Logo
Logo
2
Okazje

Czy wrzosy i wrzośce można uprawiać w domu?

Pytanie czytelnika: Czytałam kilka artykułów o uprawie wrzosów i wrzośców w ogrodzie i na balkonie. Nikt jednak nie pisze o ich uprawie w domu. Czy to w ogóle możliwe? Czy można uprawiać wrzosy w domu?

 

Wrzosy i wrzośce to niewielkie krzewinki, które pięknie ozdabiają ogród i donice, kwitnąc latem i jesienią. W zależności od gatunku mogą mieć różną barwę kwiatów i liści, mieć pokrywę rozłożystą lub strzelistą. Coraz częściej wrzosy i wrzośce uprawiane są również w donicach na balkonach i tarasach, a czy można jest uprawiać również w domu? I jak dbać o wrzosy uprawiane w doniczkach?

Czy wrzosy i wrzośce jako domowe rośliny doniczkowe

Wrzosy i wrzośce z powodzeniem można uprawiać w donicach, a wybór gatunku nie ma tu większego znaczenia. Jednak najlepiej, aby donice były ustawione na balkonie lub tarasie. Rośliny można również uprawiać w domu, ale trzeba liczyć się z tym, że kwitnienie będzie krótkie, a roślina nie utrzyma się długo.

Wrzosy i wrzośce zdecydowanie najlepiej czują się nasadzone bezpośrednio w glebie. Jeśli uprawia się te efektowne krzewinki w donicach ustawionych na zewnątrz, to nie ma potrzeby ich zimowania w domu, chociaż przy dużych mrozach można je na kilka dni wstawić do chłodnego pomieszczenia.

Jak dbać o wrzosy i wrzośce w domu?

Pielęgnacja roślin w donicach nie różni się niezależnie od tego, czy ustawimy je w domu, czy na balkonie. Jednak w domu powinny być one ustawione w dobrze nasłonecznionym, ale chłodnym miejscu np. na parapecie, pamiętając o wyłączeniu kaloryfera.

W uprawie wrzosów i wrzośców ważne jest odpowiednie nawodnienie – ze względu na płytkie ukorzenienie gleba powinna być stale lekko wilgotna, inaczej roślina szybko wyschnie. Niewskazane jest również nadmierne podlewanie, gdyż wtedy korzenie mogą gnić.

Po zakupie krzewinek warto przesadzić je do większych pojemników, a wybrana doniczka powinna być dość szeroka (15 cm na jedną roślinę), ale nie musi być głęboka.

Raz na dwa tygodnie można nawozić krzewinki. Najlepiej wybierać do tego nawozy do wrzosów (zakwaszające), pamiętając, aby używać ich dość skromnie, ponieważ wrzosy są wrażliwe na przenawożenie.

Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, zdjęcie tytułowe: congerdesign / Pixabay
G.T.

Tagi
Newsletter
Zapisz się na newsletter, aby otrzymywać od nas bezpłatne porady ogrodnicze!
Warto przeczytać
To Cię zainteresuje
Nowe treści

 

Lista zakupów

Komentarze

Porady na ten tydzień
Tydzień 4, Sentencja nr:7
Tydzień 4, Sentencja nr:7
Odpowiednio dbaj o rośliny domowe – skąpe zimowe światło, nadmierne lub zbyt rzadkie podlewanie mogą być przyczyną zrzucania ich liści, a w skrajnych przypadkach nawet zamierania całych roślin.
Tydzień 4, Sentencja nr:5
Tydzień 4, Sentencja nr:5
Pod koniec stycznia wykonuje się bielenie pni drzew, gdy temperatura wzrośnie powyżej zera. Bielenie zapobiegnie pękaniu kory na skutek zmian temperatury oraz silnego nasłonecznienia, które są częste w późniejszych, zimowych miesiącach.
Tydzień 4, Sentencja nr:4
Tydzień 4, Sentencja nr:4
Kwiaty domowe przechodzą teraz okres spoczynku. Podlewajmy je zatem umiarkowanie i nie nawoźmy. Gatunki, które preferują wilgoć – zraszajmy. Jeśli jest możliwość, przenieśmy je w jak najwidniejsze miejsce.
Tydzień 4, Sentencja nr:3
Tydzień 4, Sentencja nr:3
Jeśli na Święta Bożego Narodzenia mieliśmy w domu choinkę w formie żywego drzewka z korzeniami, możemy zacząć proces przesadzania go do ogrodu. Nie można tego robić od razu, ale pomału, by roślina przystosowała się do nowych, surowych warunków.
Tydzień 4, Sentencja nr:2
Tydzień 4, Sentencja nr:2
W okresie odwilży podlejmy krzewy zimozielone rosnące w doniczkach na tarasie. Przez ich liście wyparowuje bowiem woda, co naraża rośliny na uschnięcie.
Tydzień 4, Sentencja nr:1
Tydzień 4, Sentencja nr:1
Możemy formować drzewa liściaste i iglaste – na wykonanie tego zabiegu mamy czas do końca marca. Pamiętajmy, że niektóre gatunki liściaste, np. klon, grab czy brzoza, po przycięciu bardzo obficie tracą soki roślinne, dlatego formuje się je od czerwca do września.
 
Serwisy partnerskie
Dom i wnętrze
Twoja strona ogrodu
 
Pozycja: body-bottom
Styl: naked outline