Logo
Logo
Wrzesień
Zrób to teraz

Sprawdź, jakie prace ogrodnicze powinieneś wykonać w swoim ogrodzie we wrześniu. Nadchodzi czas jesiennych porządków i sadzenia. Pamiętaj o posadzeniu w pustych miejscach na rabatach roślin cebulowych kwitnących wiosną. Możesz też posadzić nowe krzewy, drzewa, pnącza i byliny. Pod koniec miesiąca wnieś rośliny doniczkowe, które spędzały lato na tarasie. Usuń przekwitłe rośliny sezonowe ze skrzynek i doniczek. Wymień je na gatunki ozdobne jesienią. Na bieżąco grab liście opadające z drzew na trawnik.

Jeżeli ogrodnictwo jest Twoją pasją, wybierz narzędzia, które ułatwią wykonywanie każdej czynności w ogrodzie. Niezależnie od tego, czy pielisz, rąbiesz, zamiatasz czy tniesz, te narzędzia uczynią każdą pracę łatwiejszą i wydajniejszą o każdej porze roku.

Wczesną jesienią zaczynamy sadzić kwiaty cebulowe kwitnące na wiosnę oraz drzewa i krzewy pojemnikowe. Do tego zadania świetnie sprawdzą się uniwersalna łopatka ogrodnicza i porządny, ostry szpadel. Wrzesień to również moment, kiedy znów potrzebne zaczynają być grabie. Natomiast do cięcia formującego i pielęgnacyjnego, przy którym często musimy wycinać grubsze gałęzie w wyższych partiach drzew, warto skorzystać z wygody, którą daje nam piła na wydłużonym trzonku – na przykład piła do gałęzi do sekatorów uniwersalnych Żyrafa.

Kalendarz ogrodnika powstał we współpracy z marką FISKARS, www.fiskars.com

Tydzień 36: 05.09 - 11.09.2022
Do połowy miesiąca można przesadzań i dzielić mocno rozrośnięte, starsze piwonie. 
Już teraz warto posadzić na rabatach rośliny dwuletnie (np. bratki, dzwonki ogrodowe, fiołki rogate, goździki brodate, czy malwy), aby zdążyły się dobrze ukorzenić przed nadejściem zimy.
Można przystąpić do sadzenia roślin balotowanych – tzn. sprzedawanych z całą bryłą korzeniową, która ściśle owinięta jest tkaniną jutową, siatką jutową bądź folią polietylenową.
Posadźmy w ogrodzie wrzosy, które właśnie teraz, podczas kwitnienia są najpiękniejsze. Te sprzedawane w pojemnikach można sadzić do gruntu przez cały sezon wegetacyjny.
Sadzimy rośliny cebulowe, kwitnące wiosną, np. tulipany, narcyzy, krokusy, szafirki, hiacynty czy przebiśniegi, do gruntu lub do donic.
Ostatni raz przed zimą nawozimy trawnik specjalnym nawozem jesiennym, o mniejszej zawartości azotu, aby zwiększyć odporność na szkody mrozowe i choroby.
Tydzień 37: 12.09 - 18.09.2022
Także we wrześniu pamiętajmy o pielęgnacji trawnika: regularnym strzyżeniu (na większej wysokości niż latem) i podlewaniu (w miarę potrzeby)
Bardzo ważne jest, aby w sierpniu zakończyć nawożenie drzew i krzewów ogrodowych nawozami azotowymi. W przeciwnym razie gałązki mogą nie zdrewnieć przed nadejściem zimy.
Posadźmy w ogrodzie wrzosy, które właśnie teraz, podczas kwitnienia są najpiękniejsze. Te sprzedawane w pojemnikach można sadzić do gruntu przez cały sezon wegetacyjny.
Warto przegrabić murawę, a jeśli gleba jest zbita, trzeba przeprowadzić wertykulację (nacinanie) i aerację (napowietrzanie) trawnika.
Kończymy zbiór warzyw ciepłolubnych, do których należą: dynia, ogórek, papryka czy pomidor.
Tydzień 38: 19.09 - 25.09.2022
W połowie września możemy rozpocząć sadzenie roślin cebulowych (wybierajmy cebule duże i zdrowe). Głębokość sadzenia powinna być równa 2-3-krotnej wysokości cebul (na glebie piaszczystej cebule sadzimy nieco głębiej). Miejsce sadzenia cebul warto okryć na zimę korą lub słomianymi matami.
Posadźmy w ogrodzie wrzosy, które właśnie teraz, podczas kwitnienia są najpiękniejsze. Te sprzedawane w pojemnikach można sadzić do gruntu przez cały sezon wegetacyjny.
Na balkonie i tarasie w puste miejsca dosadzamy rośliny sezonowe, kwitnące jesienią, np. chryzantemy, wrzosy i jesienne wrzośce.
Systematycznie sprawdzamy nasze rośliny na obecność chorób – przede wszystkim chorób grzybowych. Usuwamy porażone gałęzie i utylizujmy je zaraz po wycięciu.
Tydzień 39: 26.09 - 02.10.2022
Pod koniec września z ogrodu wykopujemy rośliny cebulowe, bulwiaste i kłączowe, które nie zimują w gruncie (begonie bulwiaste, dalie, galtonie, ismeny, kanny, krokosmie, tygrysówki, mieczyki – ścinamy ich liście na wysokości kilku centymetrów ponad bulwą).
We wrześniu dalej działamy w warzywniku. Sadzimy czosnek i możemy wysiewać niektóre warzywa już na przyszłoroczny zbiór (np. szpinak, roszponkę, sałatę).
Do naszych roślin na balkonie i tarasie możemy dodać rośliny kwitnące jesienią (np. chryzantemy, wrzosy).
Przesadzamy drzewa i krzewy iglaste np. tuje, cisy, świerki i sosny. Zdążą się zaaklimatyzować w nowym miejscu przed nadejściem przymrozków.
Zbieramy obumarłe części roślin i opadające liście. Składamy je na pryzmie kompostowej, którą dokładnie przerzucamy. Ziemia kompostowa przyda nam się na przyszły rok.
 
Twoja strona ogrodu