Wrzesień

Wrzesień to początek jesieni, kiedy ogród zaczyna zmieniać barwy. To doskonały czas na sadzenie roślin cebulowych i zbieranie ostatnich plonów. Pamiętaj o kompostowaniu i przygotowywaniu ogrodu na zimę. Zajrzyj do kalendarza ogrodnika, aby dowiedzieć się, co zrobić, by ogród pięknie przetrwał zimę.
Tydzień 36
Tydzień 36, Sentencja nr:5
Można przesadzać do gruntu na rabatach kwiaty dwuletnie, które wysialiśmy wiosną. Są to np. bratki, dzwonki ogrodowe, fiołki rogate, goździki brodate, czy malwy.
Przeczytaj także
Uprawa roślin dwuletnich | Jak wysiewać? Jakie wybrać? Jesienne bratki | Ozdobne od końca lata do zimy! Uprawa malwy w ogrodzie | Jaką wybrać? Gdzie posadzić? Jak dbać? Rozmnażanie naparstnicy | Z nasion i przez podział
Tydzień 36, Sentencja nr:6
Sadzimy krzewy i drzewa, a w tym również rośliny balotowane, które jesienią zaczynają pojawiać się w szkółkach roślin ozdobnych (tj. sprzedawane z bryłą korzeniową, ściśle owiniętą jutową tkaniną, siatką itp.).
Przeczytaj także
Pęcherznica i ligustr: ozdobne krzewy łatwe w uprawie Jakie rośliny sadzimy jesienią w ogrodzie? Dlaczego warto zrobić to właśnie teraz? Lista prac ogrodniczych do zrobienia jesienią
Tydzień 36, Sentencja nr:7
Posadźmy w ogrodzie wrzosy, które właśnie teraz, podczas kwitnienia są najpiękniejsze. Te sprzedawane w pojemnikach można sadzić do gruntu przez cały sezon wegetacyjny.
Przeczytaj także
Co zrobić, by wrzosy rosły przez wiele lat? 7 praktycznych porad Co posadzić obok wrzosów w ogrodzie? | Lista roślin Jak uprawiać wrzosy w ogrodzie? | 10 wskazówek – sprawdzone rady na piękne kwitnienie! Jak pielęgnować wrzosy, by kwitły obficie? Co robić, a czego nie?
Tydzień 36, Sentencja nr:8
Sadzimy rośliny cebulowe, kwitnące wiosną, np. tulipany, narcyzy, krokusy, szafirki, hiacynty czy przebiśniegi, do gruntu lub do donic.
Przeczytaj także
Wiosenna rabata: zakładanie i wybór roślin kwitnących wiosną Dlaczego jesienią sadzimy wiosenne gatunki cebulowe 10+ kwiatów cebulowych, które sadzimy jesienią
Tydzień 36, Sentencja nr:9
Ostatni raz przed zimą nawozimy trawnik specjalnym nawozem jesiennym, o mniejszej zawartości azotu, aby zwiększyć odporność na szkody mrozowe i choroby.
Przeczytaj także
Jak nawozić trawnik jesienią? Praktyczne porady Poradnik nawożenia trawnika | Sprawdź, jak i kiedy to robić! Kosiarka i podkaszarka: czym się różnią?
Lato
Wrzesień
1-7
Tydzień 36
Tydzień 37
Tydzień 37, Sentencja nr:1
Także we wrześniu pamiętajmy o pielęgnacji trawnika: regularnym strzyżeniu (na większej wysokości niż latem) i podlewaniu (w miarę potrzeby)
Przeczytaj także
Kosiarka i podkaszarka: czym się różnią? Co zrobić na trawniku na koniec sezonu przed nadejściem mrozów? Błędy w pielęgnacji trawnika Trawnik jesienią – co robić? Praktyczne porady krok po kroku
Tydzień 37, Sentencja nr:2
Bardzo ważne jest, aby w sierpniu zakończyć nawożenie drzew i krzewów ogrodowych nawozami azotowymi. W przeciwnym razie gałązki mogą nie zdrewnieć przed nadejściem zimy.
Przeczytaj także
Błędy w nawożeniu azotem | Objawy niedoboru i nadmiaru Nawożenie azotem | Jak i kiedy to robić? Zaskakujące triki nawożenia, które powinien znać każdy działkowiec! Poradnik nawożenia roślin ogrodowych | Po co? Jak i czym to robić?
Tydzień 37, Sentencja nr:3
Posadźmy w ogrodzie wrzosy, które właśnie teraz, podczas kwitnienia są najpiękniejsze. Te sprzedawane w pojemnikach można sadzić do gruntu przez cały sezon wegetacyjny.
Przeczytaj także
Wrzosy i wrzośce: co je różni? Wyjaśniamy Jakie wymagania mają wrzosy? Podpowiadamy! Co zrobić, by wrzosy rosły przez wiele lat? 7 praktycznych porad Najpopularniejsze odmiany wrzosów | Jak wybrać najpiękniejsze?
