Wrzosy na balkonie
Wrzosy pojawiają się już w drugiej połowie lata, kusząc zróżnicowaną kolorystyką i ciekawym wyglądem. Jeżeli potraktujemy je jako rośliny sezonowe, wówczas przy niewielkim zaangażowaniu możemy uzyskać kolorowe kompozycje, zwłaszcza gdy w zestawieniach będą dominować wrzosy pączkowe. Nawet gdy zmarzną, nie stracą walorów dekoracyjnych.
Obok wrzosów nie powinno zabraknąć miniaturowych roślin iglastych, chryzantem, a także traw, które razem z wrzosami sprawią, że jesienny balkon i taras zaprezentują się wyjątkowo.
Fot. KleineKiwi/Pixabay |
Jak dbać o wrzosy na balkonie?
W uprawie wrzosów na balkonie i tarasie, tak jak w przypadku uprawy w glebie, zwracamy uwagę na nasłonecznienie, podłoże i prawidłową pielęgnację.
Sadzenie
Zakupione rośliny najlepiej przesadzić do większych donic, skrzynek i innych pojemników, zwłaszcza gdy zależy nam na przezimowaniu tych roślin. Bardzo ładnie zaprezentują się posadzone w drewnianych skrzyniach bądź w kamiennych donicach. Przesadzając wrzosy, pamiętamy o zastosowaniu kwaśnego podłoża (które jest powszechnie dostępne, m.in. w centrach ogrodniczych) oraz zapewnieniu kilkucentymetrowym drenażu. Pojemniki muszą mieć otwory w dnie, którymi będzie odpływał nadmiar wody. Podłoże można uzupełnić piaskiem, aby zwiększyć jego przepuszczalność. Przed posadzeniem nie rozluźniamy zwartej bryły korzeniowej, a wrzosy sadzimy nie głębiej niż rosły w szkółce.
Fot. dmf87/Fotolia |
Podlewanie
W uprawie wrzosów na balkonie i tarasie zwracamy szczególną uwagę na podlewanie. Staramy się tak nawadniać rośliny, aby podłoże nie zostało przesuszone ani przelane – cały czas powinno być umiarkowanie wilgotne, ale nie mokre. Podlewamy odstaną wodą bądź deszczówką.
Nawożenie
Wrzosy nawozimy bardzo ostrożnie. Rośliny te nie mają dużych wymagań, więc nadmierne nawożenie może im tylko zaszkodzić, zwłaszcza w uprawie pojemnikowej. Należy pamiętać, że podłoże dostępne w centrach ogrodniczych zazwyczaj uzupełnione jest dawką nawozu, która wystarczy na kilka tygodni. W uprawie wrzosów jednorazowa wiosenna dawka nawozu o spowolnionym działaniu będzie wystarczająca na cały sezon. Nie wolno zapominać, że stosujemy tylko nawozy przeznaczone dla roślin kwasolubnych.
Fot. ronstik/Fotolia |
Zimowanie wrzosów na balkonie
Wrzosy ustawiamy na stanowisku osłoniętym przed wiatrem, najlepiej słonecznym, a na okres zimy zabezpieczamy przed zmarznięciem. Wrzosy uprawiane w ogrodzie zimują dość dobrze, ale mogą zmarznąć, zwłaszcza w wietrzne i bezśnieżne zimy. Uprawiane na balkonie i tarasie są szczególnie narażone na przemarzanie ze względu na uprawę w niewielkiej ilości podłoża.
Aby zwiększyć prawdopodobieństwo przezimowania roślin, należy je zabezpieczyć przed silnym mrozem, m.in. poprzez ustawienie pojemników na grubym styropianie, okrycie, np. słomą, a same rośliny – agrowłókniną bądź gałązkami iglastymi. Dobrym sposobem jest umieszczenie pojemników z wrzosami w większej skrzynce i uzupełnienie jej styropianem, słomą, papierem bądź innym materiałem izolującym.
Jeśli mamy ogród, na czas zimy możemy zadołować wrzosy w pojemnikach w osłoniętej przed wiatrem części działki. W słoneczne i bezmroźne dni nie zapominamy o podlewaniu.
Gdy wrzosy przezimują, należy je przyciąć, tak jak zostało to opisane przy uprawie wrzosów w ogrodzie.
Tekst: Grzegorz Bugucki, zdjęcie tytułowe: sleepyhobbit/Fotolia