Logo
Logo

Jakie rośliny pomogą użyźnić glebę: kiedy je wysiewać?

Pytanie czytelnika: Mam spore pole za działką, gdzie do tej pory uprawialiśmy warzywa. Niestety muszę wyjechać na dłuższy czas. Nie będę mogła zajmować się swoim warzywnikiem przez cały rok. Zastanawiam się, co z nim zrobić, by nie zarósł chwastami. Chciałabym posiać jakieś rośliny, które będą swobodnie rosły i użyźnią glebę, czekając na mój powrót.

Spis treści
Jakie nasiona wysiać, by użyźnić glebę? Kiedy siać rośliny użyźniające glebę?

Jakie nasiona wysiać, by użyźnić glebę?
Rośliny na zielony nawóz

Zamiast pozostawiać ziemię nieobsadzoną i wydawać ją na pastwę chwastów, najlepiej wysiać nasiona szybko-rosnących roślin jednorocznych, np. gryką, koniczyną czerwoną czy gorczycą. Nasiona są bardzo tanie i łatwo dostępne w każdym sklepie ogrodniczym.

Rośliny te zaliczane są do tzw. "zielonych nawozów". Są to nieinwazyjne gatunki, które po kilku miesiącach będzie można przekopać z ziemią, by rozłożyły się i wzbogaciły glebę w materię organiczną. Deszcz nie wypłucze z niej składników odżywczych w takiej formie!

Co najlepiej zasiać aby użyźnić glebę?
Nasiona na zielony nawóz
Mieszanka międzyplonowa podnosząca w dużym stopniu plon rośliny następczej poprzez dostarczenie warstwie uprawnej dużej ilości azotu, a dobrze rozwinięty system korzeniowy roślin bobowatych (motylkowych) pozwala udostępnić ze związków organicznych trudno dostępny często dla roślin zbożowych fosfor. Mieszanka charakteryzuje się bardzo wartościową zieloną masą z dużą zawartością białka, którą można przeznaczyć jako "zieloną" karmę dla zwierząt jak również na przyoranie zwiększając tym samym zawartość próchnicy w warstwie ornej
Kup online

Kiedy siać rośliny użyźniające glebę?
Wysiew zielonych nawozów

Najlepszym momentem na wyziewanie nasion roślin nawozów zielonych jest lato – lipiec, sierpień. Ich przekopanie wykonamy jesienią tego samego roku dzięki czemu użyźnimy naszą glebę i będzie ona "gotowa" na wiosnę. Drugim terminem jest wysiew jesienny (tzw. ozimy), który wykonujemy z końcem sierpnia i we wrześniu. Rośliny przekopujemy wtedy wiosną.

Pamiętajmy, że do obu tych terminów wybiera się inne gatunki roślin!


Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, zdjęcie tytułowe: walkersalmanac, Heidi Hanson / Pixabay

Autor
Jakie rośliny pomogą użyźnić glebę: kiedy je wysiewać?
Jakie rośliny pomogą użyźnić glebę: kiedy je wysiewać?
Redakcja portalu ZielonyOgrodek.pl

Portal ZielonyOgrodek.pl prowadzony jest przez doświadczony zespół redakcyjny. Tworzymy dla Was treści z pasją i zaangażowaniem, ale przede wszystkim dzielimy się naszymi pomysłami i ogrodowym doświadczeniem.

Tagi
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (1)