Kwiecień

Kwiecień to pełnia wiosny, czas intensywnych prac. Możesz sadzić warzywa, kwiaty i byliny, a także przygotować grządki pod nowe uprawy. Pamiętaj o nawożeniu roślin i regularnym podlewaniu młodych sadzonek. Odwiedź kalendarz ogrodnika, aby upewnić się, że każda roślina dostanie to, czego potrzebuje.
Tydzień 14
Tydzień 14, Sentencja nr:1
W kwietniu rozpoczyna się intensywny wzrost traw. Rozpoczynamy ich nawożenie i przygotowujemy się do pierwszego koszenia, które jest niezbędne do prawidłowego krzewienia się darni.
Przeczytaj także
Kiedy zacząć koszenie trawy? 6 rzeczy, które musisz zrobić na trawniku na wiosnę Pierwsze nawożenie trawnika. Dlaczego jest takie ważne? Przegląd urządzeń do koszenia trawników. Co wybrać do różnych powierzchni?
Tydzień 14, Sentencja nr:2
Pamiętajmy o zwałowaniu trawnika. Zabieg ten polega na dociśnięciu walcem kęp trawy, które z powodu zamarzania i odmarzania gleby zostały wypchnięte ponad powierzchnię gruntu.
Przeczytaj także
Wałowanie trawnika. Jak i po co to robić? Narzędzia do zakładania i pielęgnacji trawnika Naprawa trawnika zniszczonego po zimie | Pierwsze zabiegi pielęgnacyjne ABC pielęgnacja trawnika | Co robić od wczesnej wiosny do późnej jesieni?
Tydzień 14, Sentencja nr:3
Jeszcze można ciąć śliwy, grusze i jabłonie, aby rozluźnić korony i dopuścić światło do ich wnętrza. Pamiętajmy, że jednorazowo można usunąć do 15% korony, a rany po usuniętych gałęziach należy posmarować maścią ogrodniczą.
Przeczytaj także
Kalendarz cięcia drzew owocowych | Co, kiedy, jak ciąć? Zasady formowania drzew owocowych | Stwórz żywe trejaże! Domowa maść ogrodnicza do zabezpieczania ran drzew? Oto 2 proste przepisy Cięcie jabłoni | Kiedy to zrobić? Jak wykonać? Dlaczego trzeba to robić regularnie? Praktyczne porady
Tydzień 14, Sentencja nr:4
Do połowy kwietnia można sadzić rośliny balotowane (z bryłą korzeniową ściśle owiniętą tkaniną jutową). Po posadzeniu obficie je podlewamy i zabezpieczamy podporami przed wiatrem.
Przeczytaj także
Jak i kiedy sadzić iglaki? | Praktyczne porady Rośliny liściaste do ogrodu: poradnik uprawy i pielęgnacji Kiedy można zacząć sadzić rośliny do gruntu? Najpierw sprawdź temperaturę gleby Wiosenne sadzenie drzew i krzewów | Z odkrytym korzeniem, w pojemnikach i balotowane
Tydzień 14, Sentencja nr:5
Jeśli na trawniku pojawił się mech, w kwietniu można już przeprowadzić piaskowanie. Zabieg ten poprawi porowatość i przepuszczalność podłoża, a tym samym umożliwi wzrost nowym źdźbłom trawy.
Przeczytaj także
Jak zwalczyć mech i koniczynę na trawniku? Piaskowanie trawnika: co to jest i dlaczego warto to zrobić? ABC pielęgnacja trawnika | Co robić od wczesnej wiosny do późnej jesieni? Mech na trawniku | Skąd się bierze i jak go zwalczać? Pozbądź się problemu raz na zawsze
Wiosna
Marzec
31-6
Tydzień 14
Tydzień 15
Tydzień 15, Sentencja nr:1
Pamiętajmy o regularnym podlewaniu i nawożeniu roślin domowych bo właśnie teraz intensywnie rosną. Kwiaty domowe w dalszym ciągu możemy przesadzać i przygotowywać sadzonki.
Przeczytaj także
Obudź swoje rośliny domowe | Pielęgnacja po zimie Podlewanie roślin domowych | 6 najważniejszych zasad Uprawa domowych roślin doniczkowych | Jak o nie dbać, by długo i pięknie rosły? 10 zasad przesadzania roślin doniczkowych | Dobre rady, dzięki którym unikniesz błędów
Tydzień 15, Sentencja nr:3
Jeśli na trawniku pojawił się mech, dobrze jest przeprowadzić piaskowanie. Zabieg ten poprawi porowatość i przepuszczalność podłoża, a tym samym umożliwi wzrost nowym źdźbłom trawy.
Przeczytaj także
Przywróć trawnik do formy | Regeneracja murawy po zimie Piaskowanie trawnika: co to jest i dlaczego warto to zrobić? Top-dressing trawnika. Na czym polega? Jak wykonać? Co daje? Przegląd urządzeń do koszenia trawników. Co wybrać do różnych powierzchni?
Tydzień 15, Sentencja nr:5
Możemy wyściółkować glebę pod krzewami, używając torfu, rozdrobnionej kory drzew iglastych, kompostu liściowego lub igliwia sosnowego. Warstwa ściółki o grubości 5 cm utrudni parowanie wody z gleby i ograniczy rozwój chwastów.
Przeczytaj także
Agrotkanina | Sposób na uprawy bez chwastów Ściółkowanie gleby i roślin w ogrodzie | Dlaczego warto to robić? Ściółkowanie w warzywniku – naturalna metoda na zdrową glebę i obfite plony Jaka powinna być grubość ściółki pod rośliny? To zależy nie tylko od jej rodzaju
Wiosna
Kwiecień
7-13
Tydzień 15
Tydzień 16
Tydzień 16, Sentencja nr:2
Pamiętajmy o regularnym podlewaniu i nawożeniu roślin domowych, bo właśnie teraz intensywnie rosną. Kwiaty domowe w dalszym ciągu możemy przesadzać i przygotowywać sadzonki.
Przeczytaj także
Rozmnażanie roślin doniczkowych. To łatwe! Ukorzenianie w wodzie: łatwe rozmnażanie roślin doniczkowych Nawożenie roślin pokojowych. Czy jest konieczne? Jaki nawóz wybrać? 10 zasad przesadzania roślin doniczkowych | Dobre rady, dzięki którym unikniesz błędów
Tydzień 16, Sentencja nr:4
Jeśli na trawniku pojawił się mech, dobrze jest przeprowadzić piaskowanie. Zabieg ten poprawi porowatość i przepuszczalność podłoża, a tym samym umożliwi wzrost nowym źdźbłom trawy.
Przeczytaj także
Wiosenna pielęgnacja trawnika: krok po kroku Czy mech z trawnika rozłoży się w kompostowniku? Posyp to na trawnik wiosną, a mech zniknie błyskawicznie. Nie przegap najlepszego terminu Mech na trawniku | Skąd się bierze i jak go zwalczać? Pozbądź się problemu raz na zawsze
Wiosna
Kwiecień
14-20
Tydzień 16
Tydzień 17
Tydzień 17, Sentencja nr:1
Pamiętajmy o systematycznym podlewaniu i nawożeniu żywopłotów. Do nawożenia możemy stosować nawóz długo działający, stopniowo uwalniający składniki, który podsypuje się pod krzewy raz w roku.
Przeczytaj także
Błędy w pielęgnacji żywopłotów | Sprawdź, co robisz źle! Żywopłot z roślin liściastych | Jakie rośliny wybrać i kiedy sadzić? Pielęgnacja drzew, krzewów i żywopłotów. W jaki sposób, kiedy i czym przycinać? Nawożenie tui | Jak nawozić, by szybko rosły i nie brązowiały? Jakie nawozy wybrać?
Tydzień 17, Sentencja nr:2
W kwietniu wysiewamy rośliny jednoroczne, niektóre warzywa i sadzimy byliny – szczególne te, kwitnące w lecie i na jesieni. To czas bardzo pracowitej pracy w ziemi!
Przeczytaj także
Wiosenne vademecum ogrodnika Które rośliny ozdobne wysiewamy jako pierwsze? Wiosenne wysiewy: Co wysiewać na początku sezonu? Kwiaty balkonowe: terminy siewu, sadzenia i kwitnienia | Kalendarz uprawy
Tydzień 17, Sentencja nr:3
Wysiewamy nasiona ozdobnych roślin jednorocznych: na miejsce stałe w ogrodzie – rośliny odporne na chłód, w szklarni – rośliny wrażliwe na mróz (petunia, niecierpek).
Przeczytaj także
Wiosenne wysiewy: Co wysiewać na początku sezonu? Jakie kwiaty siać wiosną? Sprawdzone klasyki i tegoroczne hity Kwiaty jednoroczne łatwe w uprawie | Które wybrać? Jak wysiewać? Kiedy wysiewać nasiona kwiatów? Zobacz, które gatunki wybrać | Kalendarz na cały rok
Tydzień 17, Sentencja nr:5
Możemy rozpocząć przycinanie krzewów, które kwitły na zeszłorocznych pędach, przed wypuszczeniem liści, np. forsycji, migdałka, wierzby czy derenia jadalnego. Przycięcie spowoduje, że krzewy wypuszczą nowe pędy.
Przeczytaj także
Narzędzia do cięcia drzew i krzewów TOP 9 najpiękniejszych kwitnących krzewów Wiosenne przycinanie krzewów | Terminy i zasady dla 8 gatunków! Czym przycinać drzewa i krzewy? Narzędzia mechaniczne i ręczne
Wiosna
Kwiecień
21-27
Tydzień 17
Tydzień 18
Tydzień 18, Sentencja nr:1
Możemy sadzić w ogrodzie krzewy ozdobne sprzedawane w pojemnikach (ich wybór jest o tej porze roku bardzo duży). W tym celu wykopujemy dołek nieco większy niż bryła korzeniowa.
Przeczytaj także
Jak i kiedy sadzić iglaki? | Praktyczne porady Sadzenie tui na żywopłot | Sprawdź, jak to zrobić bez błędów! Sadzenie róż: jak, gdzie i kiedy? | Jak to zrobić, by pięknie kwitły? Wiosenne sadzenie drzew i krzewów | Z odkrytym korzeniem, w pojemnikach i balotowane
Tydzień 18, Sentencja nr:3
Przycinamy krzewy, które kwitły na zeszłorocznych pędach, przed wypuszczeniem liści. Należą do nich: forsycja, migdałek, wierzba, dereń jadalny. Przycięcie spowoduje, że krzewy wypuszczą nowe pędy.
Przeczytaj także
Narzędzia do cięcia drzew i krzewów Przycinanie forsycji: krok po kroku i bez błędów! Przytnij forsycję dopiero po kwitnieniu. Inaczej jej zaszkodzisz i nie zakwitnie! Uprawa dereni w ogrodzie – polecane gatunki i odmiany, które warto posadzić!
Tydzień 18, Sentencja nr:4
Pamiętajmy o systematycznym podlewaniu i nawożeniu żywopłotów. Do nawożenia możemy stosować nawóz długo działający, stopniowo uwalniający składniki, który podsypuje się pod krzewy raz w roku (wiosną).
Przeczytaj także
Jak nawozić trawnik wiosną? Praktyczne porady Nawożenie iglaków | Czym nawozić wiosną, latem i jesienią? Wiosenne nawożenie roślin ogrodowych | Jak to zrobić dobrze? Pielęgnacja drzew, krzewów i żywopłotów. W jaki sposób, kiedy i czym przycinać?
Tydzień 18, Sentencja nr:5
Do oczka wodnego możemy już wpuścić ryby. Wodę w stawie należy systematycznie oczyszczać z glonów i obumarłych szczątków roślin. Ciągły przepływ wody w zbiorniku (np. dzięki fontannie bądź kaskadzie) ograniczy ilość glonów.
Przeczytaj także
Jak dbać o oczko wodne? Oczko wodne przyjazne dzikiej faunie Jak wykonać oczko wodne z betonu? 2 sposoby Hodowla ryb w ogrodzie: jak duże powinno być oczko wodne?
Wiosna
Kwiecień
28-4
Tydzień 18
Bestsellery
Tagi
Najnowsze treści