Logo
Logo
Gardeners' world wrzesień - październik 2020
14
Do góry

Trawnik w małym ogrodzie

W każdym ogrodzie potrzebny jest trawnik. Na małej przestrzeni jego kształt trzeba bardzo dobrze zaplanować, aby zapewnić sobie wygodę, łatwo było go kosić i by pozostawić odpowiednią ilość dla roślin na rabatach.

Trawnik w ogrodzie ma kilka funkcji. Jest miejscem do wypoczynku, do zabaw dla dzieci, a także tłem dla roślin ozdobnych. Jednolita, zielona murawa wprowadza do ogrodu harmonię – pomiędzy kolorowymi roślinami a mocnymi akcentami nawierzchni. W małym ogrodzie kształt trawnika, podobnie jak na dużej powierzchni, powinien być dopasowany do zarysu rabat i stylu całego założenia.

Zakładając mały ogród trzeba również pamiętać o aspekcie ekologicznym. Jeśli zastanawiamy się, czy ziemię pokryć nieprzepuszczalną nawierzchnią czy wysiać na nim trawę, zawsze lepiej wybrać tę drugą opcje. Trawnik podczas upalnych dni nie nagrzewa się tak, jak nawierzchnia. Sprawia, że w ogrodzie jest wyższa wilgotność, a ziemia oddycha. Pomiędzy kępami trawy i w ziemi pod nimi toczy się życie, mogą żyć owady, drobne zwierzęta.

trawnik w małym ogrodzie fot. gardenguru Depositphotos

Fot. gardenguru/Depositphotos

Ten zaokrąglony kształt trawnika dopasowany został do kształtu placyku wypoczynkowego. Razem z placykiem tworzy ósemkę. Murawa w tym małym ogrodzie ma nie tylko funkcję użytkową; tworzy też kontrast z nawierzchnią i sprawia, że placyk jest dobrze widoczny z okien domu.

Kształt trawnika

Zakładając trawnik w małym ogrodzie trzeba pamiętać nie tylko o efekcie wizualnym, ale i również własnej wygodzie. Koszenie nie może sprawiać nam trudności. Jeśli więc kształt ogródka nam to umożliwia, najlepiej założyć trawnik o kształcie prostokątnym, elipsoidalnym lub kolistym. Wówczas nie trzeba będzie zbyt często manewrować kosiarką. 

trawnik w małym ogrodzie

Fot. iVerde

Granica między trawnikiem a rabatami o każdej porze roku powinna być dobrze widoczna. Jeśli na rabatach rosną szerokie kępy bylin, lepiej by rośliny nie wylegały na trawnik, ponieważ w trakcie koszenia ich części mogą zostać uszkodzone.

Obrzeża trawnika

Granica między trawnikiem a nawierzchnią ścieżki, placyku czy rabatami bylinowymi powinna być wyraźna. Każdej wiosny murawę warto przyciąć na brzegach, aby trawa nie wrastała w rabaty i by granica trawnika była dobrze widoczna. Najlepiej wykorzystać do tego półokrągły szpadel, którym precyzyjnie będzie można dociąć trawę. Dzięki temu zarówno rabaty, jak i trawnik zyskają na urodzie. 

trawnik w małym ogrodzie fot. fotolismthai Depositphotos

Fot. fotolismthai/Depositphotos

Na bardzo małej przestrzeni ogrodową ścieżkę można poprowadzić przez trawnik zatapiając w nim kamienne lub betonowe płyty albo zaimpregnowane plastry drewna.

Trawnik i nawierzchnie

Zakładając trawnik sąsiadujący z nawierzchnią ścieżki, podjazdu lub tarasem pamiętajmy, by podłoże było na takim samym poziomie co nawierzchnia. Wtedy w czasie koszenia będzie można najechać na nawierzchnię i skosić dokładnie także wszystkie krawędzie murawy. Nie trzeba będzie sięgać po podkaszarkę.

Jeśli ogród jest bardzo mały i często przechodzimy w poprzek trawnika, warto przeprowadzić przez niego ażurową ścieżkę, np. z kamiennych płyt. Będzie dodatkową ozdobą ogrodu i sprawi, że murawa nie zostanie wydeptana.

trawnik w małym ogrodzie - kwiaty na trawniku

Fot. iVerde, Hans Braxmeier, Markéta Machová/Pixabay

Trawnik, na którym rosną wiosenne kwiaty staje się dodatkową ozdobą ogrodu. Trzeba tylko pamiętać o tym, że pierwsze koszenie można przeprowadzić dopiero wtedy, gdy rośliny przekwitną.

