Trawnik w ogrodzie ma kilka funkcji. Jest miejscem do wypoczynku, do zabaw dla dzieci, a także tłem dla roślin ozdobnych. Jednolita, zielona murawa wprowadza do ogrodu harmonię – pomiędzy kolorowymi roślinami a mocnymi akcentami nawierzchni. W małym ogrodzie kształt trawnika, podobnie jak na dużej powierzchni, powinien być dopasowany do zarysu rabat i stylu całego założenia.
Zakładając mały ogród trzeba również pamiętać o aspekcie ekologicznym. Jeśli zastanawiamy się, czy ziemię pokryć nieprzepuszczalną nawierzchnią czy wysiać na nim trawę, zawsze lepiej wybrać tę drugą opcje. Trawnik podczas upalnych dni nie nagrzewa się tak, jak nawierzchnia. Sprawia, że w ogrodzie jest wyższa wilgotność, a ziemia oddycha. Pomiędzy kępami trawy i w ziemi pod nimi toczy się życie, mogą żyć owady, drobne zwierzęta.
Fot. gardenguru/Depositphotos Ten zaokrąglony kształt trawnika dopasowany został do kształtu placyku wypoczynkowego. Razem z placykiem tworzy ósemkę. Murawa w tym małym ogrodzie ma nie tylko funkcję użytkową; tworzy też kontrast z nawierzchnią i sprawia, że placyk jest dobrze widoczny z okien domu. |
Kształt trawnika
Zakładając trawnik w małym ogrodzie trzeba pamiętać nie tylko o efekcie wizualnym, ale i również własnej wygodzie. Koszenie nie może sprawiać nam trudności. Jeśli więc kształt ogródka nam to umożliwia, najlepiej założyć trawnik o kształcie prostokątnym, elipsoidalnym lub kolistym. Wówczas nie trzeba będzie zbyt często manewrować kosiarką.
Fot. iVerde Granica między trawnikiem a rabatami o każdej porze roku powinna być dobrze widoczna. Jeśli na rabatach rosną szerokie kępy bylin, lepiej by rośliny nie wylegały na trawnik, ponieważ w trakcie koszenia ich części mogą zostać uszkodzone. |
Obrzeża trawnika
Granica między trawnikiem a nawierzchnią ścieżki, placyku czy rabatami bylinowymi powinna być wyraźna. Każdej wiosny murawę warto przyciąć na brzegach, aby trawa nie wrastała w rabaty i by granica trawnika była dobrze widoczna. Najlepiej wykorzystać do tego półokrągły szpadel, którym precyzyjnie będzie można dociąć trawę. Dzięki temu zarówno rabaty, jak i trawnik zyskają na urodzie.
Fot. fotolismthai/Depositphotos Na bardzo małej przestrzeni ogrodową ścieżkę można poprowadzić przez trawnik zatapiając w nim kamienne lub betonowe płyty albo zaimpregnowane plastry drewna. |
Trawnik i nawierzchnie
Zakładając trawnik sąsiadujący z nawierzchnią ścieżki, podjazdu lub tarasem pamiętajmy, by podłoże było na takim samym poziomie co nawierzchnia. Wtedy w czasie koszenia będzie można najechać na nawierzchnię i skosić dokładnie także wszystkie krawędzie murawy. Nie trzeba będzie sięgać po podkaszarkę.
Jeśli ogród jest bardzo mały i często przechodzimy w poprzek trawnika, warto przeprowadzić przez niego ażurową ścieżkę, np. z kamiennych płyt. Będzie dodatkową ozdobą ogrodu i sprawi, że murawa nie zostanie wydeptana.
Fot. iVerde, Hans Braxmeier, Markéta Machová/Pixabay Trawnik, na którym rosną wiosenne kwiaty staje się dodatkową ozdobą ogrodu. Trzeba tylko pamiętać o tym, że pierwsze koszenie można przeprowadzić dopiero wtedy, gdy rośliny przekwitną. |
Kwiaty na trawniku
Trawnik w małym ogrodzie może stać się miejscem również dla niedużych, kwitnących bylin. Zdarza się przecież, że miejsce na rabatach się już skończyło, a chcemy posadzić więcej gatunków kwitnących. Wczesną wiosną na murawie mogą więc zakwitać przebiśniegi lub krokusy (najlepiej wyglądają posadzone w masie). Potem, w maju, między trawami pięknie prezentują się stokrotki.
Coraz częściej zamiast klasycznych trawników w ogrodach wysiewa się łąki kwietne. Są one bardziej przyjazne środowisku niż często koszone trawniki, kolorowe, a co najważniejsze przyciągają do ogrodu pożyteczne owady i nie wymagają cotygodniowego koszenia. Łąkę kwietną warto wysiać w takim miejscu, gdzie po trawie zbyt często nie chodzimy, np. przed wejściem do domu lub z tyłu domu.
Tekst: Małgorzata Wójcik, zdjęcie tytułowe: fotomine/Depositphotos