Logo
Logo

Pierwsze nawożenie trawnika. Dlaczego jest takie ważne?

Zadbaj o swój trawnik na początku nowego sezonu! Murawa jest zmęczona zimą i potrzebuje składników odżywczych, by odzyskać formę z poprzedniego sezonu. Skorzystaj z naszych praktycznych wskazówek i dowiedz się jak, czym i kiedy nawozić trawnik na wiosnę.

Spis treści
Jak, czym i kiedy nawozić trawnik wiosną? Po co nawozić trawnik wiosną? Kiedy pierwsze nawożenie trawnika po zimie? Jakie nawozy do trawnika wybrać? Długodziałające nawozy do trawnika Zalety długodziałających nawozów do trawnika Jak stosować wiosenne nawozy do trawników?

PORADNIK WIOSENNEGO NAWOŻENIA
Jak, czym i kiedy nawozić trawnik wiosną?

Po co nawozić trawnik wiosną?

Pierwsze nawożenie trawnika ma na celu uzupełnienie braków składników odżywczych w glebie i zapewnienie rosnącym źdźbłom dobrego startu w nowym sezonie. Jest niezwykle ważne, gdyż szybko rosnąca trawa w mgnieniu oka wykorzystuje pozostałości składników odżywczych w glebie z poprzedniego sezonu. Trawa ma płytki system korzeniowy, stąd brak substancji pokarmowych w wierzchniej warstwie gleby odczuwa najszybciej – co objawia się w postaci żółknięcia, zahamowania wzrostu i powstawania pustych placów. Aby utrzymać zdrowy wzrost murawy, trzeba zadbać o odpowiednie nawożenie!

Nawozy mineralne, wieloskładnikowe zawierają w swoim składzie 3 niezbędne makroelementy: AZOT N (stymuluję murawę do regeneracji i bujnego wzrostu, jest odpowiedzialny także za ciemnozieloną barwę źdźbeł trawy); FOSFOR P (wpływa na mocny system korzeniowy murawy, odporność na mróz i suszę); POTAS K (stymuluje krzewienie się traw). Zawierają także inne minerały (np. wapń Ca, żelazo Fe, magnez Mg i inne) niezbędne trawie prawidłowego wzrostu mocnych i zdrowych źdźbeł. Dowiedz się więcej o potrzebach nawozowych trawnika i jego zasilaniu przez cały sezon

Pierwsze nawożenie trawnika ma na celu uzupełnienie braków składników odżywczych w glebie i zapewnienie rosnącym źdźbłom dobrego startu w nowym sezonie.

Kiedy rozpocząć pierwsze nawożenie trawnika?

Wiosna to najlepszy czas na nawożenie trawnika. Zapewnij jej dobry start, zasilając odpowiednim nawozem. Dokładny czas zabiegu zależy od pogody, ale nie czekaj zbyt długo, bo trawa zaczyna rosnąć już na przedwiośniu. Pierwsze nawożenie trawnika przeprowadza się zwykle w marcu lub w kwietniu.

Zanim jednak rozsypiesz granulki nawozu, zregeneruj murawę: skoś nisko, usuń chwasty, wyczesz mech i resztki źdźbeł z poprzedniego sezonu, a następnie nakłuj ziemię, by ją napowietrzyć.

Jakie nawozy do trawnika wybrać?

Do nawożenia trawnika najlepiej sprawdzą się nawozy o długotrwałym działaniu, gdyż w przeciwieństwie do zwykłych, wystarczy zastosować je raz, a efekt zasilania będzie widoczny przez długie tygodnie.

Granulki nawozu długodziałającego uwalniają składniki pokarmowe codziennie, w małej dawce. Powolne rozpuszczanie się granulek i długotrwałe dokarmianie przynosi widoczne efekty: trawnik nabiera intensywnej zielonej barwy na kilka miesięcy, jest mocny i odporny na uszkodzenia, lepiej się ukorzenia i szybko rozkrzewia. Gęsta trawa lepiej poradzi sobie z chwastami i suszą!

100 DNI
Długodziałające nawozy do trawnika

Skład nawozów długodziałających został skomponowany tak, by spełnić specyficzne wymagania trawy, zagwarantować zbilansowane odżywianie przez ponad 3 miesiące wystarczy więc jedno lub dwa nawożenia na sezon, bez ryzyka przenawożenia!

Nawóz po rozsypaniu i podlaniu powoli rozpuszcza się i przechodzi do wierzchniej warstwy gleby, gdzie pozostaje przez okres do 100 dni i jest pobierany przez korzenie. Rośliny otrzymują codziennie małą, dostosowaną do ich potrzeb dawkę składników odżywczych.

