Unikaj tych błędów w pielęgnacji roślin żywopłotowych
Brak nawadniania
Rośliny rosnące w zagęszczeniu są bardziej narażone na wysychanie. W dodatku, zależy nam na tym, aby tworzyły gęstą zieloną ścianę. Dlatego nawadnianie żywopłotu jest dużo istotniejsze, niż podlewanie tych samych gatunków rosnących pojedynczo. W wielu przypadkach zalecana jest instalacja kropelkowego systemu nawadniania. Warto pamiętać, że iglaki i liściaste krzewy zimozielone (ligustr, bukszpan) powinno się sporadycznie podlewać także w okresie zimowym.
Brak nawożenia
Rośliny są często strzyżone, więc by móc szybko się regenerować, potrzebują zasilania. Podawanie nawozów (oczywiście rozsądne) pomaga przyśpieszyć ten proces.
Brak ściółkowania
Pomimo że żywopłot jest gęstą ścianą, z którą często nie radzą sobie nawet chwasty, cennym zabiegiem pielęgnacyjnym jest dla niego ściółkowanie. W tym wypadku istotny jest fakt, że gruba warstwa ściółki organicznej ogranicza wyparowywanie wody z gleby.
Nieprawidłowe cięcie
Dokładna metoda cięcia i terminy zależą od gatunku (i potrzeb). Iglaki wcześniej kończą wzrost dlatego ostatnie cięcie wykonuje się w sierpniu. Ogólnie, aby żywopłot był gęsty warto prowadzić go na wzór trapezu. Tnie się go tak, aby u góry był węższy a u dołu szerszy. Wtedy pędy na dole mają więcej światła i tak szybko nie ogałacają się.
Tekst: Michał Mazik, zdjęcie tytułowe: Ron Porter/Pixabay