Logo
Logo

Uprawa wrzośców w doniczkach | Jak o nie dbać, by długo rosły i pięknie kwitły?

Wrzośce to nie tylko symbol jesiennego ogrodu, ale także doskonała ozdoba dla naszych balkonów i tarasów. Te kolorowe kwiaty, choć krótkotrwałe, potrafią zachwycić swoją urodą i dodać koloru nawet najpochmurniejszym dniom. Jeśli marzysz o balkonie pełnym wrzośców, ale nie wiesz, jak się za to zabrać, ten artykuł jest właśnie dla Ciebie. Odkryj tajniki uprawy wrzośców w doniczkach i ciesz się ich pięknem przez całą jesień!

Spis treści
Czym się różnią wrzosy od wrzośców? Jakie wrzośce posadzić w doniczce? Jak uprawiać wrzośce w pojemnikach?

Jesienią w każdym centrum ogrodniczych można kupić kolorowe (białe, różowe i czerwone) odmiany wrzośców. Już na pierwszy rzut oka widać, że wrzośce są bardzo podobne do kwitnących w tym samym czasie wrzosów. Nic dziwnego, gdyż są z nimi blisko spokrewnione. Przeczytaj czym się różnią wrzośce od wrzosów?

Większość wrzośców kwitnie na wiosnę, jednak niektóre gatunki kwitną na jesieni. Wiosenne są ozdobą ogrodów, a jesienne to najczęściej sezonowe kwiaty doniczkowe.

infouprawa / YouTube


Wybierz idealny wrzosiec do doniczki: Poznaj najlepsze gatunki!

Najpopularniejszym jesiennym wrzoścem doniczkowym jest wrzosiec delikatny (Erica gracilis, a dokładnie jego jesienna forma botaniczna E. gracilis var. Autumnalis). Dorasta do 20-50 cm wysokości (w zależności od odmiany) i wytwarza duże (4 mm) dzbanuszkowate kwiaty osadzone na długich, ulistnionych pędach kwiatostanowych. 

Kwiaty najczęściej są różowe, ale mogą być też odmiany czerwone lub białe. Liście są zielone, drobne, igiełkowate. Wczesne odmiany wrzośca delikatnego rozpoczynają kwitnienie już w sierpniu, a późne kwitną od połowy października.

Wrzosiec delikatny jak wskazuje jego nazwa jest wrażliwy – przede wszystkim na mrozy. Pochodzi z górzystych regionów Afryki Południowej (gdzie wiosna jest w czasie naszej jesieni) i nie zimuje w Polsce. Roślina zamiera już po pierwszych przymrozkach. Na szczęście nawet na zaschniętych pędach utrzymują się kwiaty, dzięki czemu roślina (nawet martwa) może być ozdobą przez długie tygodnie.

Wrzosiec w doniczce
Fot. Romi/Pixabay

Wrzosiec to piękna jesienna ozdoba balkonu i tarasu. Jego dzbanuszkowate kolorowe kwiaty nadają mu niezwykłej, choć zwykle krótkotrwałej urody. Warto uprawiać wrzośce w doniczkach, bo są wyjątkowo dekoracyjne i łatwe w pielęgnacji.

Łatwa uprawa doniczkowych wrzośców | Jak o nie dbać, by długo rosły i pięknie kwitły?

Zastosowanie
Gdzie posadzić wrzośce? Odkryj najlepsze miejsca w domu i na balkonie!

Wrzosiec delikatny to idealna roślina na balkon czy taras. Może też być trzymany wewnątrz (choć w mieszkaniu żyje krócej). Ostatnio staje się coraz bardziej popularną rośliną zdobiącą groby. Można go także sadzić jako sezonową ozdobę wrzosowisk, skalniaków i niskich rabat.

Wymagania
Dowiedz się, co lubią wrzośce: Klucz do ich zdrowia i urody!

Lubi stanowisko słoneczne lub półcieniste, źle znosi warunki nadmiernego zacienienia. Ponadto jest bardzo wrażliwy na zimne wiatry i przymrozki. Źle także się czuje w mieszkaniu w pobliżu grzejnika (zbyt wysoka temperatura, powodująca szybie przesychanie podłoża). Dłużej będzie kwitł w chłodnym miejscu (jednak temperatura nie powinna zbliżać się do zera).

Pielęgnacja
Jak dbać o wrzośce? Proste kroki, by cieszyć się ich pięknem przez długi czas!
Wrzośce w doniczkach podlewamy umiarkowanie, tak aby nigdy nie stały w wodzie. Ich korzenie są wrażliwe zarówno na przesuszenie jak i przelanie. Gleba powinna być stale lekko wilgotna, ale nie mokra! Wrzośców w doniczkach nie trzeba nawozić. Pozostałe zasady pielęgnacji wrzośców nie różnią się od uprawy wrzosów w doniczkach. Rośliny te z powodzeniem mogą rosnąć obok siebie.

Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, zdjęcie tytułowe: Jacques GAIMARD, Gaby Stein/Pixabay

Autor
Uprawa wrzośców w doniczkach | Jak o nie dbać, by długo rosły i pięknie kwitły?
Uprawa wrzośców w doniczkach | Jak o nie dbać, by długo rosły i pięknie kwitły?
Redakcja portalu ZielonyOgrodek.pl

Portal ZielonyOgrodek.pl prowadzony jest przez doświadczony zespół redakcyjny. Tworzymy dla Was treści z pasją i zaangażowaniem, ale przede wszystkim dzielimy się naszymi pomysłami i ogrodowym doświadczeniem.

Tagi
 
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (12)
Powiązane rośliny

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl

Gość Katanna

29-09-2021 06:18

Lubie wrzosy i co roku kupuję kilka do doniczek. Traktuję je jednak jako "jednorazówki", bo nie mam na nie miejsca w ogrodzie.

Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl