Logo
Logo

Obudź swoje rośliny domowe | Pielęgnacja po zimie

W końcu wyraźnie widać, jak po zimie przyroda w ogrodzie budzi się do życia, ale zmianę pory roku czują też domowe rośliny doniczkowe. Łukasz Skop radzi, jak krok po kroku pobudzić je do bujnego wzrostu – to proste jak liczenie do trzech.


Artykuł pochodzi z magazynu
Gardeners' World. Edycja Polska / Kwiecień 2023

Czyszczenie liści roślin domowych
Fot. Yura Yarema / AdobeStock
1 – OCZYŚĆ LIŚCIE
Liście roślin domowych należy czyścić regularnie z osiadającego na nich kurzu, ale jeśli nie robiłeś tego przez całą zimę, to teraz jest na to najlepszy czas. Zimą na liściach tworzy się grubsza warstwa zanieczyszczeń niż latem, ponieważ rzadziej otwieramy okna, aby wietrzyć pomieszczenia. Kurz blokuje dostęp światła do liści i zatyka aparaty szparkowe, spowalniając wzrost roślin.
Jak to zrobić?
RAZ Rośliny o grubych i skórzastych liściach, jak u fikusa sprężystego (na zdjęciu), monstery dziurawej, filodendronów, palm, dracen, scindapsusów, anturium, hoi czy kliwii przetrzyj miękką, wilgotną szmatką. Nie dociskaj zbyt mocno, aby nie uszkodzić skórki liści.
DWA Delikatne i drobne liście, jak u trzykrotek, paproci, szparagów, begonii czy fitonii oczyść, zmywając kurz strumieniem letniej wody z prysznica, a później spryskaj wodą destylowaną, aby na liściach nie pozostały białe zacieki.
TRZY Kurz z miękkich, owłosionych liści, jak u fiołków afrykańskich czy ginury zdmuchnij sprężonym powietrzem (np. aerozol do czyszczenia klawiatur) lub zmieć miotełką.
Zmiana miejsca roślin domowych
Fot. Sergio / AdobeStock
2 – ZMIEŃ MIEJSCE
Nic nie pobudza roślin doniczkowych do wzrostu tak skutecznie, jak świeża ziemia i światło słoneczne. Kiedy po krótkich i pochmurnych zimowych dniach przychodzą dłuższe, wiosenne i słoneczne, rośliny budzą się do życia. Zmiany widać od razu: liście są większe, silniejsze i lepiej wybarwione. Zapewnij roślinom więcej światła, zmieniając ich ustawienie.
Jak to zrobić?
RAZ Już od przesilenia zimowego (22 grudnia) noc się skraca, a dnia zaczyna przybywać. Słońce jest coraz wyżej na niebie, więc promienie wpadające do pomieszczeń sięgają coraz bliżej okien. Przestaw doniczki z głębi pomieszczenia bliżej okna lub drzwi balkonowych. Obserwuj promienie słońca wędrujące po mieszkaniu i ustaw rośliny tam, gdzie słońca jest najwięcej.
DWA Regularnie obracaj doniczki, za każdym razem w tym samym kierunku, aby rośliny rosły równomiernie. W przeciwnym wypadku liście będą skierowane w jedną stronę – do okien. Wyobraź sobie, że doniczka stoi na tarczy zegarowej i obracaj ją codziennie o jedną godzinę.
TRZY Jeśli pomieszczenie jest słabo doświetlone, rozważ umieszczenie w nim lustra naprzeciwko okien, które odbije światło w kierunku roślin.
Usuwanie suchych liści po zimie
Fot. September / AdobeStock
3 – USUŃ SUCHE LIŚCIE
Zmiana miejsca ustawienia może spowodować gwałtowną reakcję rośliny, polegającą na żółknięciu i zrzuceniu części liści. Nie panikuj, lecz uważnie obserwuj ten proces. Kiedy roślina przyzwyczai się do nowego stanowiska, szybko się zazieleni i zyska jeszcze ładniejszy wygląd. Niektóre rośliny, jak fikus benjamina, zrzucają liście w reakcji na niemal każdą zmianę: światła, podlewania lub ustawienia.
Jak to zrobić?
RAZ Pozwól pożółkłym liściom opaść naturalnie. Nie usuwaj ich, dopóki są jędrne i mięsiste. Roślina odzyska z nich jeszcze wodę i składniki pokarmowe.
