Jak chronić kwiaty balkonowe przed szkodnikami i chorobami? Czym pryskać?

Choroby i szkodniki kwiatów balkonowych - rozpoznawanie i zwalczanie

Popularne pelargonie, surfinie, petunie i inne rośliny kwitnące są efektowną dekoracją balkonów przez całe lato. Aby jednak stale wyglądały zdrowo i atrakcyjnie, potrzebują pielęgnacji, ponieważ w trakcie sezonu mogą być atakowane przez patogeny, szpecące kwiaty lub liście. Jak rozpoznać i zwalczać najczęstsze choroby i szkodniki kwiatów na balkonie?

Posłuchaj
00:00
2
Spis treści
Jak rozpoznać choroby kwiatów doniczkowych? Jak leczyć? Jak stosować środki ochrony roślin na balkonie? Jakie szkodniki atakują kwiaty balkonowe i jak się ich pozbyć?

Zwalczanie najczęstszych chorób roślin balkonowych

Spośród wielu chorób, które mogą infekować kwitnące rośliny balkonie, do najczęstszych zdecydowanie należy szara pleśń, która może pojawiać się w lecie. Może ona atakować wszystkie organy nadziemne roślin, dając dość charakterystyczne objawy. Na liściach roślin tworzą się brunatne, wodniste plamy, które z czasem obejmują tez kwiaty, a później zainfekowane organy pokrywają się szarym pylistym nalotem zarodników.

Przy braku naszej reakcji i dużym nasileniu choroby, może dojść do zamierania całych roślin i zainfekowania innych roślin, rosnących obok. Warto pamiętać, że rozwojowi szarej pleśni sprzyja duża wilgotność powietrza, brak przewiewu oraz nadmierne zagęszczenie roślin. W celu unikania infekcji należy więc zapewnić roślinom odpowiednie stanowisko i w czasie podlewania unikać moczenia liści i kwiatów oraz nie pozostawiać ich mokrych na noc.

Po zauważeniu pierwszych plam, warto jak najszybciej usuwać zainfekowane liście, a dodatkowo rośliny opryskać środkiem przeciwgrzybowym (najlepiej w formie sprayu), np.: Agricolle, Saprol, Biocept Active. Profilaktycznie można też wykonać oprysk wspomnianymi środkami po dłuższym okresie opadów deszczu.

Choroby kwiatów balkonowych - ZDJĘCIA
Fot. Anna, Floki, i-am-helen, The natures / Adobe Stock
Choroby kwiatów balkonowych: 1. szara pleśń / 2. mączniak prawdziwy / 3. rdza / 4. plamistość liści. 

Na roślinach balkonowych w lecie można zauważyć także charakterystyczne objawy innej częstej choroby grzybowej – mączniaka prawdziwego. Na liściach i innych organach powstają jasne, pokryte mączystym nalotem, zaokrąglone plamy, które z czasem obejmują coraz większą powierzchnię blaszki. W efekcie tego liście żółkną, zniekształcają się i zamierają, a choroba może rozprzestrzeniać się na inne rośliny.

Aby unikać infekcji, należy unikać zraszania liści w czasie podlewania, a po zauważeniu pierwszych objawów wykonać oprysk zapobiegający rozwojowi choroby. Można użyć do tego celu środków Saprol lub Biocept Active, oferowanych w formie sprayu lub uniwersalnymi środkami przeciwgrzybowymi – Switch lub Scorpion.

Kwiaty na balkonie mogą być porażane też przez inne choroby, w tym np. przez rdzę (jasne, drobne plamki na powierzchni liści, a od spodu pomarańczowe i wypukłe) lub plamistość liści. Możne je zwalczać także wspomnianymi metodami.

Bezpieczne stosowanie środków ochrony roślin na balkonie do zwalczania chorób i szkodników kwiatów balkonowych
Fot. 7monarda / Adobe Stock
Stosowanie środków ochrony roślin do zwalczania chorób i szkodników kwiatów balkonowych wymaga ostrożności i świadomości. Przede wszystkim, zawsze należy czytać etykiety i stosować się do zaleceń producenta, aby uniknąć uszkodzenia roślin i narażenia zdrowia. Ważne jest także stosowanie środków w odpowiednich warunkach pogodowych, unikanie wietrznych dni oraz zachowanie odpowiednich odstępów między zabiegami. Pamiętajmy, że mądre i odpowiedzialne podejście do ochrony roślin przynosi najlepsze efekty, dbając jednocześnie o środowisko.

