Warzywnik i sad
- Kończymy zimowe cięcie drzew w sadzie. Do kwietnia możemy opóźnić cięcie gatunków najbardziej narażonych na uszkodzenia mrozowe - śliw, moreli, brzoskwiń i nektaryn.
- Sadzimy nowe drzewka, jeżeli nie zrobiliśmy tego w marcu.
- Na miejsce stałe sadzimy rozsadę cebuli i pora, a na początku miesiąca - wczesnych odmian kalarepy i sałaty. Odmiany późniejsze wysadzamy pod koniec miesiąca. Do połowy kwietnia kończymy siew grochu i szpinaku. W drugiej połowie miesiąca na zagonie wysiewamy nasiona pora. Przez cały kwiecień możemy wysiewać rzodkiewkę.
Trawnik
- Uzupełniamy ubytki trawy. Wysiewamy nasiona na spulchnioną ziemię, a następnie przykrywamy cienką warstwą ziemi, wałujemy i regularnie podlewamy.
- W przypadku pojawienia się na trawniku mchu, przeprowadzamy piaskowanie trawnika - poprawia ono porowatość i przepuszczalność podłoża, a tym samym umożliwia wzrost nowym źdźbłom trawy. Zabieg ten polega na rozsypaniu na powierzchni trawnika kilkumilimetrowej warstwy piasku.
- W kwietniu rozpoczyna się intensywny wzrost traw. Rozpoczynamy cotygodniowe koszenie trawnika, które sprzyja prawidłowemu krzewieniu się darni.
Kwiaty
- Pielęgnujemy rozsadę roślin jednorocznych z wysiewów przeprowadzonych w marcu. Siewki pikujemy do świeżego podłoża, zapewniamy im odpowiednią wilgotność i temperaturę.
- Wysiewamy do gruntu nasiona roślin jednorocznych (aksamitka, nagietek, maciejka).
- Dzielimy i przesadzamy byliny rabatowe, których okres kwitnienia przypada na lato i jesień (funkie, rojniki, rozchodniki).
- Regularnie nawozimy rośliny domowe i sadzonki roślin balkonowych (fuksje, pelargonie, niecierpki).
- Usuwamy przekwitłe główki roślin cebulowych - pozwoli to na zaoszczędzenie energii, która zostanie wykorzystana na rozwój cebul.
Drzewa i krzewy
- Sadzimy rośliny z gołym korzeniem (do połowy kwietnia). Termin sadzenia roślin balotowanych (z bryłą korzeniową owiniętą tkaniną jutową) upływa z końcem miesiąca. Po umieszczeniu roślin w gruncie należy silnie przyciąć gałęzie, wokół roślin należy usypać misę i podlewać je raz na 3 - 4 dni.
- Sadzimy krzewy róż, należy je także nawieźć i przyciąć (pędy przycina się nad 3 - 5 oczkiem od nasady).
- Przycinamy gałęzie po przekwitnięciu krzewów i drzew kwitnących wczesną wiosną (forsycja, wierzba).
Oczko wodne
- Instalujemy urządzenia filtrujące, które zostały rozmontowane przed zimą.