Logo
Logo

Jak i kiedy siać sałatę do gruntu i na rozsadę? Jak mieć szybkie i obfite zbiory?

Sałata rośnie dość szybko, jest warzywem o krótkim okresie wegetacji i można ją uprawiać z siewu niemal przez cały sezon. Choć istnieje wiele odmian, najczęściej i najchętniej uprawiana jest sałata masłowa nazywana też głowiastą. Jak i kiedy wysiewać sałatę masłową w ogrodzie?

Spis treści
Gdzie wysiewać nasiona sałaty? Kiedy siać sałatę do gruntu i na rozsadę? Jak siać sałatę? Jak głęboko? W jakich odstępach? Jak dbać o sałatę po wschodach?

Jak przygotować glebę do wysiewu sałaty?
Stanowisko

Zazwyczaj sałata udaje się na przeciętnej ogrodowej glebie i nie trzeba wykonywać specjalnych zabiegów z wyjątkiem dobrego jej spulchnienia. Jeśli jednak podłoże jest nieco słabsze lub uboższe, warto zasilić je kompostem lub obornikiem (w sezonie poprzedzającym uprawę), ponieważ sałaty najlepiej rosną na żyznej glebie o odczynie zbliżonym do obojętnego (pH 6-7). Gdy gleba jest dobrze przygotowana (zasilona nawozem organicznym), sałaty nie będą wymagały dodatkowego zasilania w trakcie sezonu.

Kiedy można wysiewać sałatę?
Terminy siewu

Najbardziej popularna sałata głowiasta (podobnie jak lodowa, liściowa lub rzymska), może być uprawiana z rozsady lub z bezpośredniego siewu do gruntu i ta druga metoda jest prostsza i najczęściej stosowana.

Ważny jest termin wysiewu nasion, aby uzyskać jak najlepsze i smaczne zbiory sałaty. Sałaty można wysiewać i uprawiać nie tylko na ogrodowych grządkach, ale także w szklarniach lub w tunelach foliowych (np. przy produkcji rozsady).

Dzika łąka w ogrodzie? Naturalnie. Wysiej te nasiona – stwórz kwiatowy raj dla siebie i zapylaczy
Przeczytaj także
Dzika łąka w ogrodzie? Naturalnie. Wysiej te nasiona – stwórz kwiatowy raj dla siebie i zapylaczy
  • Przy uprawie z rozsady, nasiona wysiewa się wczesną wiosną od połowy marca (czasem nawet już z końcem lutego) do połowy kwietnia w skrzynkach lub doniczkach pod osłonami. Gdy siewki mają co najmniej dwa liście, przenosi się je do gruntu w ogrodzie (mniej więcej w połowie kwietnia). Trzeba uważać, bo młode rośliny są wrażliwe na przesuszenie (ale i spadki temperatur) i bardzo delikatne, dlatego przed wysadzeniem najpierw należy je zahartować.
  • Prostsza i bardziej popularna jest uprawa sałaty bezpośrednio z siewu do gruntu, na wcześniej przygotowanych grządkach. W tym przypadku, aby osiągnąć jak najlepsze plony najlepiej wysiewać sałatę masłową wiosną (od połowy marca do połowy kwietnia). Można wysiewać i uprawiać sałatę niemal przez cały sezon, w kilkutygodniowych odstępach, aby uzyskać jak najlepsze plony. W sierpniu i wrześniu można jeszcze także wysiewać w ogrodzie nasiona sałaty na tzw. zbiór jesienny.
  • Odpowiedni termin wysiewu jest kluczowy, ponieważ dla kiełkowania nasion i wzrostu sałaty istotna jest temperatura gleby, która powinna mieć co najmniej 12-15 i nie więcej niż 20°C. Ponadto, warto pamiętać, że sałatę najlepiej jednak wysiewać wiosną, gdy dni są krótsze. Przy uprawie w nieodpowiednim terminie, np. latem, gdy dni są długie, sałata tworzy kwiatostany, zakwita i wtedy nie nadaje się już do zbioru i spożycia. Dodatkowo, zbyt wysoka temperatura (a także susza) może wpływać na słabsze tworzenie główek i gorzknienie liści.

Jak wysiewać sałatę?
Głębokość i odstępy w jakich sadzimy sałatę

Nasiona umieszcza się w spulchnionej i wilgotnej glebie, w rzędach lub rzutowo, najlepiej w odstępach około 20 cm i na głębokości około 1 centymetra. Aby ułatwić sobie pracę, można kupić nasiona już rozmieszczone w odpowiednich odstępach na celulozowej taśmie, którą wystarczy tylko ułożyć i przysypać ziemią. Nasiona wielu warzyw, czy kwiatów na tzw. taśmie są już powszechnie dostępne w sprzedaży.

Przy optymalnych warunkach, nasiona kiełkują i tworzą pierwsze liście nawet po tygodniu, ale jeśli jest chłodniej może to trwać nawet ponad dwa tygodnie. Z kolei zbiór sałaty możliwy jest zwykle po około 8-10 tygodniach od wysiewu.

Jak dbać o sałatę?
Pielęgnacja sałaty po wschodach

Po wykiełkowaniu nasion, sałata dość szybko się rozwija i rośnie, dlatego należy odpowiednio ją pielęgnować. Do najważniejszych zabiegów pielęgnacyjnych po wschodach należy regularne odchwaszczanie oraz nawadnianie (umiarkowane, by nie przelewać roślin, co prowadzi do gnicia). Bardzo ważne dla szybkiego wzrostu sałaty jest także regularne spulchnianie gleby (należy wykonać zaraz po posadzeniu rozsady lub po wypuszczeniu pierwszych liści przy uprawie z siewu).


Tekst: Maciej Aleksandrowicz, zdjęcia: MYCCF/Pixabay

Autor
Jak i kiedy siać sałatę do gruntu i na rozsadę? Jak mieć szybkie i obfite zbiory?
Jak i kiedy siać sałatę do gruntu i na rozsadę? Jak mieć szybkie i obfite zbiory?
Maciej Aleksandrowicz

Z wykształcenia specjalista ogrodnik, „przewidziany” do kształtowania wszelkich terenów zieleni, ale najlepiej wychodzi mu pisanie o roślinach i ogrodach. Od 2011 roku pisze artykuły i porady ogrodnicze, a z nami współpracuje regularnie od 2018 roku. Oprócz ciągłego podpatrywania świata i uczenia się czegoś nowego, lubi długie spacery, leniwe popołudnia i wieczory w ogrodzie, muzykę i smak kawy – najlepszego sprzymierzeńca przy tworzeniu tekstów dla Was.

Tagi
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (5)
Powiązane rośliny