Tydzień 37, Sentencja nr:5
Kończymy zbiór warzyw ciepłolubnych, do których należą: dynia, ogórek, papryka czy pomidor.
Przeczytaj także
Uprawa ogórków gruntowych w ogrodzie | Jak mieć duże zbiory?
Lato
Wrzesień
8-14
Tydzień 37
Tydzień 38
Tydzień 38, Sentencja nr:1
W połowie września możemy rozpocząć sadzenie roślin cebulowych (wybierajmy cebule duże i zdrowe). Głębokość sadzenia powinna być równa 2-3-krotnej wysokości cebul (na glebie piaszczystej cebule sadzimy nieco głębiej). Miejsce sadzenia cebul warto okryć na zimę korą lub słomianymi matami.
Przeczytaj także
Co zrobić, by wiosenne cebulki miały piękne kwiaty? Te proste kroki zapewnią Ci morze kwiatów! Sprawdź, jak sadzić cebulki 10+ kwiatów cebulowych, które sadzimy jesienią Dlaczego jesienią sadzimy wiosenne gatunki cebulowe
Tydzień 38, Sentencja nr:2
Posadźmy w ogrodzie wrzosy, które właśnie teraz, podczas kwitnienia są najpiękniejsze. Te sprzedawane w pojemnikach można sadzić do gruntu przez cały sezon wegetacyjny.
Przeczytaj także
Jak założyć wrzosowisko w ogrodzie? Co posadzić? Nie tylko wrzosy! Jak pielęgnować wrzosy, by kwitły obficie? Co robić, a czego nie?
Tydzień 38, Sentencja nr:4
Zasilmy trawę nawozami potasowymi i fosforowymi. Będzie bardziej odporna na przemarzanie i suszę.
Przeczytaj także
Kosiarka i podkaszarka: czym się różnią? Poradnik nawożenia trawnika | Sprawdź, jak i kiedy to robić! Jak nawozić trawnik jesienią? Praktyczne porady
Tydzień 38, Sentencja nr:7
Systematycznie sprawdzamy nasze rośliny na obecność chorób – przede wszystkim chorób grzybowych. Usuwamy porażone gałęzie i utylizujmy je zaraz po wycięciu.
Przeczytaj także
Choroby iglaków | Jak je rozpoznać i zwalczać? Choroby drzew pestkowych | Jak je rozpoznać i zwalczać?
Lato
Wrzesień
15-21
Tydzień 38
Tydzień 39
Tydzień 39, Sentencja nr:1
Pod koniec września z ogrodu wykopujemy rośliny cebulowe, bulwiaste i kłączowe, które nie zimują w gruncie (begonie bulwiaste, dalie, galtonie, ismeny, kanny, krokosmie, tygrysówki, mieczyki – ścinamy ich liście na wysokości kilku centymetrów ponad bulwą).
Przeczytaj także
Uprawa roślin cebulowych w ogrodzie | Co zrobić, by pięknie kwitły? Które rośliny wykopać przed zimą i gdzie przechować? Wykopywanie i przechowywanie mieczyków, dalii i kanny Kiedy wykopać cebulki letnich kwiatów?
Tydzień 39, Sentencja nr:2
We wrześniu dalej działamy w warzywniku. Sadzimy czosnek i możemy wysiewać niektóre warzywa już na przyszłoroczny zbiór (np. szpinak, roszponkę, sałatę).
Przeczytaj także
Uprawa czosnku (ozimego i jarego) w ogrodzie Warzywa na sałatki: sałata, rukola i roszponka | Kiedy siać? Kiedy zbierać?
Tydzień 39, Sentencja nr:5
Do naszych roślin na balkonie i tarasie możemy dodać rośliny kwitnące jesienią (np. chryzantemy, wrzosy).
Przeczytaj także
Chryzantemy nie tylko złociste: najpiękniejsze kwiaty jesieni Uprawa wrzosów na balkonie | Zdziwisz się, jakie to łatwe
Tydzień 39, Sentencja nr:6
Przesadzamy drzewa i krzewy iglaste np. tuje, cisy, świerki i sosny. Zdążą się zaaklimatyzować w nowym miejscu przed nadejściem przymrozków.
Przeczytaj także
Przesadzanie iglaków Pielęgnacja iglaków jesienią: co robić przed zimą? Jak i kiedy sadzić iglaki? | Praktyczne porady Rośliny iglaste do ogrodu: poradnik uprawy i pielęgnacji
Tydzień 39, Sentencja nr:8
Zbieramy obumarłe części roślin i opadające liście. Składamy je na pryzmie kompostowej, którą dokładnie przerzucamy. Ziemia kompostowa przyda nam się na przyszły rok.
Przeczytaj także
Zrób samodzielnie kompost! Co, jak i gdzie kompostować w ogrodzie? Przerzucanie warstw kompostu: dlaczego trzeba to robić? Błędy w kompostowaniu | Jak ich unikać? Czego nie robić? Z czego można zrobić kompost? A z czego nie można? Sprawdź!
Jesień
Wrzesień
22-28
Tydzień 39
Bestsellery
Tagi
Najnowsze treści