Kwiaty na trawniku

Trawnik w małym ogrodzie może stać się miejscem również dla niedużych, kwitnących bylin. Zdarza się przecież, że miejsce na rabatach się już skończyło, a chcemy posadzić więcej gatunków kwitnących. Wczesną wiosną na murawie mogą więc zakwitać przebiśniegi lub krokusy (najlepiej wyglądają posadzone w masie). Potem, w maju, między trawami pięknie prezentują się stokrotki.

Coraz częściej zamiast klasycznych trawników w ogrodach wysiewa się łąki kwietne. Są one bardziej przyjazne środowisku niż często koszone trawniki, kolorowe, a co najważniejsze przyciągają do ogrodu pożyteczne owady i nie wymagają cotygodniowego koszenia. Łąkę kwietną warto wysiać w takim miejscu, gdzie po trawie zbyt często nie chodzimy, np. przed wejściem do domu lub z tyłu domu.

Tekst: Małgorzata Wójcik, zdjęcie tytułowe: fotomine/Depositphotos


Komentarze

Gość Michał

29-05-2020 20:32

Czy jest jakiś rodzaj trawy, który nadaje się lepiej od innych pod roboty koszące? Niby każda jest dobra, ale zastanawiam się, czy jednak nie ma "tej najlepszej".

Wiecej na Forum ZielonyOgrodek.pl
Warto przeczytać

To Cię zainteresuje
Pokaż więcej (5)
Nowe treści
Aktualności
Nowe rośliny
CEBULOVE
Na czasie
CEBULOVE
Zobacz więcej
Porady na ten tydzień
Tydzień 40, Sentencja nr:7
Tydzień 40, Sentencja nr:7
Nie stosujmy już nawozów azotowych, gdyż przedłużają one okres wegetacji drzew i krzewów, co może stać się przyczyną ich przemarznięcia.
Tydzień 40, Sentencja nr:6
Tydzień 40, Sentencja nr:6
Porażone chorobami lub pleśnią resztki owoców, pędy drzew i krzewów usuwamy po czym palimy. Nie wyrzucamy ich na kompost, gdyż mogą być źródłem chorób roślin.
Tydzień 40, Sentencja nr:5
Tydzień 40, Sentencja nr:5
Możemy jeszcze sadzić rośliny cebulowe kwitnące wiosną (krokusy, tulipany, narcyzy, hiacynty itp.). Jest to ostateczny termin ich sadzenia przed zimą.
Tydzień 40, Sentencja nr:4
Tydzień 40, Sentencja nr:4
Wykopmy z ogrodu rośliny niezimujące w gruncie, np. dalie i begonie. Część nadziemną wykopanych roślin należy usunąć, zaś podziemną – lekko przesuszyć, dokładnie oczyścić i przechowywać zimą w suchym i przewiewnym pomieszczeniu, w temperaturze 5-10°C.
Tydzień 40, Sentencja nr:1
Tydzień 40, Sentencja nr:1
Przenieśmy do domu kwiaty, które do tej pory zdobiły taras lub balkon (najlepiej zrobić to przed sezonem grzewczym, aby różnica temperatury nie była dla roślin zbyt duża). Przeniesione rośliny należy mniej podlewać i zaprzestać ich nawożenia.
Array
(
  [0] => SimpleXMLElement Object
    (
      [id] => 51744
      [title] => SimpleXMLElement Object
        (
        )

      [alias] => badz-eko-uprawiaj-ziola-i-warzywa
      [url] => SimpleXMLElement Object
        (
        )

      [urlsef] => SimpleXMLElement Object
        (
        )

      [image] => SimpleXMLElement Object
        (
        )

    )

  [1] => SimpleXMLElement Object
    (
      [id] => 50887
      [title] => SimpleXMLElement Object
        (
        )

      [alias] => 10-wyjatkowych-miejsc-do-odwiedzenia-w-polsce
      [url] => SimpleXMLElement Object
        (
        )

      [urlsef] => SimpleXMLElement Object
        (
        )

      [image] => SimpleXMLElement Object
        (
        )

    )

)
Serwisy partnerskie
Dom i wnętrze
Twoja strona ogrodu