Czy warto siać sałatę we wrześniu?
Tak, warto wysiewać sałatę we wrześniu, ponieważ daje to możliwość uzyskania świeżych plonów już wczesną wiosną. Chłodniejsze, jesienne dni sprzyjają wzrostowi sałat, które są roślinami odpornymi na niskie temperatury, a odmiany ozime, które wyhodowano specjalnie z myślą o uprawie w tym okresie, doskonale radzą sobie z mrozami. Wysiew we wrześniu minimalizuje ryzyko wybijania sałaty w pęd kwiatostanowy, co jest częstym problemem w letnich uprawach. Co więcej, wrześniowe siewy są mniej narażone na ataki szkodników, takich jak pchełki ziemne czy ślimaki, które stają się mniej aktywne w chłodniejszych miesiącach. To doskonały sposób na przedłużenie sezonu ogrodniczego i wczesne cieszenie się zdrowymi, chrupiącymi liśćmi własnej sałaty na wiosnę.
Sałaty zimowe, czyli jakie nasiona kupować na wrześniowy wysiew?
Do wysiewów jesienno-zimowych, czyli do uprawy ozimej, najlepiej nadają się określone typy sałat, które wykazują dużą odporność na przymrozki:
- Sałata liściowa – sałaty z tej grupy tworzą luźne rozety, nie zawiązują ścisłych główek. Zaliczamy do nich np. sałatę dębolistną, listkową, karbowaną.
- Sałata głowiasta – chociaż ta grupa sałat jest bardziej znana z letnich upraw, istnieją odmiany, które dobrze radzą sobie w chłodniejszych warunkach. Jednymi z najczęściej polecanych do uprawy ozimej są odmiany 'Zina' oraz 'Humil'. Natomiast odmianę 'Meravglia d'Invero' wysiewa się tylko w tym terminie (od sierpnia do września) i tylko wprost do gruntu.
- Sałata rzymska – ta grupa sałat o wydłużonych główkach, doskonale nadaje się do uprawy zimowej. Jej liście są bardziej kruche i trwałe w porównaniu z innymi typami. Odmiana 'Galba' jest szczególnie odporna na niskie temperatury.
Kiedy siać i jak dbać o "wrześniową sałatę"?
Przyjęło się, że odmiany sałat przeznaczone do uprawy ozimej wysiewa się najpóźniej do połowy września. Jeśli jednak z tym nie zdążyliśmy, warto spojrzeć na prognozy długoterminowe. Nadal możemy wysiać sałaty zimowe pod warunkiem, że temperatury będą podobne do tych z pierwszych dni września. Jest to ważne dlatego, aby sałata miała czas na dobre zakorzenienie przed nadejściem prawdziwych chłodów.
Najlepsze rezultaty daje sianie sałaty w skrzynkach lub bezpośrednio do gruntu. Jeśli decydujesz się na wysiew bezpośrednio do gruntu, warto po jednak zabezpieczyć rośliny przed przymrozkami. Świetnie sprawdza się przykrywanie ich agrowłókniną, słomą lub gałęziami, które dodatkowo chronią przed mrozem.
Jeśli zdecydujesz się na uprawę w skrzynkach, możesz je łatwo przemieszczać w cieplejsze miejsca, co da Ci większą kontrolę nad warunkami wzrostu. Przesadzanie do gruntu na początku października sprawi, że sałata jeszcze bardziej się zakorzeni, a dzięki temu przetrwa zimę.
Jak przygotować glebę do wrześniowego siewu sałaty?
Sałata preferuje glebę dobrze przepuszczalną, bogatą w substancje odżywcze, ale nie przesadnie nawożoną azotem. By zapewnić sałacie jak najlepsze warunki do wzrostu, przed wysiewem, należy zatem zrobić 3 rzeczy:
- przekop glebę,
- usuń resztki letnich upraw,
- dodaj kompost lub inny nawóz organiczny.
Na co zwrócić uwagę podczas wrześniowego siewu?
Ważnym aspektem wrześniowego siewu sałaty jest kontrola szkodników, które możemy łatwiej zwalczyć. Pchełki ziemne i ślimaki to najwięksi wrogowie młodych sadzonek.
Warto także zadbać o to, by gleba była lekko wilgotna – wrzesień często bywa suchy, dlatego regularne podlewanie może być niezbędne.
Zdjęcie tytułowe: Yingyaipumi / AdobeStock