Logo
Logo
87
Okazje
Artykuł na: 6-9 minut

Jaki wybrać nawóz do trawy? Sprawdzamy najpopularniejsze

Jeśli chcesz, by Twój trawnik na długo zachował dekoracyjny wygląd, musisz o niego dbać! Piękny trawnik to zdrowe i silne źdźbła, które zniosą intensywne użytkowanie i kaprysy pogody. Właściwa gleba i regularne koszenie nie wystarczą, jeśli nie będziesz roślin odpowiednio karmić! Trawa, z uwagi na płytki system korzeniowy, bardzo szybko wykorzystuje składniki pokarmowe w wierzchniej warstwie gleby. By nie doprowadzić do słabego wzrostu i chorób, trzeba je regularnie uzupełniać odpowiednimi nawozami. Na rynku dostępnych jest wiele różnych typów nawozów do trawników. Podpowiadamy, które warto wybrać.

 

PRAKTYCZNY PORADNIK
Jak, czym i kiedy nawozić trawnik?

Jak często nawozić trawnik?

Trawy bardzo szybko rosną, w trakcie sezonu wielokrotnie odrastają po skoszeniu. Mają jednak bardzo płytki system korzeniowy i szybko wykorzystują składniki pokarmowe z wierzchniej warstwy gleby. Aby nie dopuścić do niedoborów, trawnik trzeba nawozić odpowiednimi nawozami. Nawożenie, jeżeli ma być kompleksowe, musi dostarczyć do gleby wszystkich składników pokarmowych, które będą potrzebne trawie do intensywnego wzrostu przez cały sezon.

Najlepiej wybierać specjalne mineralne nawozy wieloskładnikowe, które w swoim składzie zawierają wszystkie pierwiastki, niezbędne trawom do prawidłowego rozwoju. Niektóre z nich (makroelementy: azot, fosfor i potas) są pobierane przez trawy w dużych ilościach, a ich zapas w glebie szybko się wyczerpuje. Pozostałe (mikroskładniki: wapń, magnez, żelazo i wiele innych) są potrzebne w mniejszych ilościach, ale także są niezbędne.

Niedobory składników pokarmowych w glebie szybko wpływają na pogorszenie kondycji murawy: zahamowany wzrost, żółknięcie, większa podatność na suszę, mróz i choroby.

Niezbędne pierwiastki dla traw

 • Azot (N) – wpływa na intensywny wzrost i soczyście zielone wybarwienie źdźbeł.
 • Fosfor (P) – odpowiada za rozwój systemu korzeniowego, wspomaga odporność na suszę, mróz i choroby.
 • Potas (K) – odpowiada za gospodarkę wodną rośliny oraz krzewienie się traw.
 • Wapń (Ca) – poprawia strukturę gleby i wpływa na poprawienie pobierania innych składników pokarmowych.
 • Magnez (Mg) i żelazo (Fe) – są składnikami chlorofilu (zielonego barwnika).


Fot. PublicDomainPictures

Żółknięcie źdźbeł trawy to znak, że w glebie brakuje składników pokarmowych lub ma ona niewłaściwą strukturę. Wykonaj wertykulację oraz aerację, a następnie zadbaj o regularne zasilanie mineralnymi nawozami wieloskładnikowycmi, które uzupełnią braki wszystkich składników pokarmowych.

Jaki nawóz do trawnika wybrać?

Trawnik powinno się nawozić przez cały sezon wegetacyjny: od marca do października. Wiosenne nawożenie (nawozami o wysokiej zawartości azotu) ma na celu pobudzenie trawy do wzrostu, letnie (nawozami uniwersalnymi) uzupełnia składniki pokarmowe, a jesienne (nawozami jesiennymi z dużą zawartością fosforu i potasu) przygotowuje trawnik do zimy. Najkorzystniej wybierać nawozy długodziałające, które stosuje się raz, a działają przez długie tygodnie.

Porównanie najpopularniejszych typów nawozów do trawników

 • Zwykły nawóz granulowany stosuje się od 3 do 5 razy w sezonie.
  Działa do 30 dni.
 • Nawóz o wydłużonym działaniu „100 dni” stosuje się 1-2 razy w sezonie.
  Działa
  do 90 dni.
 • Nawóz długodziałający Osmocote wystarczy zastosować tylko 1 raz!
  D
  ziała do 6 miesięcy!

W pielęgnacji trawnika najlepiej sprawdzają się nawozy o długotrwałym działaniu, doskonale widać ich przewagę nad zwykłymi granulatami. Krótki system korzeniowy traw potrafi pochłonąć do 90% składników pokarmowych (przy zwykłym granulacie tylko do 25%) co oznacza, że nasz trawnik będzie dużo lepiej wyglądał. Codzienne dokarmianie przynosi widoczne efekty i trawnik nabiera intensywnej zielonej barwy na kilka miesięcy.

Nawozy długodziałające to świetny wybór dla praktycznych ogrodników! Unikalna formuła granulek sprawia, że stosowanie nawozu jest łatwe i precyzyjne – pozwala oszczędzić czas i pieniądze. Wystarczy zastosować tylko 1-2 w sezonie, a substancje pokarmowe będą systematycznie uwalniane do gleby przez wiele tygodni. (Nawozy „100 dni“ różnią się od Osmocote jedynie okresem działania).

Jak działają długodziałające nawozy do trawnika?

Każda granulka nawozu zawiera w sobie składniki pokarmowe – makroelementy (N,P,K: azot, fosfor, potas) i mikroelementy. Otoczona jest twardą warstwą naturalnej żywicy, która ułatwia stosowanie i zapewnia długie działanie! Po rozsypaniu nawozu i podlaniu przez otoczkę wchłaniana jest woda i rozpuszcza składniki pokarmowe, a te zaczynają się stopniowo uwalniać do gleby – skąd mogą zostać łatwo i szybko pobrane przez korzenie roślin.

Szybkość uwalniania składników pokarmowych jest uzależniona od temperatury i wilgotności podłoża: im gleba cieplejsza i bardziej mokra – tym więcej składników pokarmowych zostaje uwolnionych. Ma to związek z tempem wzrostu roślin – im cieplej, tym szybciej rosną, a więc wymagają większej ilości pożywienia.


 

POLECAMY!
Nawozy do trawników

Nawozy długodziałające to świetny wybór dla praktycznych ogrodników! Unikalna formuła granulek sprawia, że stosowanie nawozu jest łatwe i precyzyjne – pozwala oszczędzić czas i pieniądze. Wystarczy zastosować tylko 1-2 w sezonie, a substancje pokarmowe będą systematycznie uwalniane do gleby przez wiele tygodni. Dzięki stopniowemu uwalnianiu się składników do gleby, nie ma ryzyka przenawożenia!

Nawozy „100 dni“ różnią się od Osmocote jedynie okresem działania!

Nawóz Osmocote do TRAWNIKA SUBSTRAL

Nawóz Osmocote działa bardzo długo, bo aż do 6 miesięcy – wystarczy więc tylko jedno nawożenie w sezonie!

Dowiedz się więcej

Nawóz do trawnika SUBSTRAL 100 dni

Do stosowania przy zakładaniu nowego trawnika lub nawożeniu istniejącego, by zapewnić niezbędne substancje odżywcze dla trawy.

Dowiedz się więcej

Nawozy do zadań specjalnych

Warto zwrócić uwagę na specjalistyczne nawozy długodziałające dostosowane do zadań specjalnych. Można je stosować podczas zakładania trawnika (wraz z siewem nasion), do renowacji zniszczonych trawników (przyspieszają regenerację murawy), do zwalczania mchu (zawierają wysoki dodatek żelaza) oraz jako nawozy jesienne (do stosowania od połowy sierpnia).

Nawóz do trawnika DO SIEWU SUBSTRAL 100 dni

Do stosowania razem z wysiewem nasion trawy (unikalna cecha), zarówno podczas renowacji trawnika, jak i zakładaniu nowego trawnika.

Dowiedz się więcej

Nawóz do trawnika REGENERATOR SUBSTRAL 100 dni

Nawóz startowy do wzmocnienia wzrostu trawy, a później jako nawóz do regeneracji i zwiększenia systemu korzeniowego.

Dowiedz się więcej

Nawóz do trawnika Z MCHEM SUBSTRAL 100 dni

Specjalistyczny nawóz do trawnika z mchem. Wysoki dodatek żelaza (Fe) utrzymuje stałą, żywozieloną barwę trawnika oraz hamuje rozwój mchu.

Dowiedz się więcej

Nawóz jesienny do trawnika SUBSTRAL 100 dni

Do stosowania jesienią w celu zabezpieczenia darni. Pomaga przetrwać trudny okres zimy. Nawóz ponadto ułatwia "start" traw na wiosnę.

Dowiedz się więcej

DOBRE RADY
Jak stosować nawozy granulowane?

 • SKOŚ nisko trawnik przed nawożeniem, by granulki nie przyklejały się do źdźbeł trawy. Nie zapomnij też o wertykulacji i aeracji – zabiegach, które polepszają dotarcie nawozu do korzeni.
 • ROZSYP granulki równomiernie na trawniku. Wykorzystaj specjalny siewnik, który zrobi to dokładnie (zużyjesz też mniej nawozu).
 • PODLEJ dobrze ziemię po nawożeniu, by granulki zaczęły się rozpuszczać. Pamiętaj, że trawa może pobrać składniki pokarmowe tylko wtedy, gdy są rozpuszczone w wodzie.
Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, zdjęcie: ADragan / Depositphotos

Artykuł powstał we współpracy z marką SUBSTRAL
Dowiedz się więcej
 Zobacz także
Lista zakupów


Komentarze

Gość Maciek

28-05-2021 10:52

a co z koszeniem trawy i nawozami długo działającymi? używam tego typu nawozów i podczas kolejnych koszeń trawy widzę, że wciągam część tych kuleczek. Czy jednak warto w takie iść czy nie lepiej tańszy ale regularnie nawożony trawnik?

Gość igiełkowa

13-05-2020 06:45

Ja używam nawozu w granulkach Fructus, jest to wieloskładnikowy nawóz mineralny do wszystkich rodzajów trawników. Trawa po nawożeniu jest gęsta, ma ładny zielony kolor.

Gość marek

16-04-2020 14:55

osmocote jest super. Używam od lat ale znam od sąsiada co ma szkółkę i od niego kiedyś skopiowałem. Wiem, że trudno niektórym uwierzyć ale to wychodzi najtaniej, bo jeśli byś miał nawozić zwykłym, tanim granulatem zgodnie ze sztuką (bo tak trzeba przyjąć), to kupowałbyś ...

Wiecej na Forum ZielonyOgrodek.pl
NEWSLETTER
Zapisz się i odbierz darmowe e-wydanie magazynu Gardeners` World!
 
Twoja strona ogrodu