Logo
Logo

Obrywanie liści pomidorów | Jak i po co to robić?

Pomidory to jedne z najchętniej spożywanych warzyw w Polsce – są bardzo zdrowe, a przy tym smaczne i można je wszechstronnie wykorzystać. Z tego powodu pomidory są bardzo chętnie uprawiane w ogródkach i na działkach. Najważniejsze jest oczywiście odpowiednie podlewanie, podłoże i nawozy do pomidorów. Jednak możesz zapewnić sobie jeszcze wspanialsze plony, dbając o obrywanie liście pomidorów. Czy warto obrywać liście pomidorom? Jak obrywać liście pomidorom?  

Spis treści
Czy trzeba obrywać liście pomidorom? Jak obrywać liście pomidorom? Krok po kroku

Po co obrywać liście pomidorom?

W uprawie na masową skalę obrywanie liści pomidorów to konieczność, jednak w przydomowych ogródkach zabieg ten jest rzadko stosowany. Tymczasem może być bardzo przydatny, dlatego warto rozważyć jego stosowanie.

Obrywanie liści pomidorom, zapewnia szybsze dojrzewanie owoców oraz większą dostępność światła dziennego, dzięki czemu pomidory są większe i smaczniejsze. Dodatkowo usunięcie liści znajdujących się przy ziemi zmniejsza ryzyko rozwoju wielu chorób. Trzeba jedynie pamiętać, żeby nie przesadzić – pozbycie się większości liści osłabia roślinę oraz sprawia, że pomidory będą znacznie mniejsze!

po co obrywać liście pomidorów fot. MrGajowy3 - Pixabay
Fot. MrGajowy3 / Pixabay
Obrywanie liści pomidorów ma dwie najważniejsze zalety: pomaga doświetlić dojrzewające owoce (dzięki czemu będą większe i lepiej wybarwione) i mniejsza ryzyko powstawania groźnych chorób grzybowych (poprawiając cyrkulację powietrza wewnątrz krzewu i minimalizując ryzyko infekcji odglebowych).

Jak obrywać liście pomidorom? Krok po kroku  

  • Obrywanie liści należy przeprowadzać tylko w słoneczne dni, obłamując całe liście.
  • Lepiej nie używać sekatora, gdyż łatwo na nic przenieść drobnoustroje, które doprowadzą do choroby roślin.
  • Na raz obrywa się jedynie 1 lub 2 liście – większa ilość osłabi roślinę.
  • W pierwszej kolejności obrywa się liście zmienione chorobowo (plamy, przebarwienia), uschnięte oraz zlokalizowane przy ziemi, zwłaszcza te, które się z nią stykają.
  • Kolejne liście obrywa się, gdy pomidory są już spore, usuwając listki zgromadzone pod nim, a następnie nad nim – przy każdym pomidorze powinny zostać przynajmniej 2 liście pod spodem i 1 liść nad nim, które zapewnia prawidłowe odżywienie.
  • Po oberwaniu liści na krzaku powinno zostać ich minimum 20.
  • Liści nie trzeba usuwać w odmianach, które naturalnie posiadają mało liści. W takim przypadku wystarczy oberwać liście, które stykają się z podłożem.  

Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, G.T., zdjęcie tytułowe: laddin / Pixabay

Autor
Obrywanie liści pomidorów | Jak i po co to robić?
Obrywanie liści pomidorów | Jak i po co to robić?
Redakcja portalu ZielonyOgrodek.pl

Portal ZielonyOgrodek.pl prowadzony jest przez doświadczony zespół redakcyjny. Tworzymy dla Was treści z pasją i zaangażowaniem, ale przede wszystkim dzielimy się naszymi pomysłami i ogrodowym doświadczeniem.

Komentarze

Dodaj komentarz
Powiązane rośliny
Zobacz więcej
To Cię zainteresuje
Pokaż więcej (6)
Twoja strona ogrodu