Logo
Logo

Przycinanie pomidorów – których pędów trzeba się pozbyć?

Wielu ogrodników uprawia pomidory, ale nie wszyscy wiedzą, że ich odpowiednie przycinanie (prowadzenie) to klucz do obfitych zbiorów. Wyjaśniamy, po co usuwać pędy pomidorom, które trzeba wyciąć i jak to zrobić, by rośliny nie uszkodzić.

Znajdź i usuń odrosty boczne wyrastające między liściem a pędem. Dzięki temu roślina nie będzie się niepotrzebnie rozkrzewiać, a pęd główny będzie mocniejszy.

Spis treści
Czy przycina się pomidory? Jak prawidłowo przycinać pędy pomidorów? Co zrobić żeby pomidory miały dużo owoców?

Dlaczego pomidory potrzebują przycinania (uszczykiwania pędów)?

Większość odmian pomidorów (np. koktajlowe, bawole serce lub malinowe) charakteryzują się wysokim wzrostem. Początkowo roślina tworzy jeden pęd, ale im wyższa rośnie, tym chętniej zaczyna się "rozkrzewiać" i tworzyć pędy boczne w kątach liści. Im więcej pędów bocznych, tym krzaczek pomidora staje się gęstszy, ale w tej gęstwinie rosną prawie same liście, a owoców jest niewiele. Ponadto, krzew nadmiernie zagęszczony ma tendencje do częstego wyłamywania się gałązek.

Krzewy pomidorów (zwłaszcza odmiany wysokie) wymagają obrywania odrostów bocznych. Zabieg jest bardzo prosty i szybki. Pozwala roślinom wykorzystać energię do tworzenia smacznych owoców a nie liści i niepotrzebnych rozgałęzień. Prosta, jednopędowa roślina lepiej rośnie, niż gęsty krzaczek, rodzi więcej owoców i jest mniej podatna na wyłamywanie oraz atak chorób i szkodników.

Źródło: Fabryka Rozsady / YouTube

 

Jak prawidłowo przycinać pędy pomidorów?

By zachować rośliny pomidorów w odpowiednim kształcie (na 1 pędy lub dwa pędy, rzadziej na trzy pędy) wystarczy uszczykiwać palcami lub wyłamywać małe pędy – nazywane "wilkami", które rosną w kątach liści (zobacz wyżej na zdjęcie otwierające). Te pędy są nam niepotrzebne, a ich usunięcie sprawi, że pomidory przestanie nadmiernie rozwijać części zielone, a skupi się na kwitnieniu i tworzeniu owoców. Zostawiamy więc tylko 1 lub 2 pędy główne i robimy to przez cały sezon. To bardzo łatwe!

Raz w tygodniu sprawdzaj kąty pomiędzy pędem głównym a liśćmi w poszukiwaniu młodych odrostów. Najlepiej usuwać je ręcznie, kiedy są jeszcze małe. Uważaj, aby nie uszkodzić przewodnika i by nie pominąć niższych, trudniejszych do zauważenia. Pamiętaj, by podwiązać roślinę do palika, bo długie łodygi pomidorów mają tendencje do przewieszania i pękania.

Przycinanie owoców i liści zależnie od tego, jak prowadzimy krzew

  • Przy uprawie krzewu pomidora na 1 pęd zostawiamy na krzaczku 4-5 gron dojrzewających owoców, a wierzchołek wzrostu usuwamy. Pozwoli to dojrzeć wszystkim owocom.
  • Przy uprawie na 2 pędy zostawiamy po 3 grona na każdym pędzie.
  • Gdy na najniższym gronie zawiążą się owoce, usuwamy dolne liście. Ograniczymy w ten sposób ryzyko porażenia ich przez odglebowe choroby grzybowe.

 

Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, zdjęcie tytułowe: FotoHelin / Depositphotos oraz RitaE / Pixabay

Autor
Przycinanie pomidorów – których pędów trzeba się pozbyć?
Przycinanie pomidorów – których pędów trzeba się pozbyć?
Redakcja portalu ZielonyOgrodek.pl

Portal ZielonyOgrodek.pl prowadzony jest przez doświadczony zespół redakcyjny. Tworzymy dla Was treści z pasją i zaangażowaniem, ale przede wszystkim dzielimy się naszymi pomysłami i ogrodowym doświadczeniem.

Tagi
 
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (14)
Powiązane rośliny

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl