Żywopłot na piachu | Jakie rośliny posadzić?

Żywopłot na piachu

Pytanie czytelnika: Chciałabym się odgrodzić od ulicy wyższym żywopłotem, a jedyny problem stanowi bardzo piaszczysta gleba na mojej działce. Proszę o polecenie mi kilku gatunków najbardziej odpornych na suszę krzewów bądź drzew.

Posłuchaj
00:00
19
Spis treści
Jakie są zasady zakładania żywopłotu na piachu? Żywopłot z róży pomarszczonej Żywopłot z berberysu Żywopłot z rokitnika pospolitego Żywopłot z ligustru pospolitego Żywopłot ze świerka srebrnego

Ekspert odpowiada
Jakie rośliny żywopłotowe urosną na piaszczystej glebie?

Piaszczysta gleba stwarza spore ograniczenie, jeśli chodzi o dobór gatunków na żywopłot. Warto byłoby ją użyźnić, dodając torfu lub ziemi kompostowej. To poprawiłoby żyzność i strukturę podłoża. Jednak jest to zabieg kosztowny, jeśli chcemy posadzić żywopłot na długim odcinku.

Żywoplot na piachu - jakie rośliny posadzić fot. Pixabay
Fot. Uschi Dugulin, Elke, Karolina Grabowska/Pixabay
1 – rokitnik pospolity, 2 – róża pomarszczona, 3 – ligustr pospolity


Dlatego w przypadku większej powierzchni terenu zdecydowanie bardziej ekonomicznie jest dobrać na żywopłot odpowiednie rośliny i wybrać tylko gatunki, które dobrze znoszą suszę i piaszczystą, przepuszczalną glebę. Niżej przedstawiam kilka z nich:

  • Róża pomarszczona (Rosa rugosa) - to ciernisty krzew osiągający wysokość 2 m, dobrze rośnie na suchych glebach i w słońcu, jest mrozoodporny. Kwiaty tej róży pojawiają się od czerwca do października, a przycina się ją na wiosnę, przed początkiem wegetacji.
  • Berberys koreański (Berberis koreana) i berberys ottawski (Berberis ottawensis) - te dwa gatunki berberysów doskonale nadają się na żywopłoty i nie mają żadnych wymagań glebowych. Pierwszy z nich dorasta do 2 m, a drugi może osiągać nawet 4 m. Obydwa są ciernistymi krzewami, które tracą liście na zimę, zdobiąc wtedy czerwonymi owocami.
  • Rokitnik pospolity (Hippophae rhamnoides) - to również ciernisty krzew o bardzo ozdobnych, pomarańczowych owocach. Ma ciekawe, szarosrebrzyste, wąskie liście i dorasta do 8 m. Rośnie na bardzo ubogich glebach.
  • Ligustr pospolity (Ligustrum vulgare) - krzew ten osiąga 4 m wysokości, bardzo dobrze znosi cięcie i doskonale radzi sobie z suszą, warunkami miejskimi i mrozem. Podobnie jak wyżej wymienione gatunki roślin - traci ulistnienie na zimę.
  • Świerk srebrny (Picea pungens) 'Glauca' - drzewo iglaste dorastające do 20 m wysokości, całkiem dobrze znosi mróz, suszę i zanieczyszczenia powietrza. Ponadto jest bardzo ozdobny ze względu na niebieskawo-zielono-srebrzysty kolor igieł. Sadzony w odległości 2-3 m może tworzyć zwarty szpaler.

Zdjęcie tytułowe: Phil Hearing / Unsplash

Obserwuj
Autor
Redakcja portalu Redakcja portalu

Redakcja ZielonyOgrodek.pl to zespół ogrodników i projektantów, który dzieli się z wami swoją praktyczną wiedzą i pomysłami na ogród. 

Artykuły autora Wszyscy autorzy
Tematy
Więcej na ten temat
Ciesielska czy rozłupująca? Jaka siekiera do ogrodu? Zobacz nową generację siekier marki Fiskars
Powiązane rośliny

Rokitnik wąskolistny Hipphophae rhamnoides

Komentarze

Darmowy program
Projektowanie Ogrodu
wypróbuj online
Projektowanie ogrodu
Ciesielska czy rozłupująca? Jaka siekiera do ogrodu? Zobacz nową generację siekier marki Fiskars
Bestsellery
Tagi
Najnowsze treści