Logo
Logo

Czy mech z trawnika rozłoży się w kompostowniku?

Kompostowanie mchu z trawnika jest możliwe, jednak jest to proces długotrwały. Aby go przyspieszyć, zalecane jest dodawanie mchu do kompostu w małych porcjach, mieszając go z innymi materiałami kompostowymi (w stosunku 1:4). Warto też wiedzieć, że istnieją specjalne preparaty, które dostarczają azot niezbędny dla mikroorganizmów, co dodatkowo przyśpiesza proces kompostowania i pozwala na stworzenie wysokiej jakości naturalnego nawozu​. Dowiedz się więcej!

Spis treści
Jak szybko rozkłada się mech? Co robić, by przyśpieszyć kompostowanie się mchu?

Czy mech można wyrzucić na kompost?

Jak szybko rozkłada się mech?

Mech bardzo wolno rozkłada się w kompostowniku, jednak ostatecznie do tego dochodzi! Najlepszym sposobem na przyspieszenie tego rozkładu jest dokładanie go do kompostownika stosunkowo małymi partiami – maksymalna proporcja to jedna część mchu na cztery części innych kompostowanych składników. Warto tez bardzo starannie wymieszać mech z innymi materiałami. Lepiej też unikać układania go w jednorodnych warstwach.

W sytuacji, gdy mamy dużo mchu (np. po usunięciu go z trawnika), należy dodawać go małymi porcjami – mech może bez przeszkód poleżeć niedaleko kompostownika, czekając na swoją kolej.

Czym można przyśpieszyć kompostowanie się mchu?

Kompostowanie mchu może być powolnym procesem ze względu na jego odporność na rozkład. Istnieje jednak kilka metod na przyspieszenie tego procesu:

  • Rozdrobnienie mchu: Rozdrobnienie lub pocięcie mchu na mniejsze kawałki może pomóc w szybszym kompostowaniu, ponieważ zwiększa powierzchnię dla aktywności drobnoustrojów.
  • Materiały bogate w azot: Dodanie materiałów o wysokiej zawartości azotu do pryzmy kompostowej może przyspieszyć proces kompostowania. Mogą to być ścinki trawy, resztki warzyw, fusy z kawy, a nawet komercyjne źródło azotu, takie jak mączka z krwi lub mączka z nasion bawełny.
  • Napowietrzanie: Regularne przerzucanie i mieszanie pryzmy kompostowej zapewni dostęp tlenu, który jest niezbędny w procesie kompostowania. Można to zrobić za pomocą wideł lub narzędzia do napowietrzania kompostu.
  • Wilgotność: Utrzymywanie wilgotności pryzmy kompostowej (ale nie mokrej) jest ważne. Wilgoć jest niezbędna dla drobnoustrojów rozkładających kompost.
  • Ciepło: Kompostowanie to proces, który generuje ciepło, a utrzymanie pewnego poziomu ciepła może pomóc przyspieszyć proces kompostowania. Można to osiągnąć poprzez posiadanie stosu kompostu o określonej wielkości (zwykle co najmniej 3 stopy wysokości i szerokości) lub poprzez użycie pojemnika na kompost lub bębna, który pomaga zatrzymać ciepło.

Aktywator – przyspiesza kompostowanie
Aktywator – przyspiesza kompostowanie
Active Komposter dostarcza mikroorganizmom niezbędnego azotu. Dzięki temu samodzielnie uzyskujemy najwyższej jakości, naturalny nawóz, który jest odpowiedni dla wszystkich roślin. Dodatkowo kompostowanie pozwala na zagospodarowanie odpadów organicznych pochodzących z domu i ogrodu, co obniża koszty utylizacji.
Zamów w sklepie online

Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, zdjęcie tytułowe: piyaset / AdobeStock

Autor
Czy mech z trawnika rozłoży się w kompostowniku?
Czy mech z trawnika rozłoży się w kompostowniku?
Redakcja portalu ZielonyOgrodek.pl

Portal ZielonyOgrodek.pl prowadzony jest przez doświadczony zespół redakcyjny. Tworzymy dla Was treści z pasją i zaangażowaniem, ale przede wszystkim dzielimy się naszymi pomysłami i ogrodowym doświadczeniem.

Tagi
 
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (7)

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl