Logo
Logo

Siarczan żelaza na trawnik | Po co, jak i kiedy stosować w ogrodzie?

Siarczan żelaza to popularna substancja stosowana w pielęgnacji trawników. Jego działanie jest wszechstronne – pomaga m.in. w walce z mchem, poprawia kolor trawy i wspomaga jej wzrost. Jednak nie każdy wie, jak prawidłowo go używać. Właściwe dawkowanie, terminy stosowania i zrozumienie, kiedy jego użycie jest konieczne, to klucz do zdrowego i pięknie prezentującego się trawnika. Dowiedz się więcej na temat siarczanu żelaza, jego zastosowań i skuteczności.

Streszczenie artykułu
Siarczan żelaza jest skutecznym środkiem do pielęgnacji trawnika, zwłaszcza w walce z mchem. Działa poprzez zmianę pH gleby, co utrudnia rozwój mchu, jednocześnie nie wpływając negatywnie na trawę. Aby skutecznie wykorzystać siarczan żelaza, należy zastosować go w odpowiednim momencie - najczęściej jest to wiosna lub jesień. Wiosną, gdy temperatura przekroczy 10 stopni Celsjusza, a jesienią, gdy spadnie poniżej 15 stopni. Do aplikacji siarczanu żelaza na trawnik używa się rozpylacza lub siewnika. Zaleca się stosowanie go po deszczu lub podlaniu trawnika, aby zapewnić lepsze wchłanianie. W przypadku dużego nasilenia mchu, zaleca się podwojenie dawki. Po zastosowaniu siarczanu żelaza, trawnik staje się ciemniejszy, co jest normalną reakcją. W ciągu 2-3 tygodni mech zaczyna żółknąć i umiera, a trawnik staje się gęstszy i zdrowszy. Ważne jest, aby po zastosowaniu siarczanu żelaza nie kosić trawnika przez co najmniej tydzień. Siarczan żelaza jest bezpieczny dla zwierząt, ale może powodować przebarwienia na powierzchniach takich jak beton czy drewno.
Spis treści
Czym jest i do czego służy siarczan żelaza? Co daje żelazo na trawnik? ABC stosowania siarczanu żelaza na trawniku Kiedy stosować siarczan żelaza? Jak stosować siarczan żelaza na trawniku? Czego unikać? O czym nie można zapomnieć?

Czym jest siarczan żelaza i po co go stosować?

Siarczan żelaza(II) żelazawy siedmiowodny FeSO4*7H2O, znany także jako siarczan żelazawy, to nieorganiczny związek chemiczny – a dokładniej sól żelaza i kwasu siarkowego. Występuje w formie niewielkich kryształków rozpuszczalnych w wodzie. Świetnie sprawdza się w roli nawozu zakwaszającego oraz do trawnika, który skutecznie eliminuje mech, jednocześnie zapobiega jego występowaniu w przyszłości.

Siarczan żelaza występuje w formie rozpuszczalnego pudru, ale ma tendencję do zbrylania się. Gdy tak się stanie, nawóz wystarczy jedynie rozkruszyć. Zbrylanie jest procesem całkowicie naturalnym i nie ma wpływu na jakość preparatu.

Zalety stosowania siarczany żelaza na trawniku

 • Zawiera żelazo i siarkę, które warto stosować w przypadku niewłaściwej kwasowości do obniżania pH gleby.
 • Skutecznie likwiduje mech na trawniku i zapobiega jego ponownemu pojawianiu.
 • Pobudza system odpornościowy roślin, przeciwdziałając tym samym wielu chorobom trawnika – pleśń śniegowa czy zgorzel podstawy źdźbła.
 • Stosowany jest również w leczeniu chlorozy, czyli choroby roślin wynikającej z niedoboru żelaza (żółknięcia liści)...

Nawóz Antymech Żelazo, do usuwania mchu z trawnika
Antymech Żelazo, do usuwania mchu z trawnika
Nawóz Antymech Żelazo od Ogród Start to nowoczesny produkt przeznaczony do walki z mchem na trawnikach. Zapewnia trawie bogate źródło żelaza, co przekłada się na jej intensywnie zielony kolor. Skutecznie eliminuje mech, dając widoczne rezultaty już po kilku dniach.
Kup nawóz do trawników Antymech Żelazo w naszym sklepie

Stosowanie siarczanu żelaza na trawniku

Odpowiednie zastosowanie siarczanu żelaza, zarówno pod względem czasu jak i metody, jest kluczem do skutecznej walki z mchem i zapewnienia trawie optymalnych warunków do wzrostu.

Kiedy stosować siarczan żelaza?

Preparat z siarczanem żelaza będzie najskuteczniejszy, gdy zostanie zastosowany przed wiosennym nawożeniem, tuż po pierwszym pozimowym koszeniu trawnika. Jest bardzo skuteczny już w temperaturze w powyżej 0 stopni. Stosowanie w czasie sezonu powinno być poprzedzone koszeniem, a po zabiegu warto przeprowadzić kompleksowe nawożenie, by wspomóc trawę w regeneracji i zagęszczenie pustych miejsc po mchu.

Jak stosować siarczan żelaza na trawniku?

Preparat dostępny jest w formie pylistego proszku, pudru. Można go rozsypać bezpośrednio na powierzchni trawnika, jednak najskuteczniejsze jest opryskiwanie roztworem wodnym (szczegółowe dawki oraz terminy podane są na opakowaniach produktów). Zaleca się dokładne pokrycie mchu cieczą. Po 2-3 dniach od zastosowania mech staje się czarny i można go łatwo wygrabić. Takiego mchu nie można jednak wyrzucić na kompost!

Uwaga! Pamiętaj, że siarczan żelaza:

 • ma właściwości zakwaszające, powoduje to konieczność zwiększenia nawożenia trawnika wapnem;
 • barwi trawę na czarno (przy dużym stężeniu). Po kilku dniach kolor trawy powraca do normy (zielonego);
 • działa szkodliwie po połknięciu, dlatego podczas zabiegów nie powinniśmy niczego pić ani jeść;
 • działa drażniąco na oczy i skórę, dlatego stosujemy odzież roboczą, rękawice i okulary ochronne;
 • jest szkodliwy dla zwierząt, dlatego po zabiegu nie powinny być wpuszczane na trawnik przez 4 tygodnie;
 • powoduje ciemne plamy na betonie (płytki chodnikowe), które są bardzo trudne do usunięcia.

Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, zdjęcie tytułowe: kolaż – JBShots / Depositphotos oraz Benjah-bmm27 / Wikimedia Commons

FAQ Pytania i odpowiedzi
 • Czym jest siarczan żelaza i do czego służy?

  Siarczan żelaza to skuteczny środek do zwalczania mchu na trawniku, który działa poprzez zmianę pH gleby, utrudniając rozwój mchu bez szkody dla trawy.
 • Kiedy najlepiej stosować siarczan żelaza?

  Najlepszy czas na aplikację to wiosna, gdy temperatura przekroczy 10°C, lub jesień, przed spadkiem temperatury poniżej 15°C.
 • Jak aplikować siarczan żelaza na trawnik?

  Użyj rozpylacza lub siewnika, najlepiej po deszczu lub podlaniu trawnika, aby zapewnić lepsze wchłanianie. W przypadku silnego nasilenia mchu zaleca się podwojenie dawki.
 • Jakie są efekty stosowania siarczanu żelaza?

  Po zastosowaniu trawnik staje się ciemniejszy, a mech żółknie i umiera w ciągu 2-3 tygodni, co prowadzi do gęstszego i zdrowszego trawnika.
 • Czy siarczan żelaza jest bezpieczny?

  Jest bezpieczny dla zwierząt, ale może powodować przebarwienia na betonie czy drewnie. Ważne jest, aby nie kosić trawnika przez co najmniej tydzień po aplikacji.
 • Czytaj więcej Czytaj mniej
Autor
Siarczan żelaza na trawnik | Po co, jak i kiedy stosować w ogrodzie?
Siarczan żelaza na trawnik | Po co, jak i kiedy stosować w ogrodzie?
Redakcja portalu ZielonyOgrodek.pl

Portal ZielonyOgrodek.pl prowadzony jest przez doświadczony zespół redakcyjny. Tworzymy dla Was treści z pasją i zaangażowaniem, ale przede wszystkim dzielimy się naszymi pomysłami i ogrodowym doświadczeniem.

Tagi
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (3)