PORADNIK WIOSENNEGO NAWOŻENIA
Jak, czym i kiedy nawozić trawnik wiosną?
Po co nawozić trawnik wiosną?
Pierwsze nawożenie trawnika ma na celu uzupełnienie braków składników odżywczych w glebie i zapewnienie rosnącym źdźbłom dobrego startu w nowym sezonie. Jest niezwykle ważne, gdyż szybko rosnąca trawa w mgnieniu oka wykorzystuje pozostałości składników odżywczych w glebie z poprzedniego sezonu. Trawa ma płytki system korzeniowy, stąd brak substancji pokarmowych w wierzchniej warstwie gleby odczuwa najszybciej – co objawia się w postaci żółknięcia, zahamowania wzrostu i powstawania pustych placów. Aby utrzymać zdrowy wzrost murawy, trzeba zadbać o odpowiednie nawożenie!
Nawozy mineralne, wieloskładnikowe zawierają w swoim składzie 3 niezbędne makroelementy: AZOT – N (stymuluję murawę do regeneracji i bujnego wzrostu, jest odpowiedzialny także za ciemnozieloną barwę źdźbeł trawy); FOSFOR – P (wpływa na mocny system korzeniowy murawy, odporność na mróz i suszę); POTAS – K (stymuluje krzewienie się traw). Zawierają także inne minerały (np. wapń – Ca, żelazo – Fe, magnez – Mg i inne) niezbędne trawie prawidłowego wzrostu mocnych i zdrowych źdźbeł. Dowiedz się więcej o potrzebach nawozowych trawnika i jego zasilaniu przez cały sezon
● Nie przegap: Warsaw Garden Expo 2025 – to tu 18-20 lutego spotkają się miłośnicy roślin i profesjonaliści
Kiedy rozpocząć pierwsze nawożenie trawnika?
Wiosna to najlepszy czas na nawożenie trawnika. Zapewnij jej dobry start, zasilając odpowiednim nawozem. Dokładny czas zabiegu zależy od pogody, ale nie czekaj zbyt długo, bo trawa zaczyna rosnąć już na przedwiośniu. Pierwsze nawożenie trawnika przeprowadza się zwykle w marcu lub w kwietniu.
Zanim jednak rozsypiesz granulki nawozu, zregeneruj murawę: skoś nisko, usuń chwasty, wyczesz mech i resztki źdźbeł z poprzedniego sezonu, a następnie nakłuj ziemię, by ją napowietrzyć.
Jakie nawozy do trawnika wybrać?
Do nawożenia trawnika najlepiej sprawdzą się nawozy o długotrwałym działaniu, gdyż w przeciwieństwie do zwykłych, wystarczy zastosować je raz, a efekt zasilania będzie widoczny przez długie tygodnie.
100 DNI
Długodziałające nawozy do trawnika
Skład nawozów długodziałających został skomponowany tak, by spełnić specyficzne wymagania trawy, zagwarantować zbilansowane odżywianie przez ponad 3 miesiące – wystarczy więc jedno lub dwa nawożenia na sezon, bez ryzyka przenawożenia!
Nawóz po rozsypaniu i podlaniu powoli rozpuszcza się i przechodzi do wierzchniej warstwy gleby, gdzie pozostaje przez okres do 100 dni i jest pobierany przez korzenie. Rośliny otrzymują codziennie małą, dostosowaną do ich potrzeb dawkę składników odżywczych.
Do stosowania przy zakładaniu nowego trawnika lub nawożeniu istniejącego, by zapewnić niezbędne substancje odżywcze dla trawy. |
Do stosowania razem z wysiewem nasion trawy (unikalna cecha), zarówno podczas renowacji trawnika, jak i zakładaniu nowego trawnika. |
Nawóz startowy do wzmocnienia wzrostu trawy, a później jako nawóz do regeneracji i zwiększenia systemu korzeniowego. |
Specjalistyczny nawóz do trawnika z mchem. Wysoki dodatek żelaza (Fe) powoduje stałą, żywozieloną barwę trawnika oraz hamuje rozwój mchu. |
MINIGRANULAT
Zalety długodziałających nawozów do trawnika
Nawozy 100 dni cechuje wyjątkowa cecha – MINIGRANULAT, czyli bardzo drobna granulacja. MINIGRANULAT to malutkie kuleczki, niekiedy nawet kilka razy mniejsze od zwykłych granulatów.
- Bardzo drobna forma zapewnia równomierne nawożenie na całej powierzchni i sprawia, że nawóz szybciej się rozpuszcza i wchłania.
- Nawóz jest bardzo wydajny, gdyż małe, bardzo drobne kuleczki wpadają głęboko między źdźbła trawy, szybciej się rozpuszczają i wchłaniają w glebę, a dzięki temu dostarczają niezbędne składniki prosto do korzeni. Zwykły granulat potrafi zostać na źdźbłach i tam się rozpuścić (a to strata).
- MINIGRANULAT jest przyjazny dla dzieci i zwierząt. Ponieważ jest on znacznie mniejszy, wpada więc głębiej w trawę i pomiędzy źdźbła, co znacznie ogranicza ryzyko kontaktu dla dzieci czy psa. Zwykły, duży granulat może pozostać na źdźbłach. Znacznie łatwiej wtedy przypadkowo sięgnąć po taką dużą kulkę dziecku lub zwierzęciu.
- Dodatkowo kosiarka nie wciąga nawozu, bo jako drobna granulka wpada głębiej, nie zostaje na źdźbłach jak zwykły granulat. Przy koszeniu więc, kosiarka nie sięga do minigranulek.
● Polecamy: Projekt ogrodu w 5 minut i to za darmo. Wypróbuj naszą aplikację do projektowania ogrodów online
DOBRE RADY, czyli jak stosować wiosenne nawozy do trawników?
1. UPRZĄTNIJ trawnik po zimie, by przygotować murawę na pierwsze nawożenie. Skoś nisko, usuń chwasty, wygrab martwą trawę i mech, a następnie wykonaj aerację.
2. ZACZEKAJ na dobrą pogodę. Nie rozsiewaj nawozów, kiedy trawa jest mokra! Nawożenie wykonaj, gdy źdźbła trawy są jeszcze suche, a gleba wilgotna.
3. ODMIERZ odpowiednią ilość nawozu (informację o dawce znajdziesz na opakowaniu).
4. UŻYJ specjalnego siewnika na kółkach, by rozprowadzić granulki równomiernie na całym obszarze. Podczas ręcznego rozrzucania nawozu zwykle zużywa się go za dużo.
5. PODLEJ trawę, jeśli nie zanosi się na deszcz. To przyspieszy rozpuszczanie się granulek i uwalnianie się składników pokarmowych do gleby.
6. DBAJ o regularne nawadnianie, bo korzenie traw pobiorą minerały tylko wtedy, gdy te będę rozpuszczone w wodzie.
Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, zdjęcie tytułowe: rossandhelen/Depositphotos
Artykuł powstał we współpracy z marką SUBSTRAL |