DWA Suche, zbrązowiałe liście oderwij z rośliny, jeśli nie opadły samodzielnie. Uważaj, aby nie uszkodzić pędów i pąków. W kątach liści często znajdują się pąki boczne, z których wkrótce rozwiną się nowe pędy zagęszczające roślinę.
TRZY Jak najszybciej usuń liście, które mają żółte lub brązowe, koncentryczne plamy. Najprawdopodobniej jest to rozwijająca się choroba grzybowa. Poszukaj podobnych zmian na liściach innych roślin i również je usuń. Zastosuj łagodny środek przeciwgrzybowy, np. zawierający olejek pomarańczowy.
Podlewanie po zimie
Fot. Lamapacas / AdobeStock
4 – ZWIĘKSZ PODLEWANIE
Więcej wiosennego światła, częstsze wietrzenie pomieszczeń oraz rozpoczęcie intensywnego wzrostu oznacza, że rośliny potrzebują więcej wody. Zaniedbanie regularnego nawadniania w tym okresie może zahamować bujny wzrost, spowodować zrzucenie rozwijających się pąków kwiatowych lub usychanie kwiatów.
Jak to zrobić?
RAZ Jeśli podlewasz rośliny, lejąc wodę do doniczki od góry, nalej tyle wody, aż zacznie wyciekać przez otwory odpływowe do podstawki. Nie opróżniaj podstawki od razu – ziemia wchłonie jeszcze część wody. Zaczekaj pół godziny i dopiero wtedy wylej wodę z podstawki, najlepiej do innej rośliny, aby nie zmarnować ani kropli.
DWA Jeśli podlewasz rośliny przez podsiąkanie, nalej wodę do podstawki i zaczekaj, aż cała zostanie wchłonięta. Dolewaj wodę do czasu, aż przestanie być wchłaniana przez roślinę. Nadmiar odlej.
TRZY Unikaj częstego podlewania małą ilością wody. Ziemia w doniczce musi nasiąknąć w całej objętości. Dla ułatwienia sobie zadania najpierw napełnij wodą naczynie z podziałką, a później obficie podlej roślinę. Sprawdź ile wody zużyłeś i kolejnym razem podlej tą samą ilością.
Nawożenie po zimie
Fot. New Africa / AdobeStock
5 – ZACZNIJ NAWOZIĆ
W okresie od października do marca roślin doniczkowych nie należy nawozić. Nawóz pobudza ich wzrost, lecz mała ilość światła zimą sprawia, że pędy są wątłe, słabe i wyciągnięte, a liście blade i pozbawione blasku. Od marca-kwietnia nawóz może wrócić do regularnego użytku.
Jak to zrobić?
RAZ Dla szybkiego efektu zastosuj nawóz w płynie. Rozcieńcz go według instrukcji podanej na opakowaniu. Nigdy nie podlewaj silniejszym roztworem, który może poparzyć rośliny. W efekcie, zamiast rozpocząć bujny wzrost, zrzucą liście i uschną. Nawóz w płynie stosuj regularnie.
DWA Granulowane nawozy długodziałające o powolnym uwalnianiu składników wystarczą roślinom na dłuższy czas. Często wystarczy jedno nawożenie na cały sezon. Wymieszaj granulki nawozu z wierzchnią warstwą podłoża i dokładnie podlej.
TRZY Nigdy nie nawoź roślin od razu po przesadzeniu do świeżej ziemi. Z reguły nowe podłoże zawiera tyle składników, że wystarczy ich roślinom na 6 tygodni wzrostu (o ile ziemia nie jest wzbogacona nawozem długodziałającym). Dopiero po upływie tego czasu rozpocznij nawożenie.
Przesadzanie roślin po zimie
Fot. Ansyvan / AdobeStock
6 – PRZESADŹ
Wiosna to najlepszy czas na przesadzanie roślin doniczkowych. Świeża ziemia pobudza je do wzrostu, umożliwia lepszy rozwój korzeni, a co za tym idzie – większej ilości liści, pędów i kwiatów. Użyj podłoża bez domieszki torfu, który może być zastąpiony kompostem, próchnicą lub rozdrobnionym włóknem kokosowym.
Jak to zrobić?
RAZ Unikaj przesadzania małej rośliny do wielkiej donicy. Przesadzaj rośliny co rok lub dwa lata, za każdym razem do doniczki większej o 1-2 rozmiary. Doniczka powinna zwiększać rozmiar razem z rośliną. W ten sposób regularnie zapewnisz jej dostawę świeżego podłoża.
DWA Wybierz doniczkę z wieloma otworami odpływowymi. Jeśli jest mała (o średnicy do ok. 15 cm), możesz zrezygnować z warstwy drenażowej na dnie doniczki. Jeśli nie masz wyjątkowej wprawy w podlewaniu, nie sadź roślin bezpośrednio do osłonek bez otworów odpływowych. Kiedy nadmiar wody nie znajdzie ujścia, roślina szybko zgnije lub nabawi się choroby grzybowej.
TRZY W trakcie przesadzania lekko uciskaj ziemię wokół korzeni, ale rób to ostrożnie, aby ich nie uszkodzić, szczególnie w przypadku sadzonek. Po przesadzeniu podlej, aby ziemia osiadła wokół korzeni.
Dzielenie roślin po zimie
Fot. Perfectlab / AdobeStock
7 – PODZIEL
Większe okazy tworzące kępy, jak u skrzydłokwiatów, haworsji, sansewieiry, bananowców czy niektórych begonii, możesz podzielić w trakcie przesadzania. Odmłodzenie korzystnie wpłynie na wzrost, a przy okazji za otrzymasz więcej roślin za darmo.
Jak to zrobić?
RAZ Wyjmij roślinę z doniczki i usuń tyle podłoża, ile zdołasz, delikatnie wyczesując je palcami spomiędzy korzeni. Odsłoń nasadę pędów i rozdziel roślinę na połowy, a dopiero później, jeśli jest to możliwe, na kolejne mniejsze sadzonki.
DWA W przypadku roślin tworzących kłącza możesz je przeciąć na pół ostrym nożem lub sekatorem. Rany powstałe po cięciu zasyp cynamonem, który ma działanie antyseptyczne. Jeśli trzeba skróć korzenie, aby wyrównać proporcje pomiędzy bryłą korzeniową, a zieloną częścią rośliny.
TRZY Każdą sadzonkę umieść w osobnej donicy. Ustaw je w jasnym, ale nie bezpośrednio nasłonecznionym miejscu, dopóki się dobrze nie ukorzenią. Przeciętnie trwa to do dwóch tygodni. Podlewaj obficie, nie dopuszczając do zwiędnięcia sadzonek.
Robienie sadzonek roślin domowych
Fot. PohKim / AdobeStock
8 – ZRÓB SADZONKI
Niektórych roślin nie da się odmłodzić lub odświeżyć przez podział – ale można z nich zrobić sadzonki pędowe. W ten sposób rozmnożysz m. in. diffenbachie, hibiskusy, epipremna, draceny, filodendrony, monstery, aglonemy, zroślichy. Sadzonki możesz zrobić z wierzchołków pędów lub fragmentów łodyg.
Jak to zrobić?
RAZ Sadzonka pędowa z reguły powinna mieć przynajmniej kilkanaście centymetrów długości, chociaż u małych roślin może być krótsza (np. u trzykrotek czy drobnolistnych peperomii). Tnij, używając czystego noża lub sekatora – nożyczki mogą zmiażdżyć pędy.
DWA Usuń z sadzonek dolne liście, włóż je do naczynia z wodą i trzymaj tam do czasu, aż zaczną wypuszczać korzenie. Wymieniaj wodę na świeżą raz w tygodniu. Usuwaj natychmiast wszystkie sadzonki, które zaczynają gnić lub przybierają szklistą barwę.
TRZY Sadzonki posadź do ziemi najlepiej w chwili, kiedy wypuszczą korzenie, ale ich pędy jeszcze nie zaczną rosnąć. Przeciętnie trwa to 1-4 tygodnie, chociaż niektórym zajmuje to więcej czasu. Hibiskusy potrafią się ukorzeniać nawet trzy miesiące.

Tekst: Łukasz Skop, zdjęcia tytułowe New Africa, September, Lamapacas / AdobeStock

 

Artykuł pochodzi z magazynu
Gardeners' World. Edycja Polska / Kwiecień 2023

Autor
Obudź swoje rośliny domowe | Pielęgnacja po zimie
Obudź swoje rośliny domowe | Pielęgnacja po zimie
Gardeners` World. Edycja Polska

Gardeners' World Polska to wydanie licencyjne największego brytyjskiego magazynu ogrodniczego. W zielonym ogródku publikowane są wybrane artykuły z magazynu.

Powiązane tematy
Artykuł pochodzi z magazynu:
Gardeners' World. Edycja Polska
Gardeners' World. Edycja Polska
Kwiecień 2023
Przejrzyj i kup
kategoria-dom_i_balkon_rosliny_w_mieszkaniu
NAJNOWSZE TREŚCI