Dlaczego pomidory potrzebują przycinania (uszczykiwania pędów)?
Większość odmian pomidorów (np. koktajlowe, bawole serce lub malinowe) charakteryzują się wysokim wzrostem. Początkowo roślina tworzy jeden pęd, ale im wyższa rośnie, tym chętniej zaczyna się "rozkrzewiać" i tworzyć pędy boczne w kątach liści. Im więcej pędów bocznych, tym krzaczek pomidora staje się gęstszy, ale w tej gęstwinie rosną prawie same liście, a owoców jest niewiele. Ponadto, krzew nadmiernie zagęszczony ma tendencje do częstego wyłamywania się gałązek.
Jak prawidłowo przycinać pędy pomidorów?
By zachować rośliny pomidorów w odpowiednim kształcie (na 1 pędy lub dwa pędy, rzadziej na trzy pędy) wystarczy uszczykiwać palcami lub wyłamywać małe pędy – nazywane "wilkami", które rosną w kątach liści (zobacz wyżej na zdjęcie otwierające). Te pędy są nam niepotrzebne, a ich usunięcie sprawi, że pomidory przestanie nadmiernie rozwijać części zielone, a skupi się na kwitnieniu i tworzeniu owoców. Zostawiamy więc tylko 1 lub 2 pędy główne i robimy to przez cały sezon. To bardzo łatwe!
Przycinanie owoców i liści zależnie od tego, jak prowadzimy krzew
- Przy uprawie krzewu pomidora na 1 pęd zostawiamy na krzaczku 4-5 gron dojrzewających owoców, a wierzchołek wzrostu usuwamy. Pozwoli to dojrzeć wszystkim owocom.
- Przy uprawie na 2 pędy zostawiamy po 3 grona na każdym pędzie.
- Gdy na najniższym gronie zawiążą się owoce, usuwamy dolne liście. Ograniczymy w ten sposób ryzyko porażenia ich przez odglebowe choroby grzybowe.
Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, zdjęcie tytułowe: FotoHelin / Depositphotos oraz RitaE / Pixabay