Logo
Logo
2
Okazje

Czy wrzosy i wrzośce można uprawiać w domu?

Pytanie czytelnika: Czytałam kilka artykułów o uprawie wrzosów i wrzośców w ogrodzie i na balkonie. Nikt jednak nie pisze o ich uprawie w domu. Czy to w ogóle możliwe? Czy można uprawiać wrzosy w domu?

 

Wrzosy i wrzośce to niewielkie krzewinki, które pięknie ozdabiają ogród i donice, kwitnąc latem i jesienią. W zależności od gatunku mogą mieć różną barwę kwiatów i liści, mieć pokrywę rozłożystą lub strzelistą. Coraz częściej wrzosy i wrzośce uprawiane są również w donicach na balkonach i tarasach, a czy można jest uprawiać również w domu? I jak dbać o wrzosy uprawiane w doniczkach?

Czy wrzosy i wrzośce jako domowe rośliny doniczkowe

Wrzosy i wrzośce z powodzeniem można uprawiać w donicach, a wybór gatunku nie ma tu większego znaczenia. Jednak najlepiej, aby donice były ustawione na balkonie lub tarasie. Rośliny można również uprawiać w domu, ale trzeba liczyć się z tym, że kwitnienie będzie krótkie, a roślina nie utrzyma się długo.

Wrzosy i wrzośce zdecydowanie najlepiej czują się nasadzone bezpośrednio w glebie. Jeśli uprawia się te efektowne krzewinki w donicach ustawionych na zewnątrz, to nie ma potrzeby ich zimowania w domu, chociaż przy dużych mrozach można je na kilka dni wstawić do chłodnego pomieszczenia.

Jak dbać o wrzosy i wrzośce w domu?

Pielęgnacja roślin w donicach nie różni się niezależnie od tego, czy ustawimy je w domu, czy na balkonie. Jednak w domu powinny być one ustawione w dobrze nasłonecznionym, ale chłodnym miejscu np. na parapecie, pamiętając o wyłączeniu kaloryfera.

W uprawie wrzosów i wrzośców ważne jest odpowiednie nawodnienie – ze względu na płytkie ukorzenienie gleba powinna być stale lekko wilgotna, inaczej roślina szybko wyschnie. Niewskazane jest również nadmierne podlewanie, gdyż wtedy korzenie mogą gnić.

Po zakupie krzewinek warto przesadzić je do większych pojemników, a wybrana doniczka powinna być dość szeroka (15 cm na jedną roślinę), ale nie musi być głęboka.

Raz na dwa tygodnie można nawozić krzewinki. Najlepiej wybierać do tego nawozy do wrzosów (zakwaszające), pamiętając, aby używać ich dość skromnie, ponieważ wrzosy są wrażliwe na przenawożenie.

Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, zdjęcie tytułowe: congerdesign / Pixabay
G.T.

Dowiedz się więcej
 
To Cię zainteresuje
Pokaż więcej (1)Zobacz także
Lista zakupów


Komentarze

NEWSLETTER
Zapisz się i odbierz darmowe e-wydanie magazynu Gardeners` World!
 
Twoja strona ogrodu