Ochrona roślin balkonowych przed częstymi szkodnikami

Zdecydowanie najbardziej uciążliwym szkodnikiem roślin balkonowych są mszyce, które atakują zwykle w dużych koloniach i wysysają soki z najmłodszych, szczytowych pędów i liści. Na kwiatach balkonowych może zerować kilka gatunków mszyc (np. brzoskwiniowa, burakowa, ziemniaczana) i z czasem powodują one deformację liści, zahamowanie wzrostu i kwitnienia roślin.

Mszyce mogą pojawiać się już od wiosny, dlatego warto monitorować rośliny i po zauważeniu pierwszych osobników, w pierwszej kolejności zastosować naturalne opryski, np. z pokrzywy, czosnku lub cebuli, a także z na bazie szarego mydła. Można też skorzystać z gotowych do użycia preparatów, przeznaczonych do zwalczania mszyc na roślinach kwitnących, np. Polysect Ultra Hobby albo Karate Spray.

Częstymi intruzami, atakującymi rośliny balkonowe są malutkie „pajączki”, czyli przędziorki, które tworzą charakterystyczne małe pajęczynki i żerują zwykle na spodniej stronie liści, w wyniku czego na wierzchniej stronie liści powstają drobne, żółtawe plamki. Z czasem mogą one obejmować całą blaszkę liściową, a roślina zaczyna słabiej kwitnąć i rosnąć.

Szkodniki te rozwijają się intensywnie w czasie ciepłej, bezdeszczowej pogody, dlatego jednym ze sposobów ich zwalczania jest zroszenie rośliny wodą i jednocześnie usuwanie liści zaatakowanych przez szkodnika. Można też zastosować opryski preparatami dedykowanymi do walki z przędziorkami (np. Nissorun Strong) lub naturalnymi, domowymi preparatami na bazie czosnku lub roztworem mydła potasowego.

Szkodniki kwiatów balkonowych - ZDJĘCIA
Fot. Alexey Protasov, iamtk, Paul Maguire, Terry / Adobe Stock
Szkodniki kwiatów balkonowych: 1. mszyce / 2. przędziorki / 3. wciornastki / 4. gąsienice.

Z kolei równie drobne, trudne do zauważenia, podłużne wciornastki, powodują powstawanie na liściach nieregularnych, suchych, drobnych jasnych plam. Wysysają soki z roślin, co prowadzi do obumierania i zasychania liści i kwiatów. Podobnie, jak przędziorki nie lubią wilgoci, więc można zrosić rośliny w czasie bardzo suchej pogody, co ograniczy ich żerowanie. Można walczyć z nimi także przy pomocy oprysków z naturalnych preparatów (z czosnku, szarego mydła) albo sięgnąć po specjalistyczne preparaty, np. Karate Spray.

Warto pamiętać także o gąsienicach (larwach) różnych szkodników, które mogą znacznie uszkadzać lub zjadać liście. W trakcie sezonu na liściach można zauważyć także charakterystyczne szkodzenia – podłużne lub spiralne wąskie korytarze, a ich sprawcami są larwy miniarki. Bardzo żarłoczne są gąsienice (larwy) różnych motyli, muchówek oraz błonkówek, które w ciągu dnia zwykle skrywają się pod liśćmi, ale bardzo łatwo zauważyć wyrządzane przez nie szkody – wygryzione dziury w liściach lub na ich krawędziach lub nawet gołożery (całkowite zjedzenie liści).

Po zauważeniu pierwszych uszkodzeń tego typu warto dokładnie przejrzeć wnętrze roślin i po prostu usunąć zauważone gąsienice lub wypłukać je strumieniem wody. Można też zastosować środki ochrony roślin przeznaczone do zwalczania szkodników gryzących, zjadających liście, np. Deltam lub Lepinox Plus.

Zdjęcie tytułowe: leszekglasner / Adobe Stock

Obserwuj
Autor
Maciej Aleksandrowicz Maciej Aleksandrowicz

Z wykształcenia specjalista ogrodnik z dużym doświadczeniem. Od lat pisze artykuły o uprawie i pielęgnacji roślin.

Artykuły autora Wszyscy autorzy
Tematy
50+ prezentów na Mikołajki i Boże Narodzenie 2024 r. | Dla ogrodników i ich bliskich
Komentarze

50+ prezentów na Mikołajki i Boże Narodzenie 2024 r. | Dla ogrodników i ich bliskich
To się przyda
Tagi
Najnowsze treści