Co siać i sadzić w lipcu? | Lista roślin: kwiaty, warzywa i zioła

Co siać i sadzić w lipcu lista roślin, Zielony Ogródek

Lipiec to miesiąc, który zazwyczaj obfituje w ciepłe dni, sprzyjając uprawie wielu roślin. W tym czasie, ogrodnicy mogą skorzystać z okazji, aby posiać nie tylko warzywa, ale również jednoroczne kwiaty ogrodowe. To także doskonały moment na wysiew roślin poplonowych oraz kontynuowanie siewu roślin dwuletnich i niektórych bylin. Zapraszamy do zapoznania się z naszym przewodnikiem, który pomoże Ci zdecydować, co siać i sadzić w lipcu

Posłuchaj
00:00
16
Spis treści
Co siać w lipcu na warzywniku? Jakie kwiaty siać w lipcu? Jak wysiewać poplon i nawozy zielone? Sprawdź również, co siać i sadzić w pozostałych miesiącach

Co siać w lipcu na warzywniku?

Na grządkach, gdzie uprawiamy warzywa możemy kontynuować wysiew niektórych warzyw, ale to przede wszystkim dobra pora, aby pomyśleć o tzw. poplonie warzyw, czyli siewie roślin, które mogą zająć miejsce innych (wczesnych) warzyw (więcej o poplonie w dalszej części artykułu). Ponadto, co też ważne, dzień zaczyna się już skracać, a to sprzyja plonowaniu niektórych warzyw, lubiących tzw. krótki dzień.

Na początku lipca można więc kontynuować rozpoczęty już w czerwcu wysiew nasion między innymi:

Z kolei pod koniec lipca możemy wysiać:

Oprócz tego w trakcie całego miesiąca można jeszcze siać:

Lipiec to również dobry czas na wysianie rozsady:

  • kalarepy (późne odmiany), które do gruntu przesadza się w sierpniu.

WAŻNE!
Należy pamiętać, że (mniej popularny od wiosennego) siew letni wymaga więcej od nas uwagi pielęgnacji. Często ciepła, upalna pogoda sprawia, ze rośliny mają trudniejsze warunki do wzrostu i nasiona do wykiełkowania potrzebują regularnego nawadniania. Warto również stosować zasadę, że nie wysiewa się i nie uprawia po sobie warzyw należących do tej samej rodziny, np. kapusty i kalafiora, czy grochu i fasoli.

Jakie kwiaty siać w lipcu?

Podobnie, jak w czerwcu, w lipcu można wysiewać jeszcze nasiona bylin i jednorocznych kwiatów, które kwitną zwykle około 8-10 tygodniach po wysiewie nasion, aż do jesieni.

Bylinami do wysiewu w lipcu mogą być, np.

Natomiast kwiatami jednorocznymi są np.:

W ciągu całego miesiąc można jeszcze kontynuować wysiew ogrodowych kwiatów dwuletnich (wytworzą kwiaty w następnym sezonie) np.:

Najkorzystniej jest wysiewać nasiona roślin dwuletnich najpierw w skrzynkach (lub w inspekcie), a gdy rośliny wykształcą po 3-4 liście należy je przepikować i dopiero później przesadzać na miejsce stałe. Można jednak oczywiście wysiać je bezpośrednio na ogrodowe rabaty i odpowiednio pielęgnować (podlewanie, pikowanie).

Lipcowy wysiew poplonu letniego – nawozy zielone w ogrodzie

Środek lata, a więc właśnie lipiec, to czas końca wegetacji wielu roślin (np. niektórych warzyw), a to oznacza wolne miejsca na ogrodowych rabatach. Każdy szanujący się ogrodnik, czy właściciel zadbanego ogrodu oczywiście nie może pozwolić sobie na pozostawienie pustych przestrzeni w ogrodzie. W takim przypadku można wysiać kolejne gatunki (np. warzyw lub innych roślin uprawnych), jako poplon, ale warto pomyśleć także o gatunkach poplonowych, które odżywią glebę w azot oraz próchnicę i poprawią jej strukturę, czyli tzw. nawozach zielonych.

Poplon letni w formie nawozów zielonych, to głównie wysiew gatunków posiadających zdolność odżywiania gleby w azot oraz poprawiania właściwości jej struktury. Najczęściej stosowane są w tym celu rośliny z rodziny roślin bobowatych, inaczej motylkowatych (Fabaceae), na których żyją w symbiozie bakterie brodawkowe (w brodawkach korzeniowych), mające zdolność wiązania azotu z atmosfery. Oprócz odżywiania gleby, gatunki roślin stosowanych jako poplon mają także inne zalety – uzupełniają się z innymi gatunkami w zmianowaniu oraz tworzą okrycie gleby, co przeciwdziała zmęczeniu i zbiciu gleby (erozji).

Właściwy efekt uprawy polonów na nawóz zielony w dużej mierze zależy od terminu ich wysiania. Właśnie z tego względu właśnie lipiec (i okres do połowy sierpnia) jest zalecanym czasem wysiewu takich roślin poplonowych, jak: bobik, łubin żółty i wąskolistny, peluszka, seradelawyka. Oprócz roślin z rodziny bobowatych, można także wysiać poplon złożony z żyta, facelii, słonecznika, gorczycy lub rzepaku. Często stosowane są także cenne mieszanki wymienionych gatunków, np. seradeli z facelią, łubinu z facelią, czy żyta z wyką.

WAŻNE!
Należy pamiętać, aby przed wysiewem poplonu dobrze odchwaścić, oczyścić z resztek roślin rosnących tam wcześniej i spulchnić glebę (nie może być zbita). Rabaty lub grządki ogrodowe, na których został wysiany poplon letni (na nawozy zielone) należy przekopać późną jesienią i pozostawić w tzw. ostrej skibie (bez wyrównywania i garbienia) na okres zimy. Z kolei późnym latem (zwykle po 15 sierpnia) i jesienią wysiewa się tzw. poplon zimowy, który będzie wymieszany z glebą dopiero wiosną.


Tekst: Maciej Aleksandrowicz, zdjęcie tytułowe: Anton Darius / Unsplash ed.

Sprawdź również, co siać i sadzić w pozostałych miesiącach:

Obserwuj
Autor
Maciej Aleksandrowicz Maciej Aleksandrowicz

Z wykształcenia specjalista ogrodnik z dużym doświadczeniem. Od lat pisze artykuły o uprawie i pielęgnacji roślin.

Artykuły autora Wszyscy autorzy
Tematy
Więcej na ten temat
Ciesielska czy rozłupująca? Jaka siekiera do ogrodu?
Komentarze

Gość ami
09-07-2022 13:38
witam nie mam zastrzeżen do tego artykułu na pewno będę siać buraka korzeniowego pietruszkę naciową
Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl
Sekrety pięknych storczyków. Eksperci radzą, jakie produkty wybrać do codziennej pielęgnacji
To się przyda
Tagi
Najnowsze treści