Logo
Logo

Czy wrzosy i wrzośce można uprawiać w domu? Sprawdź, jak to zrobić!

Pytanie czytelnika: Czytałam kilka artykułów o uprawie wrzosów i wrzośców w ogrodzie i na balkonie. Nikt jednak nie pisze o ich uprawie w domu. Czy to w ogóle możliwe? Czy można uprawiać wrzosy w domu?

Spis treści
Czy wrzosy i wrzośce nadają się do uprawy w doniczce? Czy można uprawiać je w domu? Jak pielęgnować wrzosy i wrzośce w domowych warunkach? FILM: ABC uprawy wrzosów. Sprawdź, o czym musisz pamiętać!

Wrzosy i wrzośce to niewielkie krzewinki, które pięknie ozdabiają ogród i donice, kwitnąc latem i jesienią. W zależności od gatunku mogą mieć różną barwę kwiatów i liści, mieć pokrywę rozłożystą lub strzelistą. Coraz częściej wrzosy i wrzośce uprawiane są również w donicach na balkonach i tarasach, a czy można jest uprawiać również w domu? I jak dbać o wrzosy uprawiane w doniczkach?

Wrzosy i wrzośce jako domowe rośliny doniczkowe

Wrzosy i wrzośce z powodzeniem można uprawiać w donicach, a wybór gatunku nie ma tu większego znaczenia. Jednak najlepiej, aby donice były ustawione na balkonie lub tarasie. Rośliny można również uprawiać w domu, ale trzeba liczyć się z tym, że kwitnienie będzie krótkie, a roślina nie utrzyma się długo.

Wrzosy i wrzośce zdecydowanie najlepiej czują się sadzone bezpośrednio w glebie. Jeśli uprawia się te efektowne krzewinki w donicach ustawionych na zewnątrz, to nie ma potrzeby ich zimowania w domu, chociaż przy dużych mrozach można je na kilka dni wstawić do chłodnego pomieszczenia.

Jak dbać o wrzosy i wrzośce w domu?

  • Pielęgnacja roślin w donicach nie różni się niezależnie od tego, czy ustawimy je w domu, czy na balkonie. Jednak w domu powinny być one ustawione w dobrze nasłonecznionym, ale chłodnym miejscu np. na parapecie, pamiętając o wyłączeniu kaloryfera.

  • W uprawie wrzosów i wrzośców ważne jest odpowiednie nawodnienie – ze względu na płytkie ukorzenienie gleba powinna być stale lekko wilgotna, inaczej roślina szybko wyschnie. Niewskazane jest również nadmierne podlewanie, gdyż wtedy korzenie mogą gnić.

  • Po zakupie krzewinek warto przesadzić je do większych pojemników, a wybrana doniczka powinna być dość szeroka (15 cm na jedną roślinę), ale nie musi być głęboka.

  • Raz na dwa tygodnie można nawozić krzewinki. Najlepiej wybierać do tego nawozy do wrzosów (zakwaszające), pamiętając, aby używać ich dość skromnie, ponieważ wrzosy są wrażliwe na przenawożenie.

FILM: Uprawa wrzosów w ogrodzie, na balkonie i w domu. Jak robić to poprawnie? 

Make Your Life Greener / Youtube

Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, zdjęcie tytułowe: congerdesign / Pixabay
G.T.

Autor
Czy wrzosy i wrzośce można uprawiać w domu? Sprawdź, jak to zrobić!
Czy wrzosy i wrzośce można uprawiać w domu? Sprawdź, jak to zrobić!
Redakcja portalu ZielonyOgrodek.pl

Portal ZielonyOgrodek.pl prowadzony jest przez doświadczony zespół redakcyjny. Tworzymy dla Was treści z pasją i zaangażowaniem, ale przede wszystkim dzielimy się naszymi pomysłami i ogrodowym doświadczeniem.

Komentarze

Dodaj komentarz

 

 
To Cię zainteresuje
Pokaż więcej (3)
Twoja strona ogrodu