Szarobródek syberyjski (Spodiopogon sibiricus) to okazała trawa z rodziny wiechlinowatych (Poaceae). Naturalnie występuje w Azji (głównie we wschodniej Syberii), ale bywa też uprawiana w innych rejonach świata jako roślina ozdobna.

Szarobródek syberyjski to kępiasta, duża trawa o gęstym, kopulastym lub kulistym pokroju, dorastająca w czasie kwitnienia do ok. 1,5-2 m wys. Roślina tworzy sztywne, zniesione, zielone, cienkie pędy z węzłami, z których wyrastają długie, dość szerokie, lancetowate, soczyście zielone, ostro zakończone i szorstkie na brzegach liście łodygowe (ulistnione pędy przypominają wyglądem pędy bambusa), z wyraźnie zaznaczonym, jaśniejszym nerwem głównym. Liście w stosunku do pędu układają się niemal prostopadle (wyrastają pod kątem 90 stopni), a ich końce lekko przewieszają się na zewnątrz. Jesienią liście przebarwiają się na różne odcienie koloru żółtego, pomarańczowego i czerwonego, stanowiąc mocny akcent kolorystyczny w ogrodzie.

Szarobródek zakwita latem (VII-VIII), rozwijając drobne, purpurowe kwiaty, zebrane na szczycie pędu w smukłe, wydłużone, wiechowate, połyskliwe kwiatostany. Po przekwitnieniu kwiatostany przybierają brązowy kolor i stają się luźniejsze oraz bardziej puszyste. Długo pozostają na pędach, zdobiąc zimowy ogród. Ścina się je dopiero wiosną następnego roku, na wys. ok. 10-15 cm. ponad ziemią.

Wymagania i uprawa

Szarobródek syberyjski w uprawie preferuje słoneczne lub lekko półcieniste stanowiska i żyzne, próchnicze, umiarkowanie wilgotne, przepuszczalne podłoża. Nie toleruje suszy, podmokłej gleby ani gorąca, dlatego w okresach bezdeszczowych i ciepłych powinien być systematycznie, ale umiarkowanie podlewany. Szarobródek jest natomiast w pełni mrozoodporny. Nie wymaga zimowego okrycia i może być uprawiany na terenie całego kraju.

Gatunek można rozmnażać przez wysiew nasion, jednak odmiany lepiej jest rozmnażać wegetatywnie przez podział kęp.

Zastosowanie

Szarobródek syberyjski to bardzo piękna i atrakcyjna trawa ozdobna, polecana jednak głównie do dużych ogrodów. Wprawdzie jest typem trawy kępkowej, a nie rozłogowej, wiec nie jest ekspansywna, ale tworzy bardzo duże, mocne, okazałe kępy, wiec zajmuje sporo miejsca.

Trawa ta może być sadzona jako soliter na tle trawnika lub w pobliżu oczka wodnego. Wspaniale prezentuje się też w towarzystwie innych traw ozdobnych, a także w ogrodach preriowych i naturalistycznych.

Ze względu na pokrój przypominający bambusa, może być też ciekawym elementem ogrodu orientalnego, tym bardziej, że nie jest tak ekspansywna jak większość bambusów. Na dużych rabatach ładnie prezentuje się w zestawieniu z innymi roślinami ozdobnymi jak np. liliowce, rozchodniki okazałe, czyśćce wełniste, rudbekie, dzielżany czy astry bylinowe.

Kwiatostany nadają się do ciecia i suszenia oraz wykorzystania w suchych bukietach.

Wybrane odmiany

  • 'West Lake' – kwiatostany po przekwitnieniu przebarwiają się na srebrzysto-biały kolor, wys. ok. 0,8-1,2 m

Tekst: Katarzyna Józefowicz, zdjęcia: iVerde