Nawóz do trawnika SUBSTRAL 100 dni

Do stosowania przy zakładaniu nowego trawnika lub nawożeniu istniejącego, by zapewnić niezbędne substancje odżywcze dla trawy.

Dowiedz się więcej

Nawóz do trawnika DO SIEWU SUBSTRAL 100 dni

Do stosowania razem z wysiewem nasion trawy (unikalna cecha), zarówno podczas renowacji trawnika, jak i zakładaniu nowego trawnika.

Dowiedz się więcej

Nawóz do trawnika REGENERATOR SUBSTRAL 100 dni

Nawóz startowy do wzmocnienia wzrostu trawy, a później jako nawóz do regeneracji i zwiększenia systemu korzeniowego.

Dowiedz się więcej

Nawóz do trawnika Z MCHEM SUBSTRAL 100 dni

Specjalistyczny nawóz do trawnika z mchem. Wysoki dodatek żelaza (Fe) powoduje stałą, żywozieloną barwę trawnika oraz hamuje rozwój mchu.

Dowiedz się więcej

MINIGRANULAT
Zalety długodziałających nawozów do trawnika

Nawozy 100 dni cechuje wyjątkowa cecha – MINIGRANULAT, czyli bardzo drobna granulacja. MINIGRANULAT to malutkie kuleczki, niekiedy nawet kilka razy mniejsze od zwykłych granulatów.

  • Bardzo drobna forma zapewnia równomierne nawożenie na całej powierzchni i sprawia, że nawóz szybciej się rozpuszcza i wchłania.
  • Nawóz jest bardzo wydajny, gdyż małe, bardzo drobne kuleczki wpadają głęboko między źdźbła trawy, szybciej się rozpuszczają  i wchłaniają w glebę, a dzięki temu dostarczają niezbędne składniki prosto do korzeni. Zwykły granulat potrafi zostać na źdźbłach i tam się rozpuścić (a to strata).
  • MINIGRANULAT jest przyjazny dla dzieci i zwierząt. Ponieważ jest on znacznie mniejszy, wpada więc głębiej w trawę i pomiędzy źdźbła, co znacznie ogranicza ryzyko kontaktu dla dzieci czy psa. Zwykły, duży granulat może pozostać na źdźbłach. Znacznie łatwiej wtedy przypadkowo sięgnąć po taką dużą kulkę dziecku lub zwierzęciu.
  • Dodatkowo kosiarka nie wciąga nawozu, bo jako drobna granulka wpada głębiej, nie zostaje na źdźbłach jak zwykły granulat. Przy koszeniu więc, kosiarka nie sięga do minigranulek.


 

DOBRE RADY, czyli jak stosować wiosenne nawozy do trawników?

1. UPRZĄTNIJ trawnik po zimie, by przygotować murawę na pierwsze nawożenie. Skoś nisko, usuń chwasty, wygrab martwą trawę i mech, a następnie wykonaj aerację.
2. ZACZEKAJ na dobrą pogodę. Nie rozsiewaj nawozów, kiedy trawa jest mokra! Nawożenie wykonaj, gdy źdźbła trawy są jeszcze suche, a gleba wilgotna.
3. ODMIERZ odpowiednią ilość nawozu (informację o dawce znajdziesz na opakowaniu).
4. UŻYJ specjalnego siewnika na kółkach, by rozprowadzić granulki równomiernie  na całym obszarze. Podczas ręcznego rozrzucania nawozu zwykle zużywa się go za dużo.
5. PODLEJ trawę, jeśli nie zanosi się na deszcz. To przyspieszy rozpuszczanie się granulek i uwalnianie się składników pokarmowych do gleby.
6. DBAJ o regularne nawadnianie, bo korzenie traw pobiorą minerały tylko wtedy, gdy te będę rozpuszczone w wodzie.

Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, zdjęcie tytułowe: rossandhelen/Depositphotos


Artykuł powstał we współpracy z marką SUBSTRAL
Autor
Pierwsze nawożenie trawnika. Dlaczego jest takie ważne?
Pierwsze nawożenie trawnika. Dlaczego jest takie ważne?
Redakcja portalu ZielonyOgrodek.pl

Portal ZielonyOgrodek.pl prowadzony jest przez doświadczony zespół redakcyjny. Tworzymy dla Was treści z pasją i zaangażowaniem, ale przede wszystkim dzielimy się naszymi pomysłami i ogrodowym doświadczeniem.

Tagi
 
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (3)

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl