ale do tego niezbędny jest zimowy odpoczynek w chłodzie i ciemności. W każdym supermarkecie jest tak wiele różnych gatunków i odmian kaktusów, że każdy łatwo znajdzie swojego ulubieńca.
Dowiedz się więcej o uprawie kaktusów w domu
Paproc nephrolepis - kwiat doniczkowy latwy w uprawie, fot. Flower Council
Paprotka (Nephrolepis)
Często rośnie w przychodniach zdrowia i w pokojach nauczycielskich – musi więc być bardzo odporna! Powinna rosnąć w półcieniu i dużej wilgotności powietrza, jednak doskonale sobie radzi w innych warunkach. Uwielbia zraszanie liści!
Dowiedz się więcej o uprawie paproci w domu
Wezownica sansevieria - kwiat doniczkowy latwy w uprawie, fot. Flower Council Holland
Wężownica (Sansevieria)
Ma długie, wąskie liście przypominające miecze. Jest długowieczna i bardzo tolerancyjna – najlepiej rośnie w słońcu ale znosi półcień. Chyba jedyne co może jej zaszkodzić to nadmierne podlewanie i egipskie ciemności. Ta żelazna roślina często jest sadzona w burach i w galeriach handlowych.
Dowiedz się więcej o uprawie sansewierii w domu
Zamiokulkas - kwiat doniczkowy latwy w uprawie, fot. Flower Council Holland
Zamiokulkas (Zamiocolcas zamiifolia)
Gromadzi wodę w zgrubiałych pędach, nie wymaga więc częstego podlewania, które wręcz mu szkodzi (to doskonała wiadomość dla zapominalskich). Dobrze rośnie nawet w lekko zacienionych pomieszczeniach, nie lubi tylko zimnych przeciągów.
Dowiedz się więcej o uprawie zamiokulkasa w domu
Zielistka - kwiat doniczkowy latwy w uprawie, fot. Flower Council Holland
Zielistka (Chlorophytum)
Jest tak łatwa w pielęgnacji i uprawie, że mogłaby zająć pierwsze miejsce w tym zestawieniu. Wygląda jak zwykła trawka, ale doskonale czuje się w domu. Najlepiej rośnie w jasnym pomieszczeniu, ale pełne słońce może przypalić jej liście. Tworzy mnóstwo odrostów, na który rosną jej "dzieci".
Dowiedz się więcej o uprawie zielistki w domu

 Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, zdjęcia: Flora Dania oraz Flower Council of Holland / thejoyofplants.co.uk

Autor
Kwiaty domowe, które trudno zabić | 10 gatunków łatwych w uprawie!
Kwiaty domowe, które trudno zabić | 10 gatunków łatwych w uprawie!
Redakcja portalu ZielonyOgrodek.pl

Portal ZielonyOgrodek.pl prowadzony jest przez doświadczony zespół redakcyjny. Tworzymy dla Was treści z pasją i zaangażowaniem, ale przede wszystkim dzielimy się naszymi pomysłami i ogrodowym doświadczeniem.

Komentarze

Dodaj komentarz

 

 
To Cię zainteresuje
Pokaż więcej (4)
Twoja strona ogrodu