Logo
Logo
Gardeners' world listopad - grudzień 2022
3
Okazje

Pomysły na ozdoby z wrzosów i wrzośców | Wyczaruj z nich jesienne dekoracje!

Wrzosy i wrzośce to krzewinki, które wpisują się w charakter niemal każdego ogrodu. Okazuje się, że rośliny te doskonale nadają się nie tylko na rabaty, ale można z nich też zrobić wyjątkowe ozdoby. Mamy dla was kilka ciekawych propozycji! 

 

Wrzosy (Calluna) i wrzośce (Erica) to najczęściej małe, zimozielone krzewy i krzewinki. To rośliny bardzo dekoracyjne. Sadzi się je głównie do gruntu, ale doskonale sprawdzają się także do nasadzeń w pojemnikach na tarasach i balkonach. Są roślinami łatwymi w uprawie i mają zbliżone wymagania. 

Jest jednak kilka cech, które je odróżniają. Wrzosy mają łuskowate liście, rosnące na łodydze pod kątem, kwiaty kielichowate. Liście wrzośców są igiełkowate, rosną prostopadle do pędu, a kwiaty są dzbanuszkowate. Wrzosy kwitną od lipca do października, a wrzośce od końca lutego do kwietnia.

Inspirujące pomysły na ozdoby z wrzosów i wrzośców

Wśród wrzosów najbardziej popularny jest wrzos pospolity (Calluna vulgaris), który zachwyca swoją formą, ponieważ tworzy zwarte kwitnące w lipcu i we wrześniu kobierce o wysokości do 50 cm. Wrzośce z kolei to krzewinki wiosny i lata. Niektóre odmiany najbardziej rozpowszechnionego wrzośca krwistego (Erica carnea) zaczynają kwitnąć już w pierwszej połowie lutego. Pozostałe kwitną w marcu, kwietniu i maju, a w drugiej połowie czerwca zakwita m.in. wrzosiec bagienny (Erica tetralix), wrzosiec Watsona (Erica watsonii), wrzosiec popielaty (Erica cinerea). 

Wrzosy mogą być idealną ozdobą we wnętrzach. Wystarczy posadzić je w ozdobnej doniczce lub włożyć do osłonki np. w postaci blaszanego wiaderka, które wpisze się w styl rustykalny
Jako osłonkę można wykorzystać także koszyk albo prostokątną skrzynkę wyłożoną ozdobnym materiałem. Wrzosy w połączeniu z pomarańczowymi akcentami będą doskonałe do jesiennych dekoracji, z kolei wrzośce dopełnią letnie aranżacje.
Wrzosy i wrzośce sprawdzą się także w kompozycjach z innymi roślinami np. z trawami ozdobnymi, czy żurawkami
A co powiecie na wrzosy w słoiku albo w szklanej osłonce? Trzeba przyznać, że te na zdjęciu powyżej wyglądają bardzo szykownie! 

Wrzosy i wrzośce mogą być też ozdobą stołu. Na powyższym przykładzie widać, że bardzo łatwo zrobić z nich dekorację talerza. Wystarczy tylko florystyczna żyłka do związania gałązek, wstążka i gotowe! 
Z wrzośców można też zrobić wyjątkową biżuterię. Kto powiedział, że kwiaty nie mogą służyć za bransoletkę? Taka kompozycja w połączeniu z różą jest naprawdę urocza i przede wszystkim oryginalna. 
Warto pamiętać, że wrzosy nadają się też do bukietów. Można łączyć je nie tylko z kwiatami ciętymi, ale także z roślinami doniczkowymi, np. sukulentami

FILM: Niesamowite dekoracje z wrzosów 

Amazing Creative Ideas / Youtube

Przepis na Ogród / Youtube

 
Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, zdjęcie tytułowe: dendoktoor, Gosia K., congerdesign, Marjon Besteman / Pixabay

Dowiedz się więcejTo Cię zainteresuje
Pokaż więcej (6)
Ważne tematy


Komentarze

NEWSLETTER
Porady ogrodnicze na Twój email!
Zapisz się i odbierz darmowe e-wydanie magazynu Gardeners` World!
Twoja strona ogrodu