Trawy ozdobne w donicach: polecane gatunki
Trawy ozdobne to byliny, którymi można się cieszyć przez długi czas. Występują w różnych kształtach (od niskich po wysokie, od zwartych po rozłożyste) oraz różnych kolorach – oprócz klasycznie zielonych czy żółtych znajdziemy rośliny niebieskie (kostrzewa popielata, Festuca glauca), czarne (konwalnik, Ophiopogon), a nawet czerwone (imperata cylindryczna, Imperata cylindrica).
Trawy ozdobne wyglądają atrakcyjnie o każdej porze roku, od pierwszych zielonych źdźbeł wiosną i pięknych piór (późnym) latem po intensywne zabarwienie liści jesienią. Nawet zimą przybierają bajkową sylwetkę, którą podkreśla warstwa szronu po mroźnej zimowej nocy. Istnieją ponadto zimozielone trawy ozdobne, które zachowują swój kolor przez cały rok, takie jak kostrzewa popielata czy turzyca (Carex), które doskonale sprawdzą się sadzone w donicach.
Jeśli preferujesz prostotę, postaw na pojemniki z jednym gatunkiem traw ozdobnych, na przykład miskant (Miscanthus) lub rozplenicę (Pennisetum). Jeśli wolisz urozmaicenie, możesz zaszaleć i połączyć trawy ozdobne z kwitnącymi bylinami. Ich botaniczny charakter podkreślą rośliny liściaste, chociażby żurawka (Heuchera).
Trawy ozdobne wysokie do uprawy w donicach:
Trawy ozdobne niskie do uprawy w donicach:
Trawy ozdobne w donicach: uprawa i pielęgnacja
Sadzenie traw w donicach
- Do sadzenia traw ozdobnych używaj mrozoodpornych doniczek i pojemników.
- Upewnij się, że na dnie donicy są otwory, aby rośliny mogły pozbyć się nadmiaru wody.
- Pamiętaj o warstwie drenażowej np. w postaci keramzytu.
- Do uprawy w pojemnikach najlepsza będzie ziemia uniwersalna.
- Wybierz dla traw słoneczne stanowisko.
Pielęgnacja i uprawa traw ozdobnych w donicach
- Przycinaj trawy wczesną wiosną, aby zrobić miejsce na świeże źdźbła.
- Trawy zimozielone nie wymagają przycinania. Wystarczy pozbyć się zwiędniętych źdźbeł.
- Regularnie podlewaj trawy, aby zapobiec ich wysychaniu.
- Trawy w pojemnikach wymagają nawożenia. Najlepiej nawozić je raz w roku w okresie wiosennym produktami z większą ilością fosforanu i mikroskładników.
- By przygotować trawy na okres zimy, należy ściółkować podłoże w donicach grubą warstwą kory, a źdźbła związywać w pęki przypominające snopki. Donicę można odizolować od ziemi i otoczyć styropianem, aby ograniczyć wychłodzenie gleby. Dodatkowo można zastosować specjalne maty osłonowe, które ochronią roślinę przed zimnem i wiatrem.
- Jeśli zdecydujesz się na zimowanie traw w domu (dotyczy to głównie bardziej egzotycznych gatunków jak np. trawa pampasowa), wybierz chłodne i jasne stanowisko.
Więcej informacji na temat bylin można znaleźć na stronie www.perennialpower.pl.
Tekst i zdjęcia: iVerde