Logo
Logo

Co siać i sadzić w lipcu? | Lista roślin: kwiaty, warzywa i zioła

Lipiec to miesiąc, który zazwyczaj obfituje w ciepłe dni, sprzyjając uprawie wielu roślin. W tym czasie, ogrodnicy mogą skorzystać z okazji, aby posiać nie tylko warzywa, ale również jednoroczne kwiaty ogrodowe. To także doskonały moment na wysiew roślin poplonowych oraz kontynuowanie siewu roślin dwuletnich i niektórych bylin. Zapraszamy do zapoznania się z naszym przewodnikiem, który pomoże Ci zdecydować, co siać i sadzić w lipcu

Spis treści
Co siać w lipcu na warzywniku? Jakie kwiaty siać w lipcu? Jak wysiewać poplon i nawozy zielone? Sprawdź również, co siać i sadzić w pozostałych miesiącach

Co siać w lipcu na warzywniku?

Na grządkach, gdzie uprawiamy warzywa możemy kontynuować wysiew niektórych warzyw, ale to przede wszystkim dobra pora, aby pomyśleć o tzw. poplonie warzyw, czyli siewie roślin, które mogą zająć miejsce innych (wczesnych) warzyw (więcej o poplonie w dalszej części artykułu). Ponadto, co też ważne, dzień zaczyna się już skracać, a to sprzyja plonowaniu niektórych warzyw, lubiących tzw. krótki dzień.

Na początku lipca można więc kontynuować rozpoczęty już w czerwcu wysiew nasion między innymi:

Z kolei pod koniec lipca możemy wysiać:

Oprócz tego w trakcie całego miesiąca można jeszcze siać:

Lipiec to również dobry czas na wysianie rozsady:

  • kalarepy (późne odmiany), które do gruntu przesadza się w sierpniu.

WAŻNE!
Należy pamiętać, że (mniej popularny od wiosennego) siew letni wymaga więcej od nas uwagi pielęgnacji. Często ciepła, upalna pogoda sprawia, ze rośliny mają trudniejsze warunki do wzrostu i nasiona do wykiełkowania potrzebują regularnego nawadniania. Warto również stosować zasadę, że nie wysiewa się i nie uprawia po sobie warzyw należących do tej samej rodziny, np. kapusty i kalafiora, czy grochu i fasoli.

Jakie kwiaty siać w lipcu?

Podobnie, jak w czerwcu, w lipcu można wysiewać jeszcze nasiona bylin i jednorocznych kwiatów, które kwitną zwykle około 8-10 tygodniach po wysiewie nasion, aż do jesieni.

Bylinami do wysiewu w lipcu mogą być, np.

Natomiast kwiatami jednorocznymi są np.:

W ciągu całego miesiąc można jeszcze kontynuować wysiew ogrodowych kwiatów dwuletnich (wytworzą kwiaty w następnym sezonie) np.:

Najkorzystniej jest wysiewać nasiona roślin dwuletnich najpierw w skrzynkach (lub w inspekcie), a gdy rośliny wykształcą po 3-4 liście należy je przepikować i dopiero później przesadzać na miejsce stałe. Można jednak oczywiście wysiać je bezpośrednio na ogrodowe rabaty i odpowiednio pielęgnować (podlewanie, pikowanie).

Lipcowy wysiew poplonu letniego – nawozy zielone w ogrodzie

Środek lata, a więc właśnie lipiec, to czas końca wegetacji wielu roślin (np. niektórych warzyw), a to oznacza wolne miejsca na ogrodowych rabatach. Każdy szanujący się ogrodnik, czy właściciel zadbanego ogrodu oczywiście nie może pozwolić sobie na pozostawienie pustych przestrzeni w ogrodzie. W takim przypadku można wysiać kolejne gatunki (np. warzyw lub innych roślin uprawnych), jako poplon, ale warto pomyśleć także o gatunkach poplonowych, które odżywią glebę w azot oraz próchnicę i poprawią jej strukturę, czyli tzw. nawozach zielonych.

Poplon letni w formie nawozów zielonych, to głównie wysiew gatunków posiadających zdolność odżywiania gleby w azot oraz poprawiania właściwości jej struktury. Najczęściej stosowane są w tym celu rośliny z rodziny roślin bobowatych, inaczej motylkowatych (Fabaceae), na których żyją w symbiozie bakterie brodawkowe (w brodawkach korzeniowych), mające zdolność wiązania azotu z atmosfery. Oprócz odżywiania gleby, gatunki roślin stosowanych jako poplon mają także inne zalety – uzupełniają się z innymi gatunkami w zmianowaniu oraz tworzą okrycie gleby, co przeciwdziała zmęczeniu i zbiciu gleby (erozji).

Właściwy efekt uprawy polonów na nawóz zielony w dużej mierze zależy od terminu ich wysiania. Właśnie z tego względu właśnie lipiec (i okres do połowy sierpnia) jest zalecanym czasem wysiewu takich roślin poplonowych, jak: bobik, łubin żółty i wąskolistny, peluszka, seradelawyka. Oprócz roślin z rodziny bobowatych, można także wysiać poplon złożony z żyta, facelii, słonecznika, gorczycy lub rzepaku. Często stosowane są także cenne mieszanki wymienionych gatunków, np. seradeli z facelią, łubinu z facelią, czy żyta z wyką.

WAŻNE!
Należy pamiętać, aby przed wysiewem poplonu dobrze odchwaścić, oczyścić z resztek roślin rosnących tam wcześniej i spulchnić glebę (nie może być zbita). Rabaty lub grządki ogrodowe, na których został wysiany poplon letni (na nawozy zielone) należy przekopać późną jesienią i pozostawić w tzw. ostrej skibie (bez wyrównywania i garbienia) na okres zimy. Z kolei późnym latem (zwykle po 15 sierpnia) i jesienią wysiewa się tzw. poplon zimowy, który będzie wymieszany z glebą dopiero wiosną.


Tekst: Maciej Aleksandrowicz, zdjęcie tytułowe: Anton Darius / Unsplash ed.

Sprawdź również, co siać i sadzić w pozostałych miesiącach:

Autor
Co siać i sadzić w lipcu? | Lista roślin: kwiaty, warzywa i zioła
Co siać i sadzić w lipcu? | Lista roślin: kwiaty, warzywa i zioła
Maciej Aleksandrowicz

Z wykształcenia specjalista ogrodnik, „przewidziany” do kształtowania wszelkich terenów zieleni, ale najlepiej wychodzi mu pisanie o roślinach i ogrodach. Od 2011 roku pisze artykuły i porady ogrodnicze, a z ZO współpracuje regularnie od 2018 roku. Oprócz ciągłego podpatrywania świata i uczenia się czegoś nowego, lubi długie spacery, leniwe popołudnia i wieczory w ogrodzie, muzykę i smak kawy – najlepszego sprzymierzeńca przy tworzeniu tekstów dla ZO.

Tagi
Powiązane tematy
 

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl

Gość ami

09-07-2022 11:38

witam nie mam zastrzeżen do tego artykułu na pewno będę siać buraka korzeniowego pietruszkę naciową

Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl