Logo
Logo

Uprawa wrzosów na balkonie | Zdziwisz się, jakie to łatwe

Wrzosy na balkonie to więcej niż tylko jesienne dekoracje. Są symbolem trwałości i piękna, które może przetrwać nawet zimowe chłody, dodając koloru i życia do miejskich przestrzeni, gdy większość roślin już dawno uśpiła swoje barwy. Ale jak sprawić, by te niewymagające, lecz fascynujące rośliny kwitły obficie i zdobiły nasz balkon od późnego lata aż po pierwsze przymrozki? Kluczem jest znajomość kilku prostych zasad dotyczących ich sadzenia, pielęgnacji i zimowania.

Streszczenie artykułu
Wrzosy są idealnym wyborem do uprawy w doniczkach na balkonie i tarasie, zwłaszcza w okresie jesiennym. Te rośliny, dostępne w różnorodnej kolorystyce, dodają uroku przestrzeniom zewnętrznym. Aby wrzosy pięknie rosły, potrzebują odpowiedniego nasłonecznienia, kwaśnego podłoża i właściwej pielęgnacji. Podczas sadzenia warto zastosować kwaśne podłoże oraz zapewnić dobry drenaż. Kluczowe jest umiarkowane podlewanie, aby podłoże było stale wilgotne. Wrzosy nie mają dużych wymagań nawozowych, ale warto pamiętać o stosowaniu nawozów dla roślin kwasolubnych. Zimowanie wrzosów na balkonie wymaga specjalnej uwagi, aby chronić je przed mrozem. Można je zabezpieczyć stosując różne materiały izolujące, takie jak styropian czy słoma.
Spis treści
Jak sadzić wrzosy na balkonie? Jak podlewać wrzosy w doniczkach? Jak, czym i kiedy nawozić doniczkowe wrzosy? Jak przezimować wrzosy na balkonie?

Wrzosy na balkonie

Wrzosy pojawiają się już w drugiej połowie lata, kusząc zróżnicowaną kolorystyką i ciekawym wyglądem. Jeżeli potraktujemy je jako rośliny sezonowe, wówczas przy niewielkim zaangażowaniu możemy uzyskać kolorowe kompozycje, zwłaszcza gdy w zestawieniach będą dominować wrzosy pączkowe. Nawet gdy zmarzną, nie stracą walorów dekoracyjnych.

Obok wrzosów nie powinno zabraknąć miniaturowych roślin iglastych, chryzantem, a także traw, które razem z wrzosami sprawią, że jesienny balkon i taras zaprezentują się wyjątkowo.

Wrzosy na balkon, fot. KleineKiwi - Pixabay
Fot. KleineKiwi/Pixabay

Jak dbać o wrzosy na balkonie?

W uprawie wrzosów na balkonie i tarasie, tak jak w przypadku uprawy w glebie, zwracamy uwagę na nasłonecznienie, podłoże i prawidłową pielęgnację.

Sadzenie
Zakupione rośliny najlepiej przesadzić do większych donic, skrzynek i innych pojemników, zwłaszcza gdy zależy nam na przezimowaniu tych roślin. Bardzo ładnie zaprezentują się posadzone w drewnianych skrzyniach bądź w kamiennych donicach. Przesadzając wrzosy, pamiętamy o zastosowaniu kwaśnego podłoża (które jest powszechnie dostępne, m.in. w centrach ogrodniczych) oraz zapewnieniu kilkucentymetrowym drenażu. Pojemniki muszą mieć otwory w dnie, którymi będzie odpływał nadmiar wody. Podłoże można uzupełnić piaskiem, aby zwiększyć jego przepuszczalność. Przed posadzeniem nie rozluźniamy zwartej bryły korzeniowej, a wrzosy sadzimy nie głębiej niż rosły w szkółce.

Wrzosy do uprawy na balkonie, fot. dmf87 - Fotolia
Fot. dmf87/Fotolia

Podlewanie
W uprawie wrzosów na balkonie i tarasie zwracamy szczególną uwagę na podlewanie. Staramy się tak nawadniać rośliny, aby podłoże nie zostało przesuszone ani przelane – cały czas powinno być umiarkowanie wilgotne, ale nie mokre. Podlewamy odstaną wodą bądź deszczówką.

Nawożenie
Wrzosy nawozimy bardzo ostrożnie. Rośliny te nie mają dużych wymagań, więc nadmierne nawożenie może im tylko zaszkodzić, zwłaszcza w uprawie pojemnikowej. Należy pamiętać, że podłoże dostępne w centrach ogrodniczych zazwyczaj uzupełnione jest dawką nawozu, która wystarczy na kilka tygodni. W uprawie wrzosów jednorazowa wiosenna dawka nawozu o spowolnionym działaniu będzie wystarczająca na cały sezon. Nie wolno zapominać, że stosujemy tylko nawozy przeznaczone dla roślin kwasolubnych.

sadzenie wrzosów na balkon fot. ronstik - Fotolia.com
Fot. ronstik/Fotolia

Zimowanie wrzosów na balkonie

Wrzosy ustawiamy na stanowisku osłoniętym przed wiatrem, najlepiej słonecznym, a na okres zimy zabezpieczamy przed zmarznięciem. Wrzosy uprawiane w ogrodzie zimują dość dobrze, ale mogą zmarznąć, zwłaszcza w wietrzne i bezśnieżne zimy. Uprawiane na balkonie i tarasie są szczególnie narażone na przemarzanie ze względu na uprawę w niewielkiej ilości podłoża.

Aby zwiększyć prawdopodobieństwo przezimowania roślin, należy je zabezpieczyć przed silnym mrozem, m.in. poprzez ustawienie pojemników na grubym styropianie, okrycie, np. słomą, a same rośliny – agrowłókniną bądź gałązkami iglastymi. Dobrym sposobem jest umieszczenie pojemników z wrzosami w większej skrzynce i uzupełnienie jej styropianem, słomą, papierem bądź innym materiałem izolującym.

Jeśli mamy ogród, na czas zimy możemy zadołować wrzosy w pojemnikach w osłoniętej przed wiatrem części działki. W słoneczne i bezmroźne dni nie zapominamy o podlewaniu.

Gdy wrzosy przezimują, należy je przyciąć, tak jak zostało to opisane przy uprawie wrzosów w ogrodzie.


Tekst: Grzegorz Bugucki, zdjęcie tytułowe: sleepyhobbit/Fotolia

 

FAQ Pytania i odpowiedzi
 • Czy wrzosy nadają się do uprawy na balkonie?

  Tak, wrzosy świetnie sprawdzają się w doniczkach na balkonie i tarasie, oferując kolorowe kompozycje jesienią i zimą.
 • Jakie warunki są potrzebne do uprawy wrzosów na balkonie?

  Wrzosy potrzebują odpowiedniego nasłonecznienia, kwaśnego podłoża, właściwej pielęgnacji, umiarkowanego podlewania i nawożenia dostosowanego do roślin kwasolubnych.
 • Jak sadzić wrzosy na balkonie?

  Należy przesadzić zakupione rośliny do większych donic, skrzynek lub innych pojemników z kwaśnym podłożem i zapewnić dobry drenaż.
 • Jak podlewać wrzosy na balkonie?

  Wrzosy należy podlewać tak, aby podłoże było umiarkowanie wilgotne, ale nie mokre, używając odstanej wody lub deszczówki.
 • Jak nawozić wrzosy na balkonie?

  Wrzosy nawozi się bardzo ostrożnie, najlepiej jednorazowo wiosną nawozem o spowolnionym działaniu przeznaczonym dla roślin kwasolubnych.
 • Jak zabezpieczyć wrzosy na balkonie przed zimą?

  Aby zabezpieczyć wrzosy przed mrozem, można użyć materiałów izolujących jak styropian czy słoma, a rośliny okryć agrowłókniną lub gałązkami iglastymi.
 • Czytaj więcej Czytaj mniej
Autor
Uprawa wrzosów na balkonie | Zdziwisz się, jakie to łatwe
Uprawa wrzosów na balkonie | Zdziwisz się, jakie to łatwe
Redakcja portalu ZielonyOgrodek.pl

Portal ZielonyOgrodek.pl prowadzony jest przez doświadczony zespół redakcyjny. Tworzymy dla Was treści z pasją i zaangażowaniem, ale przede wszystkim dzielimy się naszymi pomysłami i ogrodowym doświadczeniem.

Tagi
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (13)
Powiązane rośliny
 

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl

25-07-2019 12:11

Przetrzymanie wrzosów na balkonie jest bardzo trudne, ale przeniesienie ich do mieszkania nie ułatwi im zimowania. Na 100% w ogrzewanym pomieszczeniu zeschną po kilku tygodniach. Jest to jakieś rozwiązanie, by przedłużyć ich dekoracyjność przez krótki czas, ale nie da się ich ...

Gość JoannaZ

15-07-2019 13:27

Uwielbiam wrzosy, ale nigdy nie udało mi się ich przezimować w donicy!!!!! Nie ważne, czy zima była mroźna (choć ostatnio takich nie było) czy też temperatur ujemnych wcale nie było - zawsze wrzosy zasychały zimą. Próbowałam wielu różnych sposobów i nigdy nie przetrwały. ...

Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl