Jak dbać o róże po zimie? Co robić, by przywrócić im blask?
W przypadku róż dobrze sprawdza się reguła: im piękniejsze, tym bardziej wymagające. Uprawa tych krzewów wymaga wielu prac pielęgnacyjnych wykonywanych niemal przez cały rok, począwszy już od wczesnej wiosny. Z zamian odwdzięczą się przepięknym kwitnieniem udowadniając, że nie bez powodu róża nazywana jest królową kwiatów.
Zdejmij osłony
Gdy minie już ryzyko mrozów i większych przymrozków, z krzewów można zdjąć zimowe osłony. Warto także usunąć kopczyki, które w zimie chroniły podstawę pędów i korzenie przed mrozem. Dłuższe zaleganie ziemi w strefie szyjki korzeniowej (i powyżej) jest już jednak niekorzystne – może być przyczyną wystąpienia chorób grzybowych.
▶ Dowiedz się więcej o zdejmowaniu zimowych osłon
Rozsyp ściółkę
W okresie wiosennym należy także prowadzić wzmożoną walkę z chwastami. Problem można ograniczyć stosując ściółkę (która przy okazji ogranicza wyparowywanie wody z gleby).
▶ Dowiedz się więcej o ściółkowaniu roślin
Przytnij pędy
W marcu lub na początku kwietnia można przystąpić do cięcia róż. Dokładna metoda zależy od grupy, do której dana różna należy (a czasem nawet od odmiany). Każdorazowo jednak należy usuwać pędy słabe, chore i zaschnięte. Róże zaleca się ciąć ukośnie. Trzeba jednocześnie pamiętać, że róż kwitnących jednokrotnie w sezonie (nie powtarzających kwitnienia) nie przycina się wiosną.
▶ Dowiedz się więcej o przycinaniu róż
Tekst: Michał Mazik, zdjęcie tytułowe: Jan Haerer/Pixabay