Unikaj tych błędów w pielęgnacji roślin żywopłotowych
Brak nawadniania
Rośliny rosnące w zagęszczeniu są bardziej narażone na wysychanie. W dodatku, zależy nam na tym, aby tworzyły gęstą zieloną ścianę. Dlatego nawadnianie żywopłotu jest dużo istotniejsze, niż podlewanie tych samych gatunków rosnących pojedynczo. W wielu przypadkach zalecana jest instalacja kropelkowego systemu nawadniania. Warto pamiętać, że iglaki i liściaste krzewy zimozielone (ligustr, bukszpan) powinno się sporadycznie podlewać także w okresie zimowym.
Brak nawożenia
Rośliny są często strzyżone, więc by móc szybko się regenerować, potrzebują zasilania. Podawanie nawozów (oczywiście rozsądne) pomaga przyśpieszyć ten proces.
▶ Ogrodnicza lista zakupów: 12 produktów "must have" na kwiecień – co warto kupić na start sezonu 2025?
Brak ściółkowania
Pomimo że żywopłot jest gęstą ścianą, z którą często nie radzą sobie nawet chwasty, cennym zabiegiem pielęgnacyjnym jest dla niego ściółkowanie. W tym wypadku istotny jest fakt, że gruba warstwa ściółki organicznej ogranicza wyparowywanie wody z gleby.
Nieprawidłowe cięcie
Dokładna metoda cięcia i terminy zależą od gatunku (i potrzeb). Iglaki wcześniej kończą wzrost dlatego ostatnie cięcie wykonuje się w sierpniu. Ogólnie, aby żywopłot był gęsty warto prowadzić go na wzór trapezu. Tnie się go tak, aby u góry był węższy a u dołu szerszy. Wtedy pędy na dole mają więcej światła i tak szybko nie ogałacają się.
Tekst: Michał Mazik, zdjęcie tytułowe: Ron Porter/Pixabay