Logo
Logo

Żywopłot na piachu | Jakie rośliny posadzić?

Pytanie czytelnika: Chciałabym się odgrodzić od ulicy wyższym żywopłotem, a jedyny problem stanowi bardzo piaszczysta gleba na mojej działce. Proszę o polecenie mi kilku gatunków najbardziej odpornych na suszę krzewów bądź drzew.

Spis treści
Jakie są zasady zakładania żywopłotu na piachu? Żywopłot z róży pomarszczonej Żywopłot z berberysu Żywopłot z rokitnika pospolitego Żywopłot z ligustru pospolitego Żywopłot ze świerka srebrnego

Ekspert odpowiada
Jakie rośliny żywopłotowe urosną na piaszczystej glebie?

Piaszczysta gleba stwarza spore ograniczenie, jeśli chodzi o dobór gatunków na żywopłot. Warto byłoby ją użyźnić, dodając torfu lub ziemi kompostowej. To poprawiłoby żyzność i strukturę podłoża. Jednak jest to zabieg kosztowny, jeśli chcemy posadzić żywopłot na długim odcinku.

Żywoplot na piachu - jakie rośliny posadzić fot. Pixabay
Fot. Uschi Dugulin, Elke, Karolina Grabowska/Pixabay
1 – rokitnik pospolity, 2 – róża pomarszczona, 3 – ligustr pospolity


Dlatego w przypadku większej powierzchni terenu zdecydowanie bardziej ekonomicznie jest dobrać na żywopłot odpowiednie rośliny i wybrać tylko gatunki, które dobrze znoszą suszę i piaszczystą, przepuszczalną glebę. Niżej przedstawiam kilka z nich:

  • Róża pomarszczona (Rosa rugosa) - to ciernisty krzew osiągający wysokość 2 m, dobrze rośnie na suchych glebach i w słońcu, jest mrozoodporny. Kwiaty tej róży pojawiają się od czerwca do października, a przycina się ją na wiosnę, przed początkiem wegetacji.
  • Berberys koreański (Berberis koreana) i berberys ottawski (Berberis ottawensis) - te dwa gatunki berberysów doskonale nadają się na żywopłoty i nie mają żadnych wymagań glebowych. Pierwszy z nich dorasta do 2 m, a drugi może osiągać nawet 4 m. Obydwa są ciernistymi krzewami, które tracą liście na zimę, zdobiąc wtedy czerwonymi owocami.
  • Rokitnik pospolity (Hippophae rhamnoides) - to również ciernisty krzew o bardzo ozdobnych, pomarańczowych owocach. Ma ciekawe, szarosrebrzyste, wąskie liście i dorasta do 8 m. Rośnie na bardzo ubogich glebach.
  • Ligustr pospolity (Ligustrum vulgare) - krzew ten osiąga 4 m wysokości, bardzo dobrze znosi cięcie i doskonale radzi sobie z suszą, warunkami miejskimi i mrozem. Podobnie jak wyżej wymienione gatunki roślin - traci ulistnienie na zimę.
  • Świerk srebrny (Picea pungens) 'Glauca' - drzewo iglaste dorastające do 20 m wysokości, całkiem dobrze znosi mróz, suszę i zanieczyszczenia powietrza. Ponadto jest bardzo ozdobny ze względu na niebieskawo-zielono-srebrzysty kolor igieł. Sadzony w odległości 2-3 m może tworzyć zwarty szpaler.

Zdjęcie tytułowe: Phil Hearing / Unsplash

Autor
Żywopłot na piachu | Jakie rośliny posadzić?
Żywopłot na piachu | Jakie rośliny posadzić?
Redakcja portalu ZielonyOgrodek.pl

Portal ZielonyOgrodek.pl prowadzony jest przez doświadczony zespół redakcyjny. Tworzymy dla Was treści z pasją i zaangażowaniem, ale przede wszystkim dzielimy się naszymi pomysłami i ogrodowym doświadczeniem.

Tagi
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (7)
Powiązane rośliny